Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na prijatí predstaviteľov ZMOS-u, Bratislava 12. 1. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2011 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na prijatí predstaviteľov ZMOS-u, Bratislava 12. 1. 2011

Vážený pán predseda,
vážené primátorky, starostky,
vážení primátori a starostovia,
vážení poslanci miestnych samospráv,
ctené dámy a páni,


dovoľte mi privítať Vás na prahu nového roka v Prezidentskom paláci. Predovšetkým Vám chcem zablahoželať k zvoleniu, mnohým z vás k opätovnému zvoleniu a vyjadriť svoje presvedčenie, že využijúc všetky svoje vedomosti, skúsenosti a schopnosti budete pracovať v prospech našich občanov.

Zároveň sa Vám chcem poďakovať za profesionálne zvládnutie parlamentných a samosprávnych volieb.

Pracujete na najnižšom, ale podľa môjho názoru na najdôležitejšom a najzodpovednejšom stupni zastupiteľskej demokracie, ktorá určuje charakter štátu i celej našej spoločnosti. Zákon o obecnom zriadení, ktorý je základom fungovania samospráv, vznikol pred 20 rokmi, ani nie rok po nežnej revolúcii. Za ním nasledovali ďalšie s ním súvisiace nevyhnutné zákony, ktoré svedčia o tom, že miestna samospráva je živý organizmus, ktorý sa vyvíja a silnie. Za 20 rokov sa ukázalo, že samospráva je životaschopná a úspešná. Sú to aj vaše konkrétne výsledky. Aj preto je dnes samospráva vnímaná občanmi ako dôveryhodný a demokratický inštitút štátu. A úspech samospráv je úspechom celej krajiny. Aj Vaším pričinením je Slovenská republika, ako samostatný štát, rovnocenný partner demokratických, vyspelých krajín Európy i sveta.

Slovensko, Európa i svet však dnes stoja zoči-voči jednej z najvážnejších finančných a hospodárskych, ba aj morálnych kríz. Globálna ekonomická kríza má priamy vplyv na politickú stabilitu mnohých štátov a je hrozbou aj pre celý medzinárodný obchodný či bezpečnostný systém. Svet sa síce vyhol priamym konfliktom, no nevyhol sa bankrotom, krachom mnohých bánk a následne zánikom a ochromeniam mnohých firiem a spoločností. Čo je vari najhoršie, nevyhol sa prepúšťaniu a prudkému nárastu nezamestnanosti. Ani u nás doma.

Preto je dôležité, že sa prehodnocujú priority, hľadajú riešenia, ako predísť veľkým stratám. Pri rozvoji Slovenska, okrem funkcií a zodpovednosti štátu, je potrebné posilňovať participáciu všetkých rozhodujúcich štruktúr spoločnosti. Nesmieme preto zabúdať, že predpokladom pre dôstojný život obyvateľov krajiny je formovanie súdržnej spoločnosti.

Vážené dámy, vážení páni!
Problémy neobišli ani obce a mestá. Chcem Vám vysloviť poďakovanie za ústretovosť a solidaritu pri riešení problémov, ktoré spôsobila kríza, najmä pri výpadku dane z príjmov fyzických osôb. Aby toho nebolo málo, Slovensko postihli povodne, ktoré napáchali škody za desiatky miliónov eur na obecnom majetku aj na majetku fyzických osôb. Zvládnuť ochranné a záchranné práce si často vyžadovalo heroické výkony.

Prostredníctvom Vás chcem poďakovať našim občanom, ktorí si nezištne podali pomocnú ruku. Som rád, že hoci len na konci roka, ale vláda splnila svoj sľub a uvoľnila peniaze na odškodnenie.

Život ukázal, že sa musíme vrátiť k otázkam postavenia a úlohe štátu a verejnej správy. Aj napriek určitým systémovým problémom, osobne nevidím dôvod na zmenu ústavného vymedzenia verejnej správy a územného a správneho usporiadania Slovenskej republiky. Čo vnímam ako vážny problém, je stav a situácia v administratívnych štruktúrach štátnej a verejnej správy.

Vyžaduje si to dôsledne riešenie kvality ich vnútornej činnosti a tým aj výstupov správnych orgánov, ktoré sa dotýkajú širokej verejnosti a sú aj určitým barometrom spokojnosti občanov so správou verejných vecí.

Varovným príkladom sú napríklad pretrvávajúce nedostatky vo výkone správy v stavebnom konaní, nedoladené problémy v riadení školstva a ťažkopádnosť v procese informatizácie verejnej správy.

Z makroekonomického pohľadu stále absentuje účinný systém efektívneho finančného vyrovnávania sociálno-ekonomických rozdielov regiónov. Doterajší priebeh procesu decentralizácie poukazuje na potrebu uskutočnenia aj niektorých systémových zmien, najmä v oblasti financovania samosprávnej pôsobnosti vyšších územných celkov v regionálnom rozvoji a rozvoji miest a obcí, na základe poznatkov z praxe.

Rozdielna ekonomická výkonnosť regiónov a sociálne vylučovanie určitých skupín obyvateľstva sú problémy, ktorým okrem Bratislavy čelia prakticky všetky kraje. Citlivým a najvypuklejším regionálnym problémom, vnímaným aj spoločnosťou, sú rozdiely medzi západom a východom krajiny. Dlhodobým problémom je aj vysoká koncentrácia dlhodobo nezamestnaných, nekvalifikovaných a sociálne odkázaných obyvateľov najmä na severovýchode a na juhu stredného Slovenska. Spoločným špecifickým problémom týchto regiónov je najmä ich zlá dopravná dostupnosť.

Stratégia regionálneho rozvoja musí preto prispievať k zvyšovaniu konkurencieschopnosti regiónov, podporovať ich schopnosť prilákať a udržať úspešné firmy. K tomu musí napomôcť omnoho účinnejšie a efektívnejšie prerozdeľovanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie, ktoré bolo poznačené administratívnou náročnosťou, korupciou a klientelizmom.

Prostredníctvom verejných investícií musí v procese vyrovnávania zohrať dôležitú úlohu adekvátna úroveň obsluhy územia aj cestou prehodnotenia dosiahnutej sociálnej infraštruktúry v školstve, zdravotníctve či kultúre a ich zjednotenia vytvorením centier integrovanej obsluhy obyvateľstva s komplexnými službami.

Vážení primátori, starostovia!
Za vyše 20 rokov svojej existencie Združenia miest a obcí Slovenska zohralo kľúčovú úlohu pri reformách, pri podpore procesu decentralizácie verejnej správy, fiškálnej reforme a pri vzniku regionálnej územnej samosprávy. Stali ste sa najväčšou mimovládnou organizáciou v Slovenskej republike.

Združenie miest a obci Slovenska ukázalo, že vie presadzovať svoje očakávania a stanoviská.

To sa potvrdilo aj v zložitom procese samosprávnej reformy, ale aj v čase hospodárskej krízy. Vaše argumenty významnou mierou prispeli k tomu, aby smerovanie reforiem išlo v prospech občanov a rozvoja samosprávneho princípu, ktorý je základom skutočnej demokracie.

Vyjadrujem Vám svoju vďaku za Vašu obetavú prácu, za citlivý prístup k občanom. Som presvedčený o tom, že občania si zvolili do samospráv tých najschopnejších a môžu sa na nich spoľahnúť.

Verím, že aj naďalej budete nachádzať na vaše spoločné problémy tie najlepšie riešenia.

Prajem Vám uznanie občanov a ďalšie úspechy vo Vašej zodpovednej práci, veľa tvorivého elánu a osobných úspechov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]