Aktuality
   

Rozhovor prezidenta SR pre slovenské vysielanie Vatikánskeho rozhlasu, Vatikán 27. 2. 2013

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2013 | Rozhovor prezidenta SR pre slovenské vysielanie Vatikánskeho rozhlasu, Vatikán 27. 2. 2013

Pán prezident, mohli by ste priblížiť našim poslucháčom posolstvo Národnej púte  z Vášho pohľadu hlavy Slovenskej republiky? Čo od nej očakávate?
I.Gašparovič: Bolo pre mňa veľkou cťou (na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska)  spolu s občanmi SR zúčastniť sa na Národnej púti do Ríma pri príležitosti 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Vnímal som ju ako výnimočnú príležitosť – spoločne so Svätým Otcom – pripomenúť si nezastupiteľný význam duchovného a kultúrneho cyrilo-metodského dedičstva v budovaní národnej a štátotvornej identity slovenského národa, ale aj kresťanského hodnotového základu európskej civilizácie. Aj preto som s veľkým potešením prevzal záštitu nad celoštátnymi oslavami Jubilejného roku sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa uskutočnia začiatkom júla t. r. v starobylej Nitre  - sídle  prvej katolíckej diecézy v stredovýchodnej Európe, na hradoch Devín a Branč,  a v hlavnom meste – Bratislave.

Duchovný a kultúrny odkaz solúnskych bratov, patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy, na ktorý sa odvoláva aj preambula Ústava SR, považujem obzvlášť v dnešnom zložitom období poznačenom globálnou hospodárskou, ale aj morálnou krízou, za nevyčerpateľný zdroj univerzálnych hodnôt pre súčasné i budúce generácie zjednotenej Európy.

Aj Svätý Otec Benedikt XVI. počas svojho pontifikátu (2007) naznačil, že duchovné a kultúrne dedičstvo slovenského národa predstavuje veľký potenciál, ktorým môže Slovensko prispieť k revitalizácii duše európskeho kontinentu, ale aj inšpirovať ostatné členské štáty EÚ, aby vo svojom úsilí o jednotu uznávali rôznorodosť, v spoločných aktivitách rešpektovali národnú suverenitu a aby  hľadali hospodársky pokrok založený na sociálnej spravodlivosti.   

Som presvedčený, že Národná púť do Ríma, ale aj pripravované celoštátne oslavy cyrilo-metodského jubilea na Slovensku, môžu byť silným impulzom nielen pre veriacich, ale aj ostatných občanov našej krajiny (politikov nevynímajúc), aby sme sa hrdo hlásili k vzácnym koreňom našej národnej kultúry, vzdelanosti a štátnosti, ale aj usilovali sa zachovávať a zveľaďovať nenahraditeľné hodnoty, ktoré nám priniesli pre 1 150. rokmi solúnski bratia sv. Cyril a Metod, a to nielen na Slovensku, ale aj za hranicami našej vlasti.

Čo bolo obsahom stretnutia so Svätým Otcom a následne s kardinálom Bertonem, štátnym sekretárom a Mons. Mambertim, sekretárom pre vzťahy so štátmi?
I.Gašparovič: Moje prijatie u Svätého Otca na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne, ktoré sa uskutočnilo len pár hodín pred skončením jeho pontifikátu, vnímam ako významné gesto jeho osobitného vzťahu k slovenskému národu a výraz vysokej  kvality vzájomných vzťahov medzi SR a Svätou stolicou. S veľkým potešením si spomínam na moje prvé stretnutie so Svätým Otcom Benediktom XVI. vo Vatikáne v r. 2005, keď ma krátko po svojom zvolení do úradu hlavy katolíckej cirkvi  - ako jednu z prvých hláv štátov – prijal na súkromnej audiencii počas  mojej oficiálnej návštevy Svätej stolice.

Hneď na začiatku svojho pontifikátu pápež Benedikt XVI. prejavil hlboký záujem o nábožensko-spoločenský a sociálny vývoj na Slovensku. Veľmi živo si spomínam na jeho úprimné slová uznania za vytvorenie vhodných podmienok na rozvoj vzájomnej spolupráce medzi štátom a katolíckou cirkvou v prospech spoločného dobra občanov SR.

