Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri počas oficiálnej návštevy Islandu, Reykjavik 19. 9. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2010 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri počas oficiálnej návštevy Islandu, Reykjavik 19. 9. 2010

Vaša Excelencia, vážený pán prezident,
vážené dámy a páni !


Jedno islandské príslovie hovorí „Urob si čas na priateľstvo. Je to brána ku šťastiu.“ Som rád, že sme si v týchto neľahkých časoch našli čas a prvou oficiálnou návštevou slovenského prezidenta na Islande potvrdzujeme priateľské dvojstranné vzťahy medzi našimi štátmi i vzájomnú podporu.

Pre Slovensko, ktoré svoju históriu samostatnej štátnej existencie píše druhú desiatku rokov, je zaujímavé poznať partnera, ktorý môže o sebe hrdo povedať, že je najstaršou parlamentnou demokraciou na svete. Možno aj táto skutočnosť prispela k tomu, že v historických zápisoch zahraničnopolitických kontaktov Slovenskej republiky je oficiálna návšteva islandskej prezidentky Vigdís Finnbogadóttirovej na Slovensku v roku 1994 uvádzaná ako prvá oficiálna návšteva hlavy cudzieho štátu v samostatnej Slovenskej republike.

Aby sme dospeli do terajšieho historicky priaznivého štádia našich vzťahov, ľud oboch našich štátov musel dlho zápasiť o svoju identitu a dnešnú slobodu. Nemožno tu nespomenúť vedúce osobnosti našich národno-obrodeneckých hnutí. Na čele Vášho stál Jón Sigurdsson, u nás Ľudovít Štúr. Už ako slobodné národy napĺňame ich odkaz prepojenia národnej hrdosti a tesnej mierumilovnej európskej a svetovej spolupráce. Svet sa globalizuje, Európa zjednocuje a naša rôznosť je prirodzeným pozitívnym bohatstvom tejto jednoty.

Island svojou históriou i geografiou je výborným príkladom stále dôležitej transatlantickej väzby. V jej rámci dnes pôsobíme ako spojenci v Severoatlantickej aliancii. Aj proces európskej integrácie ste začali skôr ako my. Bolo to v časoch, kedy na Slovensku absentovala demokracia. Kedy boli naše snahy o demokratizáciu spoločenského života pošliapané cudzími armádami. Je to smutná a bolestná história. Aj s pomocou priateľov sme sa dokázali z nej poučiť. Dodnes nezabúdame, že vila Höfdi v Reykjaviku vošla do svetových dejín ako miesto sovietsko-amerického samitu Michaila Gorbačova a Ronalda Reagana. Povzbudivé výsledky tohto stretnutia boli jedným z krokov k našej slobode.

Keď ste Vy už pred 40 rokmi vstúpili do Európskeho združenia voľného obchodu, my sme ani len netušili, že sa nám 15 rokov po zamatovej revolúcii podarí stať plnoprávnymi členmi Európskej únie. Že budeme súčasťou zóny Schengenu a v r. 2009 zavedieme na Slovensku európsku menu euro. Áno, dnes na základe skúsenosti z členstva v EÚ je úplná väčšina Slovákov názoru, že náš vstup do Únie bol jednou z najvýznamnejších historických udalostí, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje súčasnosť i budúcnosť nášho štátu.

Veľmi Vám želám, aby aj Váš záujem o plné členstvo v Európskej únii bol čo najskôr naplnený a aby ste čo najskôr mohli robiť prvú úspešnú bilanciu z členstva. Môžem Vás ubezpečiť, že Islandská republika má v tomto úsilí v Slovensku spoľahlivého podporovateľa a zároveň ochotného radcu.

Vážené dámy a páni,
pri cestách na americký kontinent som sa mnohokrát nakrátko zastavil na Islande. Bol to pre mňa podnet, aby som uvažoval, ako využiť skúsenosť tejto úhľadnej, ale na prírodné podmienky zložitej krajiny. Som rád, že počas tejto návštevy máme možnosť detailnejšie hovoriť o tom, čo môže prehĺbiť a skvalitniť našu spoluprácu. Poznáme islandský energetický program, ktorý je postavený na dôslednom využívaní geotermálnej energie. Dlhoročne patríte v tejto oblasti k svetovej špičke. Slovensko musí zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie a obmedziť škodlivé emisie. Pritom i na našom území je viac než dvadsať perspektívnych oblastí pre využitie geotermálnej energie.

Rád konštatujem, že s islandskými expertmi už spolupracujeme. Vznikla slovensko-islandská spoločnosť Slovgeoterm a islandská spoločnosť investovala do úspešného projektu v Galante. Na druhej strane slovenská spoločnosť Elektrovod postavila na Islande jednu časť vysokonapäťového vedenia. Stúpajúcu tendenciu registrujeme v obchodnej bilancii medzi Slovenskom a Islandom. Dnes však vidím ako najpotrebnejšiu intenzívnejšiu spoluprácu medzi univerzitami na Islande a slovenskými univerzitami. To by malo prinášať pridanú hodnotu spolupráci dvoch vyspelých európskych krajín. Povzbudzujúce je, že skupina slovenských študentov už absolvovala odbornú stáž na Islande a ďalší prejavujú o štúdium u Vás záujem.

Vaša Excelencia,
dnešným aj zajtrajšími stretnutiami sme pripravení načrtnúť stratégiu rozvoja našich bilaterálnych vzťahov v dlhodobejšom horizonte. Záujmy Islandu i Slovenska majú mnoho spoločných prienikov a stoja na pragmatických základoch. Island je rozvinutá a technologicky vyspelá krajina s vysokou mierou slobody podnikania a s vysokou životnou úrovňou. Aj keď dôsledky finančnej a hospodárskej krízy zasiahli Vašu krajinu veľmi tvrdo, Slovensko verí v silu Islanďanov zvládnuť aj túto prekážku. Som presvedčený, že spolu so sopečným prachom nedávno vybuchnutej sopky Eyjafjallajökull budú odviate aj zlé časy islandskej ekonomiky. Vaša obdivuhodná a čarovná krajina i Váš ľud si to zaslúži.

Vážený pán prezident,
Excelencie,
dámy a páni,

dvíham čašu, aby som si s Vami pripil na šťastie a prosperitu islandského ľudu, na pokojnú spoluprácu v zjednocujúcej sa Európe, na úspešné zavŕšenie prístupového procesu Islandu do Európskej únie, na obojstranne prospešný rozvoj našich vzťahov.

Pripíjam, Vaša Excelencia, na Vaše zdravie a osobné šťastie a prajem Vám veľa zdaru v službe na prospech Islandskej republiky.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]