Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnom obede na počesť prezidenta Rakúskej republiky Heinza Fischera, Bratislava 16. 7. 2004

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2004 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnom obede na počesť prezidenta Rakúskej republiky Heinza Fischera, Bratislava 16. 7. 2004

Vážený pán prezident,
milá pani Fischerová,
Excelencie,
vážení hostia,

je pre mňa osobitnou cťou a potešením privítať Vás dnes na Slovensku, u bezprostredných susedov Vašej krajiny, ktorá bola vo vzdialenejšej histórii priestorom spolunažívania oboch našich národov, aj keď nie vždy jednoduchého. Vaša oficiálna návšteva sa zapíše do histórie vzájomných slovensko-rakúskych vzťahov ako výnimočná z viacerých dôvodov. Je nielen prvým stretnutím nových prezidentov Rakúska a Slovenska. Prvýkrát sa stretávame aj ako hlavy dvoch partnerských štátov vďaka nedávnemu vstupu Slovenska do Európskej únie aj za jednoznačnej podpory Rakúska. Zároveň sa stretávame - čo by som tu obzvlášť rád pripomenul - ako starí známi z dôb nášho pôsobenia ako predsedov zákonodarných zborov našich krajín.

Naozaj vysoko si ceníme, vážený pán prezident, ak ste po svojom nástupe na najvyšší ústavný post v Rakúsku považovali za dobré jednu z prvých zahraničných ciest venovať susednému Slovensku. Dávate tým najlepší výraz a impulz nášmu prehlbujúcemu sa vzájomnému porozumeniu i perspektívam spolupráce. My na Slovensku si veľmi dobre uvedomujeme a ceníme aj Váš osobný podiel na milej skutočnosti, že naše vzájomné vzťahy sú v čase tejto Vašej prvej oficiálnej návštevy ozaj príkladné a uspokojujúce pre obe strany.

Z bývalých susedov, oddelených za čias studenej vojny povestnou „železnou oponou“, sa Rakúsko a Slovensko vstupom do Európskej únie stali v rozšírenej Európe partnermi, pripravenými zvládať nové výzvy a zároveň i zodpovednosť za vývoj v regióne i na kontinente. Charakter a objem našej každodennej spolupráce a priateľstva bude neodmysliteľným prínosom k úspešnému stmeľovaniu Európy v jej rôznorodosti i jednote. Vieme obaja a vedia to aj búrlivou históriou Strednej Európy ťažko skúšané národy našich krajín, aké charakteristické a plodné je tu prelínanie sa rôznorodých kultúr. Dokážme využiť tento potenciál k vzájomnému prospechu! V rastúcej slovensko-rakúskej spriaznenosti vidím životodarnú silu, ktorá dáva istotu pevnej pôdy pre našu trvalú spoluprácu. Myslím si dokonca, že aj v dobe globalizácie a prudko sa meniacej reality môže nám spoločná história poskytnúť dostatok pozitívnych príkladov a námetov k hľadaniu vhodných foriem spolupráce.

Práve Bratislava sa mi zdá byť súcim svedkom i rukolapným dôkazom dlhoročnej spriaznenosti našich krajín. Kto by si pritom nespomenul na spoločnú cisárovnú Máriu Teréziu, korunovanú v bratislavskom Dóme Sv. Martina za uhorskú kráľovnú, ktorá si Bratislavu obľúbila a zaslúžila sa o jej rozkvet! Práve tento bratislavský hrad bol prechodným príbytkom jej častých návštev vtedajšieho hlavného mesta Uhorska. Len tak mimochodom, jedna z početných historických budov starej Bratislavy, ktorá dnes poskytuje prístrešie činorodej ambasáde Vašej krajiny, zažila prenikavý nástup k budúcej svetovej sláve jedného zázračného rakúskeho dieťaťa - Wolfganga Amadea Mozarta. A ak sa na Slovensku radi chválime svetovým uznaním svojmu rodákovi Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi, nuž toho sa dožil ako profesor viedenskej univerzity.

Samozrejme že to nie je všetko, čo by sme pri našej súčasnej spoločnej ceste v rozšírenej Európe mohli pospomínať a na čo by sme mohli nadviazať ako na spoločné pozitívne skúsenosti z našej minulosti.

Vážený pán prezident,

prežívame obdobie, keď Európa prijíma dôležité rozhodnutia, ktoré budú zásadným spôsobom ovplyvňovať našu spoločnú budúcnosť v nej. Zrod prvej európskej ústavnej zmluvy pred niekoľkými dňami posúva náš kontinent od antagonisticky podmienenej mnohoštátnosti, konštatovanej Viedenským kongresom v roku 1815, k regionálnej a kultúrnej spolupráci národov a regiónov Európy. Zodpovednosť za smerovanie a ďalší rozvoj kontinentu už budú mať všetky jeho štáty spoločne a nie jednotlivo. Som presvedčený, že Slovensko a Rakúsko budú aj pritom spoľahlivými partnermi, spoločne prispievajúcimi rozvoju stabilnej a bezpečnej, demokratickej a prosperujúcej Európy.

Občania našich krajín od nás celkom prirodzene a oprávnene očakávajú, aby sme neprestajne vyhľadávali možnosti, ktoré zlepšia atmosféru vzájomných vzťahov, posilnia vzájomnú spoluprácu, prehĺbia vzájomnú dôveru. Stojí za to venovať energiu hláv štátov i radových občanov takémuto úsiliu, stojí za to skvalitňovať dobré susedské spolunažívanie našich krajín. Som rád, že sme na dnešných rokovaniach mohli s uspokojením konštatovať nielen intenzifikáciu politického dialógu, ale aj množstvo príkladov zbližovania a spolupráce rôznych zainteresovaných subjektov, čo si iste svojim dosahom zaslúži i medzinárodnú pozornosť. Sme si navzájom podľa mňa priam povinní takýmto spoločným prínosom k stabilite stredoeurópskeho regiónu i európskeho kontinentu.

Vážený pán prezident,
milá pani Fischerová,
Excelencie,
vážení hostia,

dovoľte mi po tom, čo som tu so všetkou úprimnosťou vyslovil, pozdvihnúť čašu a pripiť na zdravie Vaše a Vašej ctenej pani manželky, Vašich spolupracovníkov a všetkých vzácnych hostí!

Pripíjam aj na výnimočnosť vzájomných vzťahov našich krajín, na úprimné priateľstvo a trvalú spoluprácu našich národov. Na zdravie!
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]