Aktuality
   

Rozhovor pre Slovenský rozhlas, 20. 9. 2008

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2008 | Rozhovor pre Slovenský rozhlas, 20. 9. 2008

SRo: "Po letnej prestávke sa na dianie na domácej i zahraničnej scéne pozrieme s prezidentom Ivanom Gašparovičom . Dobrý večer, pán prezident."

"Dobrý večer prajem všetkým."

SRo: "Je to len pár dní, čo ste sa so svojimi kolegami v rámci zoskupenia Višegrádskej štvorky stretli v Piešťanoch. Obsah dvojdňových rokovaní však ako by ustúpil do úzadia pred témou, ktorá sa otvorila na samotný záver summitu. V Piešťanoch sa opäť otvorila stará otázka slovensko-maďarských vzťahov. A teraz na najvyššej úrovni. Podľa maďarskej hlavy štátu Lászlóa Sólyoma, majú inak dobré vzťahy kaziť len výroky Jána Slotu, šéfa koaličnej SNS. Ján Slota na to ale v reakcii uviedol, že tieto vzťahy sú veľmi zlé, dokonca na bode mrazu. Ktorý z týchto pohľadov podľa vás viac odráža realitu?"

"No najskôr by som vás musel opraviť tak, ako ste koncipovali otázku, že na konci sa predsa otvorila otázka maďarsko-slovenských vzťahov, tá sa na summite vôbec neotvorila o nej sme nehovorili ani s jedným pánom prezidentom. Nebola ani v scenári, ani by som nebol videl dôvod, prečo by tam mala byť. Posledné stretnutie prezidentov pred novinármi na tlačovke, táto otázka bola položená novinárom."

SRo: "Záverečná tlačová konferencia je súčasťou summitu."

"No, nemyslím si, či je takou súčasťou summitu, kde sa riešia otázky a problémy. To je len odpovede na otázky, čo na summite bolo. A tento problém na summite vôbec nebol. Čiže to bola otázka, ktorá bola takto nakoncipovaná, na čo som veľmi rád, že zareagovali aj moji kolegovia prezidenti. Pán prezident Klaus, kde to absolútne odmietol a kde povedal, to nepatrí vôbec sem do našich rokovaní. A takisto to potvrdil aj prezident Kaczynski. Som veľmi rád, že pán prezident Sólyom aj s novinárom, ktorý túto otázku dostal, dostal odpoveď, akú dostať mal."

SRo: "A tá otázka, ktorý z tých pohľadov, čo sme predniesli, viac zodpovedá realite? Či kritika maďarského prezidenta, alebo výroky Jána Slotu o tom, že tie vzťahy sú na bode mrazu?"

"Určite že nemôžme hovoriť, že tieto naše vzťahy sú ideálne, a že všetko je v poriadku. Nie. Tieto vzťahy v poslednej dobe nadobúdajú určitý charakter verbálnych vyjadrení, ktoré nenapomáhajú do budúcnosti našim dobrým vzťahom, a to je z jednej aj z druhej strany. Ja častokrát s Jánom Slotom nesúhlasím pokiaľ ide o formuláciu, ale treba povedať aj to, že Slota častokrát odpovedá na problémy, ktoré sa nastolia na tej druhej strane a odpovedá na reakcie, ktoré sú aj vo vzťahu k nemu, aj vo vzťahu k zahraničnej politike, ale najmä národnostnej politike menšín na Slovensku. Už by sme s tým mali prestať. Som presvedčený, že ak nebude jedna strana vystupovať s takýmito otázkami, druhá strana nebude mať na čo reagovať."

SRo: "V každom prípade, maďarská strana či prezident a pridala sa k nemu aj šéfka diplomacie Kinga Gönczová, dávajú vinu za úroveň tých slovensko-maďarských vzťahov práve Jánovi Slotovi. Prezident László Sólyom sa nechal počuť, že situácia by nebola taká, keby vo vrcholovej politike nebol človek, ktorý je, citujem jeho slová, proti Maďarom. Kinga Gönczová označila vyjadrenia Jána Slotu za štvavé reči, ktoré otravujú vzájomné vzťahy. Teda otázka, je podľa vás Ján Slota problémom slovensko-maďarských vzťahov, alebo čo je podľa vás tým problémom?"

