Aktuality
   

Ivan Gašparovič: Reformy sa musia zreálniť, časopis LIVE!, 2. 1. 2006

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2006 | Ivan Gašparovič: Reformy sa musia zreálniť, časopis LIVE!, 2. 1. 2006

Aký bol a čo znamenal rok 2005 pre Slovensko a jeho občanov, čo chýba prebiehajúcim ekonomickým a sociálnym reformám, do akej miery prevláda v našej spoločnosti kríza hodnôt - na tieto a ďalšie otázky týždenníku LIVE! odpovedal v exkluzívnom rozhovore prezident Slovenskej republiky - doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc..

LIVE!: Pán prezident, ako by ste v krátkosti zhodnotili uplynulý rok z pohľadu Slovenskej republiky?
Gašparovič: Pokiaľ by sme mali zhodnotiť uplynulý rok, nemôžeme to urobiť len z jedného pohľadu. Inak by minuloročné udalosti zhodnotil koaličný politik, úplne inak opozičný a absolútne rozdielny pohľad bude mať samotný občan. A týka sa to tak domácej, ako aj zahraničnej politiky. Čo sa však týka zahraničnej politiky, Slovensko ako krajina získalo mnoho pozitívnych bodov. Stali sme sa plnohodnotným členom Európskej únie, nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, čo nám dodalo na vážnosti a dôvere v očiach ostatných krajín svetového spoločenstva. Voľba našej krajiny v OSN bola jednoznačná a Slovensko sa tak dostalo do pozície krajiny, ktorá bude s plnou vážnosťou spolurozhodovať o najvážnejších problémoch vo svete. Pokiaľ by som mal teda uzavrieť túto oblasť, s potešením musím konštatovať, že naša zahraničná politika je vo vzťahu k iným krajinám veľmi pozitívne hodnotená.

LIVE!: Hodnotenie vnútornej politiky až také ružové zrejme nebude...
Gašparovič: Máte pravdu. Vláda sa pustila do reforiem, ktoré je potrebné uskutočniť, pretože bez nich by sme neboli členom Európskej únie a nefungovala by ekonomika. Otázkou akurát je, čo nám tieto reformy priniesli. Priniesli očakávaný efekt pre občana, očakávaný efekt pre vládu, alebo pre konkrétne rezorty, ktoré reformy uskutočnili? Ako prezident, ktorý má sociálne cítenie, vidím, že radoví občania prijaté reformy pozitívne nehodnotia. Nevieme, aké dopady budú mať začaté reformy v budúcnosti, hoci už dnes občana dostali do ťažkej sociálnej situácie. Reformy sú teda potrebné, budú však musieť byť v krátkej budúcnosti prehodnotené. Nemožno ich však rušiť! Čo je však nevyhnutné, je ich prispôsobenie tak potrebám štátu, ako aj životným potrebám radových občanov.

LIVE!: V čom konkrétnom vidíte najväčšie negatíva a úskalia reforiem a v čom naopak - ich pozitíva?
Gašparovič: Najťažší dopad na občana má reforma zdravotníctva. Nie je reformou, ktorá by zlepšila vzťah zdravotníctva a pacienta. Bohužiaľ, namiesto toho sa dostala len do pozície privatizácie zdravotníckych zariadení, bez hlbšieho zámeru. To podľa mňa nie je princíp, ktorý by sa mal zachovať. Prvoradým princípom zdravotníckej reformy by malo byť efektívne a účelne sa v čo najväčšej miere priblížiť k pacientovi, a následne zlepšiť zdravotný stav našej populácie. Opak sa však stáva pravdou. Úplným fiaskom je pripravovaná reforma školstva, ktorá nakoniec ani neprebehla. Osobne si nemyslím, že sa súčasnej vláde podarí zreformovať školstvo ešte do konca volebného obdobia. Reforma školstva je však potrebná a bude to jedna z budúcich veľkých úloh, ktoré čakajú novú vládu. Odlišný pohľad než súčasná vláda mám aj na riešenie odstávky atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Tu síce bola urobená dohoda, podľa ktorej sa vláda zaviazala odstaviť blok V1, ja som však presvedčený, že by bolo veľkou chybou ho zlikvidovať. Zastávam názor odborníkov, ktorí sú presvedčení, že blok V1 by sa mal len zakonzervovať. Už dnes Európska únia naznačuje, že budúcnosť bude patriť atómovej energii. Aj preto by bolo nezmyselné, aby sme o 10-15 rokov začali budovať novú jadrovú elektráreň na ruinách starej.

