Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom fóre, Malajzia, Kuala Lumpur 10. 12. 2004

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2004 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom fóre, Malajzia, Kuala Lumpur 10. 12. 2004

Vážená ministerka priemyslu a zahraničného obchodu,
Vaše Excelencie,
dámy a páni,

dovoľte mi, aby som Vás všetkých srdečne pozdravil pri príležitosti ekonomického fóra organizovaného Federáciou malajzijských výrobcov v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Kuala Lumpur. Som skutočne potešený možnosťou stretnúť sa s Vami a popriať všetkým účastníkom naplnenie svojich ambícií, či už formou úspešnej prezentácie podnikateľských zámerov, nájdenia vlastných partnerov alebo dokonca i konkrétnych projektov. Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Malajziou majú bezproblémový charakter, vyvíjajú sa pozitívnym smerom a ekonomická spolupráca zohráva v našich bilaterálnych vzťahoch stále významnejšiu úlohu. To som si mal možnosť overiť a potvrdiť v rozhovoroch s najvyššími predstaviteľmi Vašej krajiny.

Keď som sa oboznamoval so stavom našej hospodárskej spolupráce, potešila ma síce tendencia jeho rastu v posledných rokoch, nie však využitie reálnych možností našich ekonomických potenciálov. Zhodnotenie príležitostí, ktoré nám naše ekonomiky ponúkajú, je stále ešte skutočne veľmi nízke. Preto očakávam, že aj dnešné ekonomické fórum aspoň čiastočne preklenie nedostatok vzájomnej informovanosti a napomôže identifikovať konkrétne záujmy a reálne možnosti spolupráce. Je to jeden z dôležitých krokov k tomu, aby sme mohli spoločne hľadať východiská na úspešnú realizáciu toho, čo nám hospodárstvo našich krajín ponúka. A v tomto vidím hlavný účel či poslanie Vášho stretnutia. Len pre malú ilustráciu dynamiky rozvoja ekonomického potenciálu Slovenska uvediem, že od roku 2002 je Slovenská republika jednou z troch najrýchlejšie rastúcich ekonomík spomedzi všetkých tridsiatich členských štátov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), pričom v rokoch 2002 a 2003 bol rast hrubého domáceho produktu približne dvojnásobne vyšší ako priemer všetkých krajín OECD. Slovenská republika je v súčasnosti považovaná v Európe za lídra v oblasti sociálnych a hospodárskych reforiem, čo z našej krajiny robí zo strednodobého a dlhodobého hľadiska silne konkurencieschopnú ekonomiku. O tom, že reformy začínajú prinášať svoj pozitívny efekt, svedčí aj fakt, že Slovensko sa v poslednej dobe stáva mimoriadne atraktívnou krajinou pre zahraničných investorov. Najmä automobilový priemysel prežíva teraz v mojej krajine doslova obdobie „zlatej horúčky“. Po nemeckom Volkswagene a francúzskom Peugeote začala v tomto roku investovať do Slovenskej republiky aj juhokórejská KIA a prednedávnom podobný úmysel oznámil aj americký FORD. Slovensko sa tak stáva najväčším výrobcom automobilov na svete na počet vlastných obyvateľov. Radi privítame na Slovensku aj investorov z Malajzie. Je potrebné si uvedomiť, že vstupom na slovenský trh sa malajzijskí výrobcovia priamo dostávajú na trh všetkých členských štátov EÚ, pričom môžu využívať investičné stimuly a ústretovú proinvestičnú politiku v našej krajine. Prvým malajzijským investorom na Slovensku sa v decembri 2001 stala spoločnosť Triplus Industry, ktorá vybudovala závod na výrobu plastových a elektronických komponentov.

V súčasnosti na Slovensku pôsobí aj malajzijská spoločnosť Hantong. Veríme že pozitívne skúsenosti týchto spoločností oslovia aj ďalších potenciálnych investorov z Vašej krajiny. Som presvedčený, že investičné toky si však nájdu cestu i zo Slovenska do Malajzie a prostredníctvom nej aj do ďalších krajín regiónu, v ktorom začína postupne už efektívne fungovať zóna voľného obchodu. Nezanedbateľná je pre nás aj možnosť spolupráce podnikateľov pri presadzovaní slovenských a malajzijských výrobkov na tretích trhoch a myslím si, že aj týmto smerom by sa mali uberať úvahy o našej budúcej spolupráci. Na záver chcem povedať, že vysoko oceňujeme úspechy, ktoré Malajzia dosiahla v ekonomickej oblasti. Makroekonomické ukazovatele v podobe vysokého rastu hrubého domáceho produktu, ako aj nízka miera inflácie, si skutočne zasluhujú uznanie a svedčia o prezieravej a aktívnej ekonomickej politike malajzijskej vlády. Preto si myslím, že zdravé hospodárske prostredie rovnako v Slovenskej republike, ako aj v Malajzii, dáva všetky predpoklady na výrazný nárast našej spolupráce. Pevne verím, že aj dnešné ekonomické fórum, na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia významných podnikateľských subjektov, prispeje k vzájomnému lepšiemu poznaniu a rozvoju našich vzťahov.

Ďakujem za pozornosť.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]