"Podľa mňa tým problémom, a ja to hovorím otvorene, jednoznačne aj pri stretnutí s prezidentom som povedal, že ak ma niečo znepokojuje, tak je to nacionalizácia politickej scény u našich južných susedov. Tam dochádza k výstupom. Aj na najvyšších fórach, preto nevidím dôvod v nejakej tvrdej kritike len jednej strany. Slovenskej strany."

SRo:"Keď hovoríte o tej nacionalizácii maďarskej politickej scény, kto za to nesie zodpovednosť podľa vás?"

"Ja si myslím, že vždy politici. Ale nemusia to byť na najvyššej úrovni, môžu to byť na regionálnej úrovni. Moje stretnutia s prezidentom Sólyom majú vždycky moju ideu, ktorú chcem a stále zdôrazňujem. Nechajme minulosť minulosťou. Už ju nevrátime a chvalabohu. Hovorme o tom, čo dneska musíme urobiť preto, aby sme do budúcnosti nemali takéto vzťahy, aby sme do budúcnosti ozaj mohli hovoriť, že sme členmi jedného veľkého združenia, Európskej únie, ale vôbec, že sme členmi sveta, ktorý uznáva všetky práva občianske a slobody. O tomto hovorme. Ale vyhrocovať lokálne problémy si myslím, že to nie je dobré."

SRo: "Tá aktuálna situácia je taká, že ten vzájomný konflikt sa ešte vystupňoval teraz medzi poslancami SMK a národniarmi, a to za ich účasť na stretnutí Fóra poslancov Karpatskej kotliny. Líder národniarov ich podozrieva, že podľa scenára z Budapešti len napĺňajú snahy o oživenie Veľkého Uhorska a navrhuje zákon na ochranu republiky a zriadenie domobrany. Takýto zákon by sa už netýkal len jeho, Jána Slotu, ale všetkých občanov. Nevidíte tu priestor z pozície reprezentanta všetkých obyvateľov na svoju intervenciu? Alebo je Slovenská republika v stave, keď potrebuje zákon na svoju obranu?"

"Myslíte, že takéto stretnutia a z toho historického pohľadu a regiónu a z dôvodov, prečo vznikajú, nedáva podnety aj k takýmto názorom? Viete, ja považujem toto stretávanie v rámci Karpatskej kotliny, resp. predstaviteľov národnostných menšín v tomto regióne, skutočne za nešťastné. Ak to nechcem nazvať ešte ostrejšie. To vyvoláva tie pocity, najmä keď výstupy z takéhoto stretnutia sa dostanú von a hovorí sa stále o autonómii. Ja to počúvam stále. Najskôr bolo, že autonómia školská, kultúrna. A to všetko už je. Už chce byť aj autonómia samosprávna. A ja si dovolím tvrdiť, že už aj tú prakticky na niektorých územiach južného Slovenska majú. A to je všetko to, čo nevytvára tú dobrú atmosféru a hľadajme práve opak. Hľadajme, ako spolu byť, ako spolu komunikovať. Nehľadajme to, čo nás rozdeľuje a čo nás dáva do pozície, že sa nechceme pochopiť."

SRo: "Čiže z vášho pohľadu poslanci SMK účasťou na fóre priliali tiež svojou váhou čosi do ohňa."

"No samozrejme. Veď to každý občan začne uvažovať, že na čo tam bol a čo tam chcel. A nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť zverejnené. Len nehľadajme, hovorím, vo všetkom úmysel k nejakým tvrdým stretom."

SRo: "Tá situácia, ktorá tu teraz je, už ste konzultovali napríklad s premiérom?"

"O čom?"

