Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri pri príležitosti zasadnutia Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníkov štábov obrán, Tatranská Lomnica 17. 9. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri pri príležitosti zasadnutia Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníkov štábov obrán, Tatranská Lomnica 17. 9. 2010

Vážený pán predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie,
vážení predstavitelia velenia NATO,
vážený pán minister obrany Slovenskej republiky,
vážení páni náčelníci generálnych štábov členských krajín NATO
Excelencie,
dámy a páni,
ako prezident Slovenskej republiky i ako hlavný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky Vás rád vítam na Slovensku
.

Hlbokým uspokojením ma napĺňa skutočnosť, že po vlaňajšom neformálnom stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO v Bratislave Slovensko dostalo dôveru zorganizovať ďalšie z pravidelných vrcholných podujatí Severoatlantickej aliancie.

Vnímam to ak potvrdenie toho, že Slovensko sa dobre etablovalo v štruktúrach Aliancie, že sme integrálnou a plnoprávnou súčasťou tejto najefektívnejšej vojensko-politickej organizácie súčasného sveta.

Toto konštatovanie má pre moju krajinu zásadný význam – členstvom v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii si Slovensko vyriešilo strategickú otázku svojho smerovania. Aj keď sú dnes naše národné ozbrojené sily menšie, zároveň majú ambíciu byť modernejšie a efektívnejšie. Plnia svoje úlohy nielen pri zabezpečení obrany našej vlasti, ale aj v operáciách medzinárodného krízového manažmentu pod vedením NATO, Európskej únie i OSN. Bez členstva v Aliancii a bez pomoci spojencov by sme tieto úlohy nedokázali zvládnuť.

Vaše rokovanie tu vo Vysokých Tatrách prebieha v čase mimoriadne dôležitom pre hľadanie odpovedí na nové hrozby vojenského i nevojenského charakteru.

Takými sú medzinárodný terorizmus, vrátane kybernetického terorizmu, nelegálne šírenie zbraní, dostupnosť hospodársky dôležitých surovín, prejavy politického radikalizmu a extrémizmu. Krehkosť mieru vo svete nám pričasto pripomínajú teroristické činy a hrozby, regionálne konflikty, niektoré dokonca aj na európskom kontinente.

Vývoj vo svete je zložitý a Aliancii bude ľahšie, keď sa bude snažiť intenzívnejšie rozvinúť partnerstvá a súčinnosti – so zoskupeniami krajín, ako je Európska únia, alebo s dôležitými partnermi, ako je Rusko a iné rýchlo rastúce krajiny sveta.

Dámy a páni,
v týchto dňoch sa budete zaoberať otázkami vojenských implikácií k novej Strategickej koncepcii NATO, revíziou veliteľskej štruktúry Aliancie, vojenským vývojom v operáciách v Afganistane a Kosove a budovaním obranných spôsobilostí Aliancie. Ide o najaktuálnejšie témy vnútri NATO, ktoré budú predmetom schvaľovania na blížiacom sa samite Severoatlantickej aliancie v Lisabone v novembri 2010.

Úloha nie je jednoduchá, pretože stojíme pred výzvou zvládnuť nové úlohy v nepriaznivej rozpočtovej situácii každej z našich krajín. Nepochybujem však, že ako vždy doteraz, Aliancia nakoniec zvládne aj túto výzvu a posunie sa úspešne dopredu.

Dámy a páni,
na záver chcem vysoko oceniť Vašu náročnú a zodpovednú prácu.

Ešte raz zdôrazňujem moje zadosťučinenie, že hlavný vojenský poradný orgán pre Severoatlantickú radu sa schádza na Slovensku a diskutuje o témach, ktoré sú dôležité pre udržanie bezpečnosti a mieru vo svete aj pre budúcnosť samotnej Aliancie.

Pripíjam na Vaše zdravie, na naše spojenectvo, priateľstvo, dôveru a spoluprácu, na príjemnú pracovnú atmosféru pod slovenskými tatranskými štítmi a na úspech Vašich rokovaní.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]