Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri vymenovaní profesorov vysokých škôl, Bratislavský hrad 13. 6. 2005

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2005 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri vymenovaní profesorov vysokých škôl, Bratislavský hrad 13. 6. 2005

Vážený pán minister školstva,
vážený pán minister vnútra,
vážený pán prezident Slovenskej rektorskej konferencie,
vážený pán predseda Rady vysokých škôl,
vážené panie profesorky a páni profesori,
milé dámy, vážení páni,

dovoľte mi, aby som vám úprimne zablahoželal k dnešnému vymenovaniu za profesorky a profesorov vysokých škôl. Dnešnému slávnostnému dňu, ktorý je vrcholom vo vašej profesijnej kariére, predchádzala poctivá a cieľavedomá vedecká i pedagogická práca každého z vás, určite veľakrát poznamenaná aj prekážkami a problémami. Nevzdali ste sa, húževnato ste išli za svojím cieľom a zaslúžené zadosťučinenie sa dostavilo v podobe dnes získaného vedecko-pedagogického titulu. Stať sa profesorkou, profesorom je vysokým ocenením vedomostí a schopností vysokoškolského učiteľa, ale i veľkým záväzkom do budúcnosti. Vaši nadriadení i vaši študenti budú očakávať, že ešte vo väčšej miere prispejete k ďalšiemu skvalitneniu univerzitného vzdelávania. To následne povedie aj k zvýšeniu kreditu tej ktorej vysokej školy. Verím, že pre každého z vás bude dnešný deň znamenať aj ďalšiu motiváciu pre vlastný osobnostný rast i na prospech vašich študentov a celej našej spoločnosti. Už niečo vyše roka naša spoločnosť existuje a vyvíja sa v zmenených geopolitických podmienkach. Pre nás je preto teraz nesmierne dôležité, aké meno si urobíme a čím sa budeme v európskom spoločenstve prezentovať. Nepochybne k najväčším devízam, s ktorými sme vstúpili do európskeho priestoru patria vzdelaní odborníci. Preto budú aj naše univerzity v oveľa väčšej miere pod drobnohľadom členských krajín únie. Bude závisieť len od nás, aby sme dokázali, že v oblasti univerzitného vzdelávania sme dobre pripravení reflektovať novú situáciu našej krajiny. Musíme dokázať, že absolventi slovenských univerzít sú svojím odborným potenciálom v plnej miere schopní konkurovať svojim kolegom zo špičkových zahraničných vysokých škôl.

Nádejná budúcnosť krajiny sa spája predovšetkým so vzdelanosťou a investíciami do nej. Tieto sa štátu zúročujú v podobe vzdelaných odborníkov, schopných viesť krajinu k prosperite a vysokej konkurencieschopnosti. Kvalitné vzdelanie samozrejme otvára oveľa väčšie šance na uplatnenie sa absolventov na pracovnom trhu, a tým im zaručuje aj lukratívnejšie životné podmienky.
Štát, ktorý šetrí na vzdelaní, sám na to dopláca. Nemá dostatočnú bázu vlastných špecialistov a chtiac-nechtiac sa dostáva do vleku tých krajín, ktoré zvolili iný prístup a veľmi rýchlo dosiahli pozitívne hospodárske výsledky. V tomto smere by sme sa mali čo najskôr poučiť od úspešných krajín únie, ktoré rýchlo pochopili, že cesta k prosperite vedie cez vzdelanie a v tomto duchu pristupujú aj k jeho podpore.
 
Oveľa viac pozornosti budeme musieť venovať vede a výskumu na vysokých školách, ktoré musia byť pevnou súčasťou vzdelávania. V tomto smere máme stále veľké rezervy a ak nechceme zaostávať za univerzitami v zahraničí, musíme vykonať kroky, ktoré by plnohodnotne začlenili vedu na našich vysokých školách do celoeurópskeho priestoru. Tento cieľ však môžeme úspešne naplniť iba vtedy, ak štát vytvorí také ekonomické a materiálne predpoklady, ktoré umožnia vedcom naplno sa venovať svojej profesii a nie strácať čas zháňaním financií na realizáciu výskumných úloh. Na Slovensko v poslednom čase prúdia významné veľké investície, čo je pre naše univerzity výzvou, aby sa v nových podmienkach fungovania ekonomiky viac otvorili podnikateľskému prostrediu a prichádzajúcim zahraničným investorom. Vytvoria si tak dobré východiskové pozície do budúcnosti, nielen z hľadiska uplatňovania sa absolventov na pracovnom trhu, ale aj z hľadiska napredovania aplikovaného výskumu.

V súvislosti so vstupom do euroatlantických štruktúr sa stále viac ukazuje potreba vypracovania koncepcie rozvoja do budúcnosti. A to platí aj o ďalšom smerovaní vysokých škôl na Slovensku. Musíme si totiž uvedomiť, že v rámci zjednotenej Európy bude naše školstvo v oveľa väčšej miere konfrontované s vysokoškolskými systémami členských krajín. Nebolo by dobré, aby nedostatočné vybavenie škôl novými špičkovými technológiami zahatalo študentom možnosť zúčastňovať sa napríklad medzinárodných mobilít a čerpať tak nové poznatky a skúsenosti.
Minulý mesiac parlament odmietol spoplatnenie vysokoškolského štúdia tak, ako ho zavádzal zákon o študentských pôžičkách. Vzhľadom na súčasnú situáciu v spoločnosti toto rozhodnutie schvaľujem. Upokojilo rozbúrenú hladinu verejnej mienky a predovšetkým terajších i budúcich študentov. Samozrejme, všetci chápeme, že vysoké školstvo na Slovensku potrebuje reformu. Ale prihováram sa za takú jej koncepciu, ktorá by bola výsledkom širokej diskusie, ako na akademickej pôde, tak aj vo verejnosti. Veď v oblasti vzdelávania nejde len o otázku peňazí, ale aj o kvalitu vzťahov študentov a pedagógov vo vzťahu ku kvalite a úrovni štúdia, ktoré na vysokoškolskom stupni ani dnes nie je zďaleka bezplatné.
Hoci sa už niektoré kroky v tomto smere udiali, najdôležitejšie úlohy nás ešte len čakajú. Predovšetkým obsah vysokoškolského vzdelávania musí korešpondovať s nastúpenými trendmi, musí akceptovať nové podmienky podnikateľského prostredia a požiadavky globalizujúceho sa trhu.

Vážené panie profesorky a páni profesori,
pri tejto slávnostnej príležitosti vám chcem poďakovať za doterajšiu prácu, založenú na dlhoročnom štúdiu, pedagogickej i výskumnej činnosti. Dnešný slávnostný akt je uznaním práce, zodpovednosti a cieľavedomosti vo výskumnom i vo výchovno-vzdelávacom procese. Zúročujte aj naďalej, už ako profesorky a profesori, všetky svoje poznatky a skúsenosti pri výchove a vzdelávaní mladých ľudí, ktorých spoločnosť tak veľmi potrebuje. Som presvedčený o tom, že cieľom vás všetkých v profesionálnom živote je napĺňať poslanie svojho náročného a zodpovedného povolania. K tomu vám prajem pevné zdravie, šťastie a spokojnosť v osobnom i pracovnom živote.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]