SRo: "O tom, čo sa tu teraz vo verejnom diskurze hovorí, z maďarskej strany vyjadrenia ministerky Gönczovej..."

"Nie, mali program sme mali taký, že pán premiér bol viackrát v zahraničí, ja som mal svoj program s prípravou stretnutia, bol som takisto v zahraničí predvčerom. Mal som program teraz zase na strednom Slovensku, on mal tiež, takže v stredu máme spoločné stretnutie, kde budeme hovoriť o niektorých otázkach."

SRo:"A už len teraz keď zhrnieme slovensko-maďarské vzťahy, čiže váš recept na to, aby to bolo v poriadku."

"Zabudnime na minulosť, poďme hovoriť o budúcnosti. Ak sa budeme stále vracať do minulosti, nikdy nikto z nás nebude spokojní a nikdy nenájdeme konsenzus."

SRo: "Je to odkaz pre slovenských politikov?"

"Je to odkaz nie pre politikov, je to odkaz pre nás, pre všetkých."

SRo: "Ako zaznievajú z našich tlačových konferencií také vety, že vznikajú medzi Slovenskom a Maďarskom mosty na to, aby tu prichádzali obrnené transportéry a ich autormi sú politici."

"Ale veď to je to, čo som povedal. Hľaďme do budúcnosti, nie do minulosti. Ak do minulosti budem hľadieť, no tak ma budú napádať aj takéto všelijaké názory."

SRo: "Poďme k ďalšej téme. Už takmer 2-tisíc ľudí sa podpísalo pod výzvu premiérovi, aby odvolal ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Medzi dôvodmi, ktoré uvádzajú je to, že bol verejne prichytený pri lži, a to dokonca na pôde parlamentu, a že má osobné kontakty na prostredie podozrivé z organizovaného zločinu. Títo ľudia sa obrátili na premiéra, aby podal prezidentovi, teda vám, návrh na odvolanie ministra spravodlivosti z funkcie. Prebehli v tejto veci medzi vami a premiérom konzultácie?"

"Nie."

SRo: "Ako vnímate ako prezident volený občanmi, kauzu Harabina aj v súvislosti s jeho narážkami na rasu a pôvod jedného z poslancov. Ako antisemitské ich vyhodnotili viaceré občianske združenia. Či už židovská obec, alebo iniciatíva osobností verejného života, ktoré vyzvali na všeobecné odsúdenie rasovej a národnostnej neznášanlivosti."

"Myslím si, že ja som sa dosť jednoznačne vyjadril na stretnutí pri spomienke holokaustu v Bratislave a viac k tomu ja nemám čo dodať."

SRo: "Sú klamstvo a narážky na pôvod a rasu podľa vás zlučiteľné s výkonom verejnej funkcie?"

"To bola rozprava na parlamente a ja hovorím, som sa vyjadril aj k rozprave na parlamente a vyjadril som sa aj k otázkam holokaustu a ja to považujem za dostačujúce, pretože som bol absolútne jednoznačný."

SRo: "Sú zlučiteľné s výkonom verejnej funkcie?"

"Veď som sa vyjadril."

SRo: "Pri inej príležitosti, či teraz..."

"No nie, však tam som sa jednoznačne vyjadril, že som to všetko odsúdil, že to do parlamentu nepatrí a nepatrí to ani vôbec do spoločnosti. Ale to už, to bolo. Ja neviem, prečo k tomu by som mal teraz hovoriť niečo iné. To, čo som povedal, to platí."

SRo: "A ešte v rámci tejto kauzy, môže mať minister, ktorý má za sebou čosi podobné, dôveru bežných ľudí a netrpí tým dôveryhodnosť samotnej justície?"

"Je ministrom, v Národnej rade prebiehala rozprava o viac-menej spore medzi bývalým ministrom spravodlivosti a súčasným. Ako táto rozprava dopadla, resp. dopadne ešte, pretože stále si myslím, že tam ešte niečo majú..."

