Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zasadnutí Severoatlantickej rady, Istanbul 28. 6. 2004

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2004 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zasadnutí Severoatlantickej rady, Istanbul 28. 6. 2004

Vážený pán generálny tajomník,
kolegovia,
dámy a páni,

nie je ľahké nájsť čo najvýstižnejší prívlastok pre práve otvorený istanbulský summit – historický – prelomový - vyhodnocujúci? a azda ani netreba hľadať, aj keď pre všetkých nás sedem nových krajín historickým navždy ostane. Netreba hľadať myslím preto, že našou úlohou je nie hľadať vzletné slová, ale nachádzať odpovede na konkrétne bezpečnostné problémy, ktoré stoja pred nami.

Napriek tomu mi dovoľte vyjadriť radosť z toho, že dnes sa Slovenská republika a ďalších 6 nových krajín môžu po prvý krát zúčastniť summitu NATO ako jej členské krajiny. Je to historické zadosťučinenie pre nás, je to historický úspech pre samotnú Severoatlantickú alianciu a jej hlbokú transformáciu. Slovensko už nebude iba svedkom historických rozhodnutí, ale bude ich spolutvorcom. Naša radosť a vďaka patrí všetkým, ktorí podporovali rozširovanie NATO s cieľom posilniť stabilitu a bezpečnosť vo svete. Chcem sa poďakovať všetkým členským krajinám, a osobitne generálnemu tajomníkovi Jaap de Hoop Schefferovi, ako aj jeho predchodcom a to najmä Lordovi Robertsonovi a Javierovi Solanovi, za pomoc a podporu Slovenskej republiky pri príprave na členstvo.

Som pevne presvedčený, že rozhodnosť, jednota a sila Aliancie sú schopné nielen zaistiť kolektívnu obranu, ale aj podstatným spôsobom prispieť k projekcii stability a bezpečnosti navôkol. Pôsobnosť a váha Aliancie už dávno prekročila hranice jej členov. Slovensko chce a od samotného počiatku bude presadzovať takúto Alianciu, so silnou transatlantickou väzbou, vybavenú a pripravenú čeliť bezpečnostným hrozbám odkiaľkoľvek. Takáto je naša vízia pre NATO 21. storočia.

Politika otvorených dverí NATO

Sú na to viaceré predpoklady, aby takáto vízia bola úspešná. Aliancia sa rozšírila na 26 členov, čím sa rozšírila zóna stability. Zároveň noví členovia prispievajú k šíreniu bezpečnosti ďalej. Tento integračný efekt, ktorý si Aliancia uvedomila ako prvá z medzinárodných organizácií po skončení Studenej vojny, je aktuálny aj dnes. Nehovorím len o troch ašpirantských krajinách, ktoré, verím, sa vlastnou usilovnosťou čoskoro kvalifikujú na začatie prístupových rozhovorov, myslím tým aj na ďalšie krajiny ako Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Čierna Hora, krajiny okolo Čierneho mora a Zakaukazska. Myslím, že dokiaľ je záujem krajín o vstup do Aliancie, jej význam a životaschopnosť je zaručená. Perspektíva členstva v NATO je dôležitým motivačným faktorom v procese reforiem ašpirantských alebo ešte len partnerských krajín a Aliancia musí aj naďalej s týmto nástrojom rozumne narábať, transformácii a spôsobilosti NATO

Transformácia a spôsobilosti NATO

Je nevyhnutné dokončiť vojenskú transformáciu Aliancie, vrátane dobudovania síl NATO rýchlej reakcie (NRF), naplnenia Pražských záväzkov spôsobilostí a opatrení na boj s terorizmom a ochranu civilného obyvateľstva. V Prahe sme prijali dôležité rozhodnutia týkajúce sa spôsobilostí, ktoré dnes doplníme o nové posilnené opatrenia v oblasti boja s medzinárodným terorizmom.

Myslím, že dobre vieme, čo NATO potrebuje, aby bolo flexibilné, pripravené a schopné pôsobiť asistenčne, preventívne, odstrašujúco, ale aj vynucujúco. Na splnenie týchto predstáv je nevyhnutná politická vôľa ale tiež dostatočné financie. Slovensko sa už niekoľko rokov snaží alokovať dostatočné financie na obranu, nie je to ľahká vec, najmä v čase prebiehajúcich viacerých zásadných reforiem v krajine. Ale zodpovední politici pochopili význam a cenu bezpečnosti. Myslím, že by sme mali podporiť návrhy generálneho tajomníka, ktorých cieľom nie je nič viac než harmonizovanie politických ambícií a vojenských spôsobilostí Aliancie. Problémy v tejto oblasti v celej nahote ukázala diskusia o probléme naplnenia záväzkov NATO v Afganistane, ktorá prebieha prakticky od prevzatia operácie v auguste 2003. Slovensko sa prihovára za realizovanie myšlienky vytvorenia nového mechanizmu spoločného financovania nasadenia kritických spôsobilostí a plánovania a generovania síl pre operácie.

Operácie NATO

Lepšie vojenské spôsobilosti, ich transformácia – to nie je samoúčel. Ich zmyslom je pripraviť, vybaviť Alianciu na plnenie nových misií a operácií, a to aj vo vzdialených oblastiach.

