Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR na výročnom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Bratislava 15. 4. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Vystúpenie prezidenta SR na výročnom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Bratislava 15. 4. 2014

Vážený pán predseda,
vážení delegáti,
milé dámy, vážení páni,

ďakujem za pozvanie aj na tohtoročné výročné zhromaždenie delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Výročné zhromaždenie delegátov SOPK tvorilo súčasť permanentného dialógu, ktorý som sa snažil viesť so zástupcami rôznych profesijných skupín. A nebolo počas roka jediné.

Činnosť Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory si vážim, lebo ako reprezentant záujmov slovenskej podnikateľskej sféry má nezastupiteľnú úlohu pri formovaní a skvalitňovaní hospodárskej politiky štátu i podnikateľského prostredia na Slovensku. Chcem sa poďakovať za prácu, ktorú ste počas uplynulého obdobia vykonali v prospech svojich členov i celej spoločnosti. Opätovne ďakujem vedeniu komory aj za pomoc a spoluprácu, ktorú ste dlhodobo preukazovali hlave štátu i Kancelárii prezidenta SR pri mojich zahranično-ekonomických aktivitách.

Pred rokom sme spoločne vyslovili nádej, že rok 2013 bude úspešnejší ako ten predchádzajúci a bude znamenať isté východisko z krízy, ktorú postupne prekonávame. Isté nádeje sa napĺňajú, aj keď je zrejmé, že na Slovensku ešte musíme veľa urobiť pre dobré podnikateľské prostredie.

S uspokojením v tejto súvislosti vnímam prvé pozitívne správy, týkajúce sa vývoja v rozpočtovej politike štátu, podľa ktorých bol celkový rozpočtový strategický plán zníženia deficitu štátneho rozpočtu Slovenskej republiky pod úroveň 3 % HDP do konca roku 2013 reálny a naplnený. Oceňujem, že vláda SR robí opatrenia, ktorými sa predišlo minuloročným problémom v daňovej oblasti a ktoré vtedy významne ohrozili celkovú situáciu príjmov štátneho rozpočtu. Pozitívne je treba vnímať fakt, že vláda SR schválila a postupne začína realizovať zásadné kroky smerujúce k posilneniu ekonomického rastu.

Rozvoj slovenskej ekonomiky aj v roku 2014 budú okrem iného ovplyvňovať najmä opatrenia vlády SR v oblasti znižovania rozpočtového deficitu. Niektoré z nich sú vnímané ako tie, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie. Zodpovednú rozpočtovú politiku je však treba  podporovať, lebo znižuje zadlžovanie krajiny a robí dostupnejšími a lacnejšími finančné zdroje. Tajomstvo úspešného postupu teda spočíva v rovnováhe prorastových nástrojov a zodpovednej rozpočtovej politiky.

V nastávajúcom období sa vláda SR musí sústrediť najmä na riešenie štrukturálnych problémov. Po doterajšej úspešnej konsolidácii je najväčšou výzvou riešenie problémov zamestnanosti, osobitne zamestnanosti mladých ľudí. Zlepšenie zlého stavu musí štát dosiahnuť v úzkej spolupráci s firmami. Je potrebné využiť skúsenosti z duálneho vzdelávania v iných krajinách. Hovoril som o tom nedávno počas mojej oficiálnej návštevy v Nemecku a Rakúsku.         

Želal by som si kontinuitu všetkých ústavných inštitúcií v podpore vlády pri presadzovaní prorastovej politiky aj v jej druhom polčase.

Predvolebné kampane a najmä výsledky volieb, ktorých sme boli svedkami v minulom i tomto roku iba zvýrazňujú akútnosť riešenia sociálnych problémov na Slovensku. Je evidentné, že tolerančný sociálny potenciál ľudí na Slovensku sa dostáva k svojim limitom. 

Dlhodobé neriešenie problémov, osobitne nezamestnanosti a regionálnych rozdielov môžu vážne podkopať  sociálnu stabilitu na Slovensku a generovať extrémistické prístupy, ktoré v konečnom dôsledku ohrozia aj stabilitu politickú. Ľudia musia pocítiť, že štát za nimi stojí a že je schopný im reálne pomôcť.

Výrazný vplyv na vývoj slovenskej ekonomiky budú mať i vonkajšie faktory.

Euro bolo a zostáva  veľkou výzvou pre slovenskú ekonomiku a akceleráciu jej rastu, znamená vyšší stupeň integrácie a súčasne aj prehlbovanie nášho zapojenia sa do globalizačných procesov. Nesmieme byť vylúčení z rozhodovania o dôležitých veciach Európskej únie. Na strane druhej je dôležité, aby sa Slovenská republika, ako člen Európskej únie a eurozóny správala zodpovedne.

Pre podnikateľskú sféru je mimoriadne dôležité aj politicko-bezpečnostné prostredie. Ostatný vývoj vo východnej Európe nás z tohto pohľadu právom znepokojuje. Slovensko spoločne s partnermi v EÚ a NATO odsudzuje porušovanie medzinárodného práva v otázke Krymu. Odvetné opatrenia, najmä politického charakteru, sú relevantnou reakciou na takéto správanie. Na druhej strane musíme byť opatrní pri aplikácií potenciálnych ekonomických sankcií. Ich dopady na naše vlastné firmy a celé hospodárstvo by mohli byť kritické. Nehovoriac už o našej surovinovej závislosti.  

Napriek tomu, že väčšina nášho exportu smeruje do krajín EÚ, veľký potenciál rozvoja má pre nás práve obchod s krajinami na východ od nás. Ťažko by sme ho vedeli kompenzovať inými teritóriami, ktoré sú nám kultúrne i geograficky vzdialené a konkurenčne ťažko prístupné. Slovensko má s východnou Európou dlhú tradíciu širokej hospodárskej spolupráce. Dlhodobé narušenie týchto väzieb si nemôžeme dovoliť. Stabilita a prosperita na východ od nás má pre nás preto z dlhodobého hľadiska kľúčový význam. 

Musíme mať záujem na rozvoji transparentného podnikateľského a investičného prostredia v tomto regióne, pretože prinesie pre naše firmy nové príležitosti.             

Okrem pozvoľna ustupujúcej hospodárskej krízy v Európe, s tým spojenými štrukturálnymi výzvami našej ekonomiky, a dianie v našom geopolitickom prostredí, kladú ešte vyššie nároky na aktívnu ekonomickú diplomaciu všetkých zainteresovaných aktérov na Slovensku, vrátane SOPK. 
  
Vážený pán predseda, milé dámy, vážení páni,

využívam  túto možnosť oceniť všetky kroky, ktoré Slovenská obchodná a priemyselná komora urobila pre zlepšenie a skvalitnenie podnikateľského prostredia v našej krajine.

Na záver vám želám úspechy vo všetkých vašich aktivitách. 
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]