Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, Bratislava 14. 1. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, Bratislava 14. 1. 2014

Vážený pán minister,
Vaše Excelencie,
vysoko dôstojní páni,
vzácni hostia,
   
som veľmi rád, že tak ako každý rok vás môžem privítať  na prahu Nového roka. Som veľmi rád, že ste prijali moje pozvanie na toto tradičné novoročné stretnutie, ktoré som vždy vnímal aj ako prejav uznania postavenia a úlohy cirkví a náboženských spoločností v duchovnom živote, ale aj i obrode našej spoločnosti.
  
Do nového roka vám pri tejto príležitosti všetkým želám veľa zdravia, úspechov vo vašej záslužnej práci v spoločnosti, ktorá vašu prácu ozaj potrebuje a prajem vám aj veľa Božieho požehnania.
  
Odchádzajúci rok nebol v novodobej histórii Slovenska najhorším ale ani nie jednoduchým. Zanechal však u nás všetkých nádej na postupné zlepšovanie duchovnej i materiálnej existencie nášho štátu. Po viacerých rokoch prekonávania negatívnych dôsledkov vo svetovej ekonomike snáď prídu aj lepšie časy.
  
Z duchovného a historického pohľadu bol však  rok 2013 pre slovenský národ a národnosti nášho štátu rokom veľmi významným.
  
Osobitne pre kresťanské cirkvi ako aj pre celú našu spoločnosť sa rok 2013 niesol v znamení jubilejného roka, zasväteného solúnskym vierozvestcom. Pripomenul nám hodnoty obrovského významu a duchovný základ, na ktorom samostatné Slovensko stojí. Využívam túto príležitosť, aby som sa poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na dôstojnom priebehu týchto našich osláv.
 
Mám nádej, že rok 2014 bude lepší, aj keď nie jednoduchší. Inšpiráciu budeme iste hľadať aj v podnetoch, ktoré nám prinesie rok zasvätený Sedembolestnej Panne Márii -  Patrónke Slovenska. Bude to príležitosť aj na to, aby sme si cez pripomínanie siedmych bolestí ocenili úlohu matiek a zamysleli sa nad ich postavením v našej spoločnosti.

Excelencie, vážení hostia,
 
na našom prvom stretnutí, 1. januára 2005, som počas slávnostného prípitku  aj v tomto dome symbolicky zaklopal a poprosil stať sa na chvíľu hosťom, ktorý prichádza k vám v dobrej vôli, aby vám vyjadril svoje pocity, presvedčenia a želania.
  
Dovoľte mi preto využiť aj toto dnešné naše stretnutie na vyslovenie vďaky Vám, duchovným  i členom vašich cirkví a náboženských spoločností za inšpiráciu i silu, ktorú ste mi dávali pri výkone prezidentského úradu. Osobitne vtedy, keď sa objavovali snahy spochybniť ľudskú, občiansku i politickú česť hlavy štátu. Na našich nespočetných stretnutiach sme riešili otázky pragmatické, ale niekedy aj  nadčasové. Snažil som sa hľadať v našich počinoch to, čo svetskú a cirkevnú moc spája s úlohami a postavením  nášho štátu pri riešení potrieb našich obyvateľov. Právne, politicky i ľudsky sa naše ciele nikdy nerozchádzali, aj keď na spôsob a napĺňanie sme možno nemali vždy rovnaký názor.
  
Keď budeme tento rok hodnotiť štvrťstoročie novodobej histórie, bezpochyby budeme konštatovať, že kresťanská tradícia je hlboko zakorenená v našej slovenskej histórii. Po rokoch neslobody cirkvi náboženské obce majú svoje nenahraditeľné miesto v našej spoločnosti.
  
Na Slovensku existuje náboženská sloboda, ktorá je právne garantovaná a s ňou spojené podmienky pre intenzívny rozvoj náboženského a cirkevného života. Kresťanstvo a kresťanský hodnotový systém je v zmysle cyrilo-metodskej tradície integrálnou súčasťou slovenskej národnej identity.
  
Na pozadí konfliktov, ktoré vo svete prebiehajú sa jednota a porozumenie medzi ľuďmi, národmi a náboženstvami považuje za vzácny dar.  Sú svedectvom o dobre fungujúcej a spravovanej spoločnosti. Pomáhajú vytvárať podmienky, v ktorých sú rodiny a jednotlivci schopní získavať prostriedky na vlastnú existenciu a bohatý duchovný život. Vážim si Vaše úsilie o vzájomné porozumenie a hľadanie spoločných záujmov.
  
Máte jedinečný potenciál prekonávať rozdiely medzi ľuďmi a rozvíjať v nich morálne, ale aj duchovné hodnoty.  Predstavujete morálnu a duchovnú autoritu spoločenstva, ku ktorému sa otvorene hlásia tri štvrtiny nášho obyvateľstva. Som presvedčený, že správnou komunikáciou hodnôt prostredníctvom jazyka, ktorému súčasníci rozumejú, môžete pomáhať orientovať sa v zložitom svete nielen im.
  
Želal by som si, aby ľudia vnímali cirkvi a náboženské spoločnosti ako oporu a garanciu morálnych hodnôt. Veď skutočné náboženstvo doslova hľadá pochopenie v túžbe nájsť zmysel života. Som si vedomý, že nie všetci tu prítomní vyznávajú kresťanskú, konkrétne rímskokatolícku vieru, ale v tejto súvislosti chcem predsa len poukázať na slová pápeža Františka, ktorý vo svojej novoročnej homílii poukázal na to, že každý má „zodpovednosť za to, aby pracoval tak, aby sa svet stal spoločenstvom bratov, ktorí rešpektujú jeden druhého, akceptujú odlišnosť toho druhého a starajú sa jeden o druhého“.
  
Dovolím si požiadať vás, duchovných rôznych vierovyznaní aj dnes o podporu pozitívnych premien, ktorými naša krajina prechádza. Nesieme spoločnú zodpovednosť za osud tejto krajiny a na základe toho musím všetci konať. Nesmieme však dopustiť, aby sa spoločnosť sústredila len na materiálne ciele a duchovné hodnoty ostali stranou. V pretrvávajúcej zložitej sociálno-ekonomickej situácii Slovenska buďte, prosím, vnímaví voči chorým, chudobným, hladným na porozumenie a duchovnú podporu. Upevnenie ich viery a hlavne viery v dobro im pomôže prekonať ťažkosti, do ktorých sa  mnohokrát nedostali vlastným zavinením.
  
Výchova a vzdelávanie, sociálna a charitatívna činnosť cirkví a náboženských obcí je pre spoločnosť nenahraditeľná a ja vám za ňu ďakujem.
 
Prajem vám, predstaviteľom rôznych vierovyznaní, ešte raz veľa zdravia a úspechov v novom roku a nové inšpirácie pre spoluprácu pre dobro nás všetkých.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]