Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Slovensko – tureckom ekonomickom fóre, Bratislava 2. 11. 2009

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Slovensko – tureckom ekonomickom fóre, Bratislava 2. 11. 2009

Vážený pán prezident Abdullah Gül,
vážení páni ministri,
vážení predsedovia obidvoch komôr,
dámy a páni,


som rád, že sa dnes môžem k vám, zástupcom obchodných, priemyselných a podnikateľských kruhov tak zo Slovenska, ako aj z Turecka prihovoriť. Vaša účasť na tomto podujatí dokumentuje, že aj napriek hospodárskej a finančnej kríze dokážeme prekonávať prekážky a hľadať nové cesty a formy spolupráce. A to je optimistický prísľub do budúcnosti.

Môžeme konštatovať, že až do vypuknutia krízy mali naše obchodné kontakty veľmi priaznivý trend. V rokoch 2003 až 2007 nastal až štvornásobný nárast nášho obratu. V roku 2008 sme zaznamenali jeho ďalší nárast, čím sme sa priblížili k sume jednej miliardy eur. Pre nás, ako krajiny odkázanej na export, je dôležité, že dlhodobo dosahujeme v obchodnej spolupráci s Tureckom aktívne saldo. V roku 2008, v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúplo o 66 %.

Náš export do Turecka v roku 2008 predstavoval 1,3 % z celkového vývozu Slovenska. Je to už zaujímavý podiel, ale na krajinu so 70 miliónmi obyvateľov, ktorú možno dosiahnuť za jeden deň autom, je to predsa len málo. Som veľmi rád, že naše stretnutie s pánom prezidentom sprevádzate práve vy, predstavitelia priemyslu a obchodu. Je pred nami veľký priestor na spoluprácu, je tu veľký priestor spolupráce aj mimo reálnej ekonomiky, je tu priestor na spoluprácu aj vo vede, kultúre, športe a to všetko môžete podporovať aj vy. Keď som hovoril o pozitívnych výsledkoch našej spolupráce, som presvedčený, že nezodpovedajú možnostiam oboch krajín a kapacitám našich ekonomík. Som toho názoru, že lepšia vzájomná informovanosť a bilaterálne aktivity na všetkých úrovniach by mohli prispieť k ďalšiemu prehĺbeniu obchodnej a ekonomickej spolupráce.

Vítam túto cestu pána prezidenta aj pánov ministrov, pretože stretávanie sa najvyšších predstaviteľov krajín dáva vždy pozitívny signál na spoluprácu aj mimo ekonomiky. Chcem povedať, že Slovensko je pripravené na spoluprácu aj v rámci investícií. Slovensko v tejto krátkej dobe svojej samostatnosti dosiahlo spoluprácu veľkých investorov, čo nám pomohlo k rapídnemu ekonomickému rastu. Dnes je Slovensko v pozícií, kedy nemusí len prijímať investície, ale kedy môže aj samo investovať. Som presvedčený, že aj spoločné investície v tretích krajinách môžu priniesť veľký úspech. Aj tu vidím veľkú možnosť na takéto spoločné investície.

Ja pozitívne hodnotím fakt, že Turecká republika nedávno ratifikovala Dohodu o hospodárskej spolupráci medzi oboma krajinami, ako aj Zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Tým sa výrazne upevnil legislatívny rámec na ďalší rozvoj našich ekonomických vzťahov. Ak by som mal uviesť nejaké vážnejšie výhrady k úrovni našej spolupráce, tak by som spomenul oblasť investícií. Tu vidím veľký priestor. V Turecku nie je evidovaná žiadna investícia zo Slovenska a u nás evidujeme turecký kapitál v celkovej sume len asi 3 milióny eur. To je, podľa mňa, naozaj málo na dve krajiny s rozvinutou ekonomikou.

Mimoriadne možnosti spolupráce, či už ide o obchod alebo investície, vidíme najmä v oblasti energetiky. Napokon, aj počas predchádzajúceho zasadania spoločnej Slovensko-tureckej ekonomickej komisie sa spomínal záujem o budovanie a modernizáciu existujúcich tureckých elektrární. Exportné možnosti sa pre Slovensko otvárajú aj vo vývoze investičných celkov alebo vytváraní výrobných kooperácií v Turecku. Napokon, Turecko sa vyvíja ako významný a strategický transportér energetických nosičov z oblasti Kaspického mora a Centrálnej Ázie. Preto pozitívne hodnotíme nedávny podpis medzivládnej dohody týkajúcej sa plynovodu Nabucco a vítame tento projekt, lebo otvára pred nami možnosť diverzifikovať naše zdroje plynu a prepravné trasy. Rovnakú príležitosť vidíme aj v plynovode Južný prúd, ktorého realizáciu vo svojich teritoriálnych vodách odsúhlasila 22. októbra vláda Tureckej republiky.

Som presvedčený, že obe krajiny majú nevídané možnosti spolupráce v oblasti turistického ruchu. Turecko patrí medzi desať najvyhľadávanejších cieľových krajín našich dovolenkárov a existuje trend, ktorý bude posúvať túto reláciu na ešte vyššie priečky. Možno z pohľadu vás a väčších krajín, je to zanedbateľné číslo. V roku 2008 navštívilo Turecko skoro 50 000 slovenských občanov, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcemu roku o 80 %. Neúplné štatistiky z tohto roka naznačujú, že by ich malo byť ešte viac, pretože veľmi veľa Slovákov cestuje do Turecka cez agentúry mimo Slovenska. To dokumentuje rastúcu popularitu tureckých turistických centier a možnosti aj pre tých najnáročnejších zákazníkov.

Aj Slovensko zaznamenalo zvýšený príchod návštevníkov z Turecka. Ich počet narástol v porovnaní s prechádzajúcim rokom o 48%. Turecko má tú výhodu, že má historické pamiatky, prírodné krásy a morské pláže. Napriek tomu som presvedčený, že i my máme čo ponúknuť. Ako slovenské špecifikum popri historických pamiatkach a prírodných krásach by som rád spomenul najmä naše početné liečivé termálne kúpele. Keď hovorím o termálnych kúpeľoch aj tú môže byť investovanie veľmi zaujímavé. Slovensko v regióne strednej Európy má určite najväčšie ložiská odkrytých aj neodkrytých termálnych a minerálnych ložísk a kúpeľov. Je tu veľký priestor na investície z tohto pohľadu.

Vážený pán prezident,
dámy a páni,


určite ste už v priebehu tohto dňa hovorili o mnohých možnostiach, ktoré sú pred vami na budúcu spoluprácu. Som presvedčený, že ešte aj teraz nájdete mnoho priestoru na to, aby toto stretnutie bolo užitočné, aby sa nadviazali nové kontakty, ktoré prinesú nové výsledky. Aby vám naša hospodárska spolupráca prinášala obojstranný prospech a aby sa táto stala prínosom aj pre obyvateľov oboch našich krajín. V priestore, ktorý, aspoň dúfam, bude čoskoro náš, spoločný – ako priestor európskej únie, pre Turecko aj pre nás. Na záver chcem povedať, že Slovensko je presvedčené, že Turecko nemá byť polovičným členom Európskej únie. Aj o tom sme dnes hovorili s pánom prezidentom. Že Turecko, ako právoplatný člen, po naplnení podmienok bude pre Európsku úniu ozaj prínosom. Ja tomu verím a Slovensko vás bude v tejto vašej aktivite podporovať. Do vašej práce Vám prajem veľa úspechov a pozitívnych rokovaní.

Ďakujem Vám za pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]