Aktuality
   

Správy tlačového oddelenia

Úvod | Aktuality | Správy tlačového oddelenia | Správy tlačového oddelenia

Prezident Ivan Gašparovič na pracovnom obede s veľvyslancami EÚ

Prezident Ivan Gašparovič na pracovnom obede s veľvyslancami EÚ

11. jún 2014

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na spoločnom pracovnom obede s veľvyslancami krajín Európskej únie na Slovensku, ktoré pravidelne organizujú predsedajúce krajiny Európskej únie. Hostiteľ obeda, veľvyslanec Helénskej republiky Nicolas Plexidas zdôraznil, že pravidelný pracovný obed veľvyslancov EÚ s prezidentom má tentoraz zvláštnu atmosféru, nakoľko ide aj o rozlúčkové stretnutie s prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom. Vyzdvihol úlohu Ivana Gašparoviča v jeho takmer štvrťstoročnej politickej kariére pri zakladaní slovenskej štátnosti. "Občanom ste ukázali svoj odborný a sociálny profil, počas dekády náročných zmien ste viedli štát a zanechávate hlbokú stopu v novodobej histórii Slovenskej republiky," povedal v úvode pracovného obeda hostiteľ z predsedníckej krajiny EÚ.

Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že "Slovensko za svoju krátku samostatnosť prešlo náročnou skúškou a zvládlo ju úspešne. A to aj napriek tomu, že nie všetky kroky prijali občania s nadšením." Ako dodal, stali sme sa členmi všetkých najvýznamnejších medzinárodných inštitúcii a hlavne členstvo v EÚ a NATO nás zaradilo medzi úspešné, demokratické a rešpektované krajiny sveta.

Ivan Gašparovič sa v rozhovore s veľvyslancami EÚ zamyslel nad tým, čo čaká EÚ po nedávnych parlamentných voľbách. Pripomenul, že výsledky europarlamentných volieb naznačujú, že nová Komisia to nebude mať ľahké. Náš prezident zareagoval aj na nízku len 13-percentnú volebnú účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa neho tu nejde o nedôveru v Európsku úniu, ale o to, že "občania stratili dôveru v politické strany."

Veľvyslancov EÚ zaujímal názor hlavy štátu na vývoj situácie na Ukrajine. Ivan Gašparovič uviedol, že Slovenská republika ako susedná krajina si praje predovšetkým politickú stabilitu Ukrajiny. "S vnútornou stabilitou Ukrajine nik nepomôže, tú si budú musieť vydobyť sami. A potom im budeme vedieť pomôcť aj my ostatní," prízvukoval pred veľvyslancami prezident Gašparovič. Ako dodal, Slovensko bude proces stabilizácie Ukrajiny podporovať, vrátane posilnenia dialógu medzi EÚ, Ruskom a Ukrajinou. V tejto súvislosti prezident zdôraznil aj potrebu posilnenia európskej bezpečnosti v rámci NATO aj EÚ, ale aj diverzifikácie energetických zdrojov.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]