LIVE!: A najvýraznejšie pozitívum uplynulého roka?
Gašparovič: Vidím ho v príchode veľkých investorov na Slovensko. Práve tieto investičné celky výraznou mierou pomôžu k vytvoreniu pracovných príležitostí a tým na druhej strane aj k vyrovnaniu rozdielov medzi jednotlivými regiónmi Slovenska a priblíženiu Slovenska k vyspelým európskym krajinám. Samozrejme za predpokladu, že aj v budúcnosti nová vláda urobí maximum pre čo najväčšie vyrovnanie regionálnych rozdielov, pre možnosť získať prácu a možnosti lepšieho sociálneho postavenia občanov. Investície, ktoré tu sú, je preto potrebné hodnotiť vysoko pozitívne.

LIVE!: Slovensko je v zahraničí vnímané ako krajina s najrýchlejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou a hospodárstvom. Na druhej strane ste aj vy uviedli, že existuje priveľký rozdiel medzi jeho regiónmi. Dá sa robiť reformná politika a ekonomika tak, aby nestratila aj tzv. sociálny charakter?
Gašparovič: Práve to by malo byť cieľom reformnej politiky.

LIVE!: Súčasnej vlády?
Gašparovič: Nemyslím, že súčasnej vlády. Je to však nevyhnutné. Len spokojný občan vytvára nekonfliktné prostredie. Spokojnosť občanov má pritom dopad aj na spôsob a štýl vedenia politiky ako takej. Reformy, ktoré sa začali na Slovensku realizovať, často neakceptujú realitu. Stáva sa, že reformy naštartované v jednotlivých rezortoch vlády spolu neladia, nesúvisia, následkom čoho dochádza niekedy až ku kritickým situáciám. Zlyháva teda koordinácia jednotlivých reforiem v rámci vlády, čoho následkom sú aj jej negatívne dopady. Potvrdzuje nám to zlá reforma zdravotníctva, nedokonalá a stále sa meniaca dôchodková reforma, potvrdzuje nám to aj reforma štátnej správy a samosprávy.

LIVE!: Dochádza podľa vás v našej spoločnosti k prehlbovaniu akejsi krízy hodnôt, predovšetkým hodnôt politických?
Gašparovič: Na stav, v akom sa nachádzame, nám najlepšiu odpoveď dali voľby do VÚC a voľby županov, na ktoré prišlo absolútne minimum občanov...

LIVE!: Ide v tomto prípade podľa vás o fiasko občanov - voličov?
Gašparovič: Nie. Ide o fiasko slovenských politikov a spôsobu, akým sa v našej krajine vykonáva politika. Stačí, keď sa pozrieme na dlhotrvajúcu nestabilitu vlády, nestabilitu parlamentu, regionálne problémy, podozrenia politikov z korupcie, klientelizmu, z konfliktu záujmov...

LIVE!: Nie je to však paradoxné - strany súčasnej vládnej koalície svojho času v opozícii, kritizovali bývalú Mečiarovu vládu z klientelizmu, korupcie a netransparentnosti. Dnes sú upodozrievaní z toho istého, čo kedysi kritizovali... Budeme podľa vás svedkami takýchto javov aj v tomto roku?
Gašparovič: Bol by som rád, keby sme neboli. Nejde však o jednoduchú záležitosť. Aj tu platí staré známe, že ryba smrdí od hlavy. Všetko sa odvíja od vrcholovej politiky. Od toho, ako sa správajú a konajú ministri vo vláde, či následne poslanci v parlamente. Na Slovensku už dlhší čas máme nestabilnú menšinovú vládu, ktorá nemá ani len dohodnuté pravidlá s parlamentom. Aj preto je vláda nútená robiť ad hoc dohody s jednotlivými poslancami. Radový občan sa preto oprávnene pýta: Čo a koľko stálo súčasnú vládu, aby bolo prijaté jej konkrétne rozhodnutie v parlamente? Chcem tým naznačiť, že súčasný precedens, ktorý zaviedla vláda, nie je dobrý a že v budúcnosti sa musí urobiť všetko pre to, aby sa kultúra politiky vlády a parlamentu nestala precedensom, ale zmenila sa k lepšiemu, tak ako je to v iných politicky vyspelých európskych krajinách.