SFOR v Bosne a Hercegovine, prvá mierová operácia Aliancie, prvá operácia „mimo jej územia“, ukazuje, čo môžeme dokázať vytrvalým, rozhodným a trpezlivým pôsobením. Dnes, takmer 9 rokov po Daytone, môžeme SFOR ukončiť a samotná Bosna a Hercegovina je na ceste do euroatlantických štruktúr a verím čoskoro sa stane členom PfP a EAPC. Toto je dôkaz sily Aliancie – vojenskej i politickej. Som pevne presvedčený, že podobne úspešní budeme aj v Kosove a v Afganistane – ak budeme vytrvalí, rozhodní a trpezliví. Afganistan i Kosovo musia uspieť.

Kľúčovou prioritou Aliancie je príspevok k mieru a stabilite prostredníctvom operácie ISAF v Afganistane. Úspešný priebeh volieb, prvých slobodných volieb v histórii krajiny po desaťročiach autoritárskeho režimu, občianskych vojen a cudzej okupácie je kľúčový pre budúcnosť Afganistanu. Ich neúspech naopak môže vyvolať dezilúziu zo „slobody“, ktorá sa môže zmeniť na anarchiu. Verím, že k takému scenáru nedôjde. Koncept PRT je dobrý, inovatívny budovania ostrovov stability, z ktorých sa môže šíriť ďalej.

Hoci NATO nie je jediná medzinárodná inštitúcia a nie je ani jediná zodpovedná za vývoj, za zaistenie mieru v problémových oblastiach, predsa vďaka svojim špecifickým prednostiam je skutočne podstatným prvkom úsilia medzinárodného spoločenstva budovať mier a posilniť stabilitu v rôznych oblastiach sveta. Myslím tým teraz predovšetkým na Irak. Keď nás dočasná iracká vláda žiada o pomoc, Aliancia by mala byť politicky rozhodnutá a pripravená jej vhodným spôsobom pomôcť. Vítam v tomto smere prijatú Deklaráciu k Iraku.

Partnerstvá NATO

Sila Aliancie, jej schopnosť posilňovať mier a stabilitu však nepramení len z jej vojenských spôsobilostí. Podstatným nástrojom, ktorý už aj doteraz veľmi múdro a rozvážne používala, sú partnerstvá - s individuálnymi štátmi i medzinárodnými organizáciami. Partnerstvo za mier, ktoré má toho roku už 10 rokov, spolu s EAPC sú veľmi dobrým dôkazom toho, ako politický dialóg a praktická spolupráca môžu prispieť k posilneniu stability. Preto plne podporujeme ďalšie rozširovanie a prehlbovanie existujúcich partnerstiev vrátane Stredozemného dialógu ako aj kreatívne myslenie o možných partnerstvách nových, vrátane Istanbulskej iniciatívy o spolupráci NATO s krajinami širšieho Blízkeho východu.

Ale hľadiac vizionársky do diaľky by sme nemali prehliadať najbližšie okolie. Západný Balkán, ako nás opäť upozornili marcové násilnosti v Kosove, nie je „finished business“. Zdá sami, že prešľapujeme na mieste a skrývame sa za heslo „štandardy pred štatútom“. Pokladám za samozrejmé, že naša angažovanosť v regióne musí pokračovať, a to s využitím všetkých nástrojov, ktoré má Aliancia k dispozícii, vrátane partnerských. Som presvedčený, že zapojenie Srbska a Čiernej Hory do PfP a EAPC prispeje k posilneniu stability celého regiónu. Preto dúfam, že sa tak bude môcť stať čo najskôr.

Hovoriac o partnerstvách NATO nemôžem nespomenúť EÚ, ktorá je prirodzeným strategickým partnerom Aliancie. Je škoda, že sa nemohol v Istanbule uskutočniť aj spoločný NATO-EÚ summit. Ale podstatnejšie než „summitovanie“ je rozvíjanie praktickej spolupráce na prospech nielen občanov členských štátov, ale aj iných regiónov, na prospech bezpečnosti. Spoločné pôsobenie oboch na Západnom Balkáne, predovšetkým ich spoločné pôsobenie a budúca spolupráca v BaH, sú praktickým vyjadrením ich strategického partnerstva. Ale ako perspektívne vidíme aj iné možné oblasti spolupráce, vrátane civilného núdzového plánovania a obranného plánovania.

Jednoducho, rozvíjanie dialógu s partnermi, či je to EÚ, Rusko alebo Ukrajina, a pestovanie praktickej, pragmatickej spolupráce vo všetkých oblastiach, kde je to možné a pre strany osožné, nemôže byť nikdy na škodu.

Vážené dámy a páni,

Toto vystúpenie je mojím prvým zahraničným vystúpením na multilaterálnom fóre po nástupe do funkcie prezidenta SR, preto má pre mňa osobne zvláštny význam. Na summit som išiel s očakávaním, že nájdem Alianciu, ktorá je životaschopná, činná, relevantná. Som rád, že sa moje očakávania naplnili, že spoločne diskutujeme témy a prijímame rozhodnutia, ktoré Alianciu posúvajú ďalej. Budem z tohto summitu odchádzať presvedčený, že transatlantická väzba je pevná a Aliancia aktívna.

Na záver mi dovoľte poďakovať tureckým hostiteľom za srdečnosť a pohostinnosť.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]