Naše dnešné stretnutie sa nieslo v duchu troch významných výročí, ktorí si SR pripomína v tomto roku, a to 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročie vzniku samostatnej SR a 20. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi SR a Svätou stolicou. Diskutovali sme o  nezastupiteľnom význame duchovného a kultúrneho dedičstva solúnskych bratov v dejinách slovenského národa a v budovaní hodnotového systému slovenskej spoločnosti, ale aj spoločného európskeho domu. Prirodzene Svätého Otca som informoval o príprave celoštátnych osláv cyrilo-metodského jubilea na Slovensku.

V kontexte 20. výročia vzniku SR a nadviazania diplomatických stykov sme zhodnotili výsledky vzájomnej spolupráce medzi SR a Svätou stolicou, ako aj štátom a katolíckou cirkvou na Slovensku, a načrtli nové možnosti jej posilňovania na európskej úrovni v súvislosti s pripravovaným predsedníctvom SR v Rade EÚ v r. 2016.

V závere stretnutia som vyjadril Svätému Otcovi úprimné poďakovanie za jeho otcovskú blízkosť k slovenskému národu, za jeho  záujem o  Slovensko, ktoré prejavoval počas celého svojho pontifikátu. Vyzdvihol som jeho neoblomné úsilie v budovaní vzájomného porozumenia a solidarity medzi národmi a v podpore dialógu medzi náboženstvami a kultúrami, ale aj jeho mimoriadnu angažovanosť v rozvoji ekumenického dialógu cirkvami, ktorý aj na Slovensku má dlhodobú tradíciu a prináša svoje plodné výsledky. 

Aké sú Vaše dojmy z poslednej generálnej audiencie Benedikta XVI.? Čo si z nej odnášate?
I.Gašparovič: Akoby samotná Božia prozreteľnosť zariadila, že Slováci sa mohli rozlúčiť so Svätým Otcom Benediktom XVI. pred skončením jeho pontifikátu práve počas Národnej púte do Ríma pri príležitosti 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. 

Bolo pre mňa potešením vidieť viať na námestí sv. Petra početné slovenské vlajky s dvojkrížom, ktoré akoby symbolicky naznačovali viac ako tisícročnú duchovnú jednotu slovenského národa s Petrovým stolcom len pár týždňov potom, čo SR oslávila 20. výročie svojho svojej samostatnej existencie. Spontánne prejavy nadšenia a úprimnej radosti  tisícov pútnikov zo všetkých kontinentov sveta, ktorí prišli pozdraviť Svätého Otca na jeho poslednom stretnutí s verejnosťou, boli jasným prejavom toho, že pápež Benedikt XVI. bol silnou celosvetovou morálnou autoritou, ktorá zanechala v súčasnom búrlivom svete nezmazateľnú pečať ľudskej nádeje po živote v slobode, pravde a láske. Tento odkaz si odnáša na Slovensko aj prezident SR.

Pán prezident, mohli by ste priblížiť našim poslucháčom posolstvo Národnej púte z Vášho pohľadu hlavy Slovenskej republiky? Čo od nej očakávate?
I. Gašparovič: Slovenská republika si v tomto roku pripomína viacero významných výročí – 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov, 20. výročie vzniku Slovenskej republiky ako aj 20. výročie nadviazania diplomatických stykov Slovenskej republiky so Svätou stolicou. Národnú púť vnímam aj ako symbolické sledovanie krokov sv. Cyrila a Metoda, ktorí z Veľkej Moravy išli rovno do Ríma, kde získali pre slovanské národy súhlas používať staroslovienčinu ako štvrtý liturgický jazyk, a tiež ako slobodný prejav občanov stretnúť sa so Svätým otcom, čo potvrdzuje, že naša vlasť sa už 20 rokov rozvíja na demokratických základoch rešpektujúc ľudské práva i práva jednotlivca.

Dúfam, že národná púť a slová pápeža Benedikta XVI. k našim občanom bude pre nás všetkých povzbudením v jednote a láske, hodnôt tak potrebných pre vlastné dobro a dobro celej spoločnosti.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]