LIVE!: Rok 2006 je rokom parlamentných volieb. Zo strany súčasnej vládnej koalície zaznievajú hlasy, že v prípade, ak nebude zloženie povolebnej koalície identické s tým dnešným, nastane zastavenie reforiem, a Slovensko sa vráti späť k socializmu...
Gašparovič: Prekvapilo by ma, keby budúca vláda, akokoľvek zložená, začala likvidovať reformy. Tie sa už rozbehli, je potrebné ich dokončiť, akurát by bolo vhodné, keby sa ich dopady a vývoj zreálnili v prospech požiadaviek štátu a občanov. Zrušenie niektorých reforiem by bolo veľmi nešťastné, presne ako keď v roku 1998 Dzurindova vláda zrušila celý program diaľničnej a cestnej siete. Dnes sa boríme s problémom, že sa investori nedostanú do všetkých kútov Slovenska, pretože máme zlú infraštruktúru ciest a nedobudované diaľnice, ktoré sú v súčasnosti desaťnásobne drahšie, než boli vtedy. A nemáme dnes na ne ani financie. Aj preto som presvedčený, že nech je vláda po voľbách akákoľvek, bude potrebné nadviazať na dobré rozhodnutia, ktoré súčasná vláda urobila. Tie opatrenia, ktoré sú pre občanov likvidačné, bude potrebné zreformovať. Odstrániť ich či rušiť dnes nie je možné.

LIVE!: Vyzerá to tak, že ste najpopulárnejším slovenským prezidentom. Ako to robíte? Vyhýbate sa politickým konfliktom, vyhýbate sa konfliktom s Vladimírom Mečiarom, alebo sa silou-mocou nesnažíte hrať na filantropa, básnika, prozaika, speváka, cestovateľa, staviteľa, oceliara ako váš predchodca?
Gašparovič: (Úsmev.) Teší ma, keď podľa prieskumov verejnej mienky sú občania so mnou spokojní. Je to povzbudzujúce. Snažím sa ako prezident dodržiavať predstavu o sociálnom cítení a národnom myslení. Na druhej strane sa nevyhýbam konfliktom, ani reakciám na to, čo sa na našej politickej scéne deje. Otvorene kedykoľvek poviem svoj názor na to, čo sa mi nepáči či na politických stranách, alebo vláde. Nehľadám pritom konflikty sám a nesnažím sa zbytočne provokovať svojich politických partnerov. Nepopieram, že dochádza aj k situáciám, keď mám rozdielny názor na veci než premiér či predseda parlamentu. Vtedy si však veci na prospech problému vydiskutujeme. A čo je asi najpodstatnejšie, maximálne sa snažím cestovať po Slovensku, kde diskutujem s ľuďmi, počúvam ich problémy a následne sa ich snažím predniesť na vyriešenie kompetentným.

LIVE!: Čo od roku 2006 očakávate ako prezident SR?
Gašparovič: Že sa vláde, ktorá nastúpi po voľbách, podarí vyriešiť disproporcie medzi regiónmi. Budeme si musieť zachovať pozíciu zahraničnej politiky, ktorú dnes máme, a samozrejme, dosiahnuť spokojnosť občana. To však úzko súvisí so zmenou politickej kultúry. A nakoniec, bol by som veľmi rád, keby občan nebol počas volieb apatický, ale naopak - keby si uvedomil, že on je ten, kto rozhoduje, ktorý politik ho bude zastupovať a rozhodovať o jeho postavení a sociálnom zabezpečení.

LIVE!: Odľahčime na záver náš rozhovor a od politických tém poďme radšej k osobným. Ako vás berú vnúčatá ako prezidenta?
Gašparovič: Vnúčatá boli príčinou mojej najväčšej dilemy pri rozhodovaní, či ísť do prezidentských volieb, alebo nie. Vedel som, že ak uspejem, poriadne sa s nimi dlhý čas neuvidím. Chcel som sa im totiž venovať aspoň tak, ako som sa venoval svojim deťom. Chcel som s nimi chodiť na zimný štadión, na futbal. Žiaľ, situácia je taká, že v súčasnosti som s nimi minimum času.

LIVE!: Boli ste už pre ne aj v škole?
Gašparovič: Áno, dvakrát, keď obaja rodičia pre pracovnú zaneprázdnenosť nemohli. Keď som pre ne prišiel, čakali ma už pred školou.

LIVE!: Nestalo sa vám, že vás požiadali, aby ste pre ne, resp. pre ich spolužiakov niečo nadštandardné vybavili?
Gašparovič: Nie. Sú rozumné a vedia, že to nejde.

redaktori
ŠTEFKOVÁ Zuzana, ŠKORŇA Peter

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]