Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej pri príležitosti štátnej návštevy holandskej kráľovnej Beatrix, Bratislava, Prezidentský palác 21. 5. 2007

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2007 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej pri príležitosti štátnej návštevy holandskej kráľovnej Beatrix, Bratislava, Prezidentský palác 21. 5. 2007

Vaše Veličenstvo,
vážení prítomní,
dámy a páni,


je to povznášajúci pocit, byť hostiteľom takej vzácnej návštevy, akou je kráľovná Holandského kráľovstva. Pre mňa i pre moju manželku, a nepochybne pre celé Slovensko, je to mimoriadna udalosť. A pocta. S úctou a úprimnými pozdravmi od občanov Slovenskej republiky Vás vítam, Vaše Veličenstvo, na slovenskej pôde. Pevne verím, že počas nasledujúcich dní Vám budeme môcť prejaviť našu príslovečnú slovenskú pohostinnosť.

Slovensko vníma Holandské kráľovstvo ako príťažlivú krajinu. Zaujímavú svojou históriou i súčasnosťou. Zaujímavú nielen tým, že Holanďania milujú pôdu, o ktorú bojujú, že pre ľudí na celom svete pestujú a šľachtia nádherné kvety. Kreatívnosť, obchodný duch a podnikateľská invencia priviedli Holandské kráľovstvo do elitnej skupiny lídrov sveta. A nielen v ekonomickej oblasti, v ktorej dosahuje Holandsko skutočne impozantné výsledky.

Holandsko je nám príkladom aj v tom, ako budovať demokratickú, tolerantnú, prosperujúcu a usporiadanú spoločnosť. A hoci Slovensko urobilo za posledné roky poriadny krok vpred, k úplnej spokojnosti máme ešte ďaleko.

Vaše Veličenstvo,
v polovici 17. storočia, po turecko-tatárskych útokoch, trpeli desaťtisíce ľudí na západnom Slovensku hladom a strachom. A tak sa v roku 1665 zástupcovia habánskych dvorov na Slovensku rozhodli vyslať svojich bratov do Holandska s prosbou o pomoc. Holanďania ich prijali s porozumením. A poslovia nám priniesli aj vzácne skúsenosti z holandských dielní na výrobu fajansového riadu. Maľovaná keramika má na Slovensku dodnes svojich výrobcov, obdivovateľov i zberateľov. A slávi úspechy i vo svete.

V tejto súvislosti oceňujeme, že Holandské kráľovstvo nám aj dnes prináša svoje know-how. Patrí u nás k najvýznamnejším zahraničným investorom. Predpokladám, že vycibrený holandský cit pre perspektívne podnikateľské aktivity privedie na Slovensko ďalšie investície. Teší nás, že naša krajina je pre Holanďanov pútavá nielen kvôli obchodu a investíciám, ale aj kvôli oddychu a dovolenkám.

Pozitívne vnímame aj to, že sa Holandsko (oficiálne od 1. mája tohto roku) pridalo ku krajinám Európskej únie, ktoré otvorili svoj pracovný trh pre Slovensko a ďalšie krajiny. Som presvedčený, že tento krok prispeje k ďalšiemu zbližovaniu našich krajín. Aj preto, že to otvára možnosť, ako dávať príležitosť našim mladým ľuďom. Dá sa povedať, že pre nich je životne dôležité, aby sa naučili obhajovať svoje postoje a konfrontovať vlastné vedomosti v cudzom svete. Verím, že skúsenosťami vybavení Slováci sa po určitom čase vrátia na Slovensko a naplnia si tu svoje ambície.

Jeden z programov európskeho vzdelávania nesie meno svetoznámeho holandského filozofa Erazma Rotterdamského. Program ERASMUS považujeme za skvelý. Za jedným z najkonkrétnejších a najpopulárnejších príkladov pokroku, dosiahnutého počas päťdesiatich rokov európskej integrácie.

Desiderius Erasmus Rotterdamský prízvukoval, že svet bez poznania a diskusie zahynie. Zdá sa, že Európa konečne pochopila jeho odkaz. Nedávne oslavy 50. výročia prijatia Rímskych zmlúv nám pripomenuli, že diskusia nebola až takým samozrejmým spôsobom presadzovania vlastných postojov na európskej pôde, než aký praktizujeme dnes. Rímske zmluvy ukázali Európe cestu k dnešnej Európskej únii a k jej mierovej koexistencii.

Citlivo však vnímame, že Európska únia v posledných rokoch zneistela vo svojich cieľoch a priviedla úniu k intenzívnej diskusii o tom, ako ďalej. Európska únia je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja. Preto jej jednotliví členovia majú suverénne právo na slobodné vyjadrenie názoru a ochranu svojej identity. Aj keď nájsť konsenzus medzi 27 členmi únie je občas skutočne ťažké. Veríme však, že únia sa – aj za prispenia oboch našich krajín – pomkne natoľko, aby do roku 2009 úspešne zavŕšila svoje inštitucionálne reformy.

Holandské kráľovstvo požíva našu úctu a rešpekt. A nielen našu, ale celého sveta. Najmä pri dôslednom presadzovaní zákonnosti, vysokej miery tolerancie a solidarity s tými, čo potrebujú pomoc.

Vaše Veličenstvo,
pred časom boli vystavené v Slovenskej národnej galérii niektoré zo skvostných diel slávnych holandských a flámskych maliarov pod názvom Bludní Holanďania. Boli prevažne zo 17. storočia, ktoré vo Vašej krajine zaslúžene prijalo prívlastok „zlatý vek“. Je obrazom veľkého hospodárskeho a kultúrneho rozmachu Holandska, ktorý podnietil, okrem iného, aj vznik umenia najvyšších kvalít. Želám Vám, aby Holandské kráľovstvo aj v 21. storočí našlo svoj „zlatý vek“, aby bolo zdrojom inšpirácie pre celú Európu.

Vaše veličenstvo,

dovoľte mi pozdvihnúť pohár a pripiť na úspech našich krajín a ďalší rozvoj našich vzťahov v spoločnej Európe.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]