SRo: "Prípad Harabin je v parlamente zatvorený. A poďme ešte na záver telegraficky k blížiacim sa prezidentským voľbám. Stále odmietate oficiálne ohlásiť svoju kandidatúru, naposledy ste deklarovali, že tak urobíte po tom, ako sa petičnému výboru podarí vyzbierať potrebný počet podpisov preto, aby ste mohli byť aj tzv. občianskym kandidátom. Aký je aktuálny stav tejto petičnej akcie a koľko sa im možno podarilo vyzbierať hlasov."

"Ja som to nepovedal, že odmietam. Ja som povedal, že som prezidentom Slovenskej republiky v súčasnosti, a preto si plním všetky tie povinnosti, ktoré mi z tohto vyplývajú, a volebná kampaň že v tomto prípade pre mňa je sekundárna. Ja si musím plniť svoje povinnosti a povedal som, že ak dôveryhodnosť občanov vo vzťahu ku mne bude taká, že preukážu mi priazeň do budúcich volieb, tak že kandidovať budem. To je tiež dosť jasná odpoveď. A vytvorilo sa občianske združenie, o ktorom skutočne ja som nevedel, až dva dni predtým, keď chceli otvoriť kampaň prišli za mnou a pýtali sa, či môžu a či s tým budem súhlasiť. Povedal som, že áno."

SRo: "A tá otázka, či máte informácie, koľko vyzbierali zatiaľ hlasov."

"Tak tvrdili, že už majú toľko, koľko potrebujú."

SRo: "Čiže majú dostatok na to, aby ste mohli byť občianskym kandidátom, podľa vašich informácií. Spomínali ste dôveryhodnosť, nie ste znepokojený poklesom vo verejnosti, podľa posledných údajov Štatistického úradu totiž klesá už tretí mesiac za sebou. V porovnaní s júlom, keď bola na úrovni takmer 21 percent, v septembri ste síce druhý najdôveryhodnejší politik, no s poklesom oproti júlovým hodnotám o vyše 5 percent. Neznepokojuje vás to?"

"Vôbec ma to neznepokojuje, jednak boli prázdniny, a to vždycky tak dobre stavajú a najmä médiá, že Gašparovičovi klesla a koniec. A keď ide o druhého kandidáta, tak tam hneď povedia či stúpla, alebo nestúpla. Klesla teraz Gašparovičovi, ale klesla aj tomu ďalšiemu kandidátovi. A o viac ako mne, a to sa nespomína. Takže to je sínusoida hore, dole, mňa to vôbec neznepokojuje. Ja sa len usmievam na tom, ako sa vždycky špekulatívne informuje občanov."

SRo: "Zdá sa, že stranícka podpora vám po vládnom smere už onedlho príde aj od národniarov. Podľa Jána Slotu by bolo ideálne, keby podporili práve vás. Chce o tom presviedčať kolegov v predsedníctve. Potešila vás táto informácia?"

"Pokiaľ ja sledujem a sa stretávam s občanmi, tak prívrženci týchto strán mi vždycky prejavovali a prejavujú podporu. Takže ja to vidím ako čo je normálne."

SRo: "Toto sú ale vyjadrenia predsedu strany."

"Áno, ja som teraz povedal o občanoch a keď to potvrdil predseda, tak ma to môže tešiť ešte viac."

SRo: "Stretli ste sa, hovoril o tom s vami, alebo je to informácia pre vás z médií?"

"Nie, teraz sme sa nestretli, ale uvažujem sa stretnúť aj s pánom predsedom Slotom."

SRo: "A otvoríte aj otázku možno tých jeho vyjadrení o slovensko-maďarských vzťahoch, keď sa ešte vrátime tematicky."

"Ale my budeme hovoriť o všetkom, čo nás v tom momente, keď budeme spolu, bude zaujímať."

SRo: "Posledná otázka, už viete, kedy vystúpite so správou o stave spoločnosti?"

"Uvažujem, môže to byť v tomto roku, môže to byť na budúci."

SRo: "Toľko prezident Ivan Gašparovič, ďakujem za rozhovor."

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]