Aktuality
   

Tlačová konferencia prezidenta Ivana Gašparoviča pri príležitosti inaugurácie, Bratislava, Prezidentský palác, 15. 6. 2004

Úvod | Aktuality | Tlačové konferencie prezidenta SR | Tlačové konferencie prezidenta SR | Rok 2004 | Tlačová konferencia prezidenta Ivana Gašparoviča pri príležitosti inaugurácie, Bratislava, Prezidentský palác, 15. 6. 2004

Zvuková verzia
Formát: mp3
Veľkosť: 1,50 MB

Marián Bednár, KP SR:
Dobrý deň, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som vás privítal na tlačovej konferencii prezidenta Ivana Gašparoviča a jeho manželky Silvie Gašparovičovej. Prosím, vaše otázky.

Nora Gubková, STV:
Vy ste vo vašom prejave, ešte v Redute na margo nášho mandátu a pôsobenia v Iraku povedali, že „pri hľadaní ďalšieho riešenia odpovedí musíme posúdiť všetky dôsledky, ktoré so sebou prinesie nové rozhodnutie.“ Keby ste vlastne toto vyjadrenie mohli precizovať a možno taká podotázka, že či za ten čas od tých tragických udalostí a úmrtí našich vojakov, ste absolvovali nejakú konzultáciu s ministrom obrany, alebo s ministrom zahraničných vecí? Ďakujem.

Ivan Gašparovič:
Ja som sa k tejto otázke často vyjadroval. Každý poznáte môj názor, aký som mal pred odchodom našich vojsk do Iraku, môj názor aj po tejto tragédii, ktorá sa stala. To rozhodnutie, ktoré som mal na mysli, jednak rozhodnutie OSN, ale samozrejme aj rozhodnutie, ktoré prijmú poslanci Národnej rady, ktorí budú spolu s vládou, s ministrom vnútra, s ministrom obrany hovoriť o podmienkach za akých naši vojaci tam sú, či sú to podmienky, ktoré boli dohodnuté, či práca, ktorú mali vykonávať už neskončila, a či vykonávajú tú prácu, ktorú vykonávať mali. Čiže rozhodujúce bude to, čo povie NR SR, čo povedia poslanci. Ako právnik však hovorím, že treba plniť dohody, už akékoľvek, či už domáce, alebo medzinárodné. Tuná je dohoda, ktorú sme urobili, dohoda vo vzťahu k ostatných vojskám, ktoré tam sú. Takže jednorázové rozhodnutie, alebo momentálne rozhodnutie by som neprivítal, ak by nebolo rozhodnutím, ktoré zváži NR SR, ktorá zváži všetky tie dôvody, ktoré som povedal. Potom môže dôjsť ku kvalifikovanému rozhodnutiu.

Maroš Stano, SRo:
Dobrý deň, pán prezident. Dosiaľ ste nepomenovali zloženie vášho nového tímu. Je to zatiaľ zahalené tajomstvom. Pán Stank je na odchode, rovnako hovorca Ján Füle. Dozvieme sa konečne, kto bude napríklad šéfom vašej kancelárie alebo hovorcom?

Ivan Gašparovič:
Aj s tým som vás oboznámil už dávno. Povedal som, že nemienim robiť zemetrasenie hneď V prvý deň ako prídem. Je isté, že kancelárom bude pán akademik Čič. Budem mať aj nového hovorcu, o ktorom dnes ešte nechcem rozprávať, ale za niekoľko dní tu bude. Zatiaľ ho zastupuje tu prítomný pán Bednár.

Beáta Oravcová, TA3:
Jedna doplňujúca otázka. Či nám, pán prezident, predsa len neprezradíte to meno v tejto chvíli?

Ivan Gašparovič:
Mám niekoľko písomných žiadostí. So všetkými sa chcem rozprávať. S niektorými som sa už zhováral. Ale, keďže ešte nie so všetkými, tak v kútiku duše možno som rozhodnutý, ale kým sa nebudem zhovárať s tými ďalšími, tak jednoznačné rozhodnutie nechcem vysloviť, pretože by sa mohlo stať, že to nebude tá pravda, ktorú vám teraz poviem.

TA3:
A ešte tá základná otázka. Tiež sa dotknem vášho inauguračného prejavu. Venovali ste sa v ňom aj sociálnej situácii občanov. Ak môžem zacitovať, povedali ste doslova: „Vieme, kto nás zavádza, kto nás častuje úskokmi a pretvárkou, kto si z nás robí iba čísla pre vlastný prospech.“ Narážali ste na politikov? Chcem sa spýtať, koho ste tým mysleli a či tieto slová nenaznačujú váš budúci vzťah k súčasnej vládnej koalícii? Ďakujem.

Ivan Gašparovič:
Nemyslím si, že by som mal v úmysle postaviť sa súčasnej vládnej koalícii na odpor kvôli reformám. Ja som svoje postavenie k reformám kvalifikoval jednoznačne. Sú to reformy, bez ktorých by sa Slovensko nedostalo do EÚ. Sú to reformy, ktoré Slovensko pre budúcu prosperitu, či už ekonomickú alebo sociálnu potrebuje. Len som vyčítal vláde, že pritom, ako tieto reformy uvádza do života, neurobila analýzu dopadov najmä na občanov. Vyčítal som to, že niektoré reformné zákony nie sú by som povedal, vyvážené vo vzťahu k ostatným rezortom, ktoré robia. Čiže reformy, kde sa stretávajú dopady, najmä z hľadiska finančného a ekonomického a sociálneho na občana. Čiže to som mal na mysli. Nechcem ani povedať, že idem bojovať proti reformám a tieto reformy rušiť. Nie, ale bol by som rád, keby sme sa s vládou a s ministrami najmä sociálnymi, ekonomickými mohli dohodnúť na niektorých nových podmienkach, nových reforiem, ktoré by nemali takýto dopad na občana. Čiže reformy áno, ale treba brať do úvahy aj postavenie občana. Lebo prísť do EÚ s chudobným občanom tiež nie je pre Slovensko dobrá vizitka.

Alena Kuišová, TV Markíza:
Teda, nakoniec trošku menej vážna otázka. Bolo dnes, počas vášho inauguračného dňa niečo, čo vás prekvapilo, na čo ste neboli pripravený, čo vás zaskočilo. Možno nejaké súkromné faux pas a čo urobíte po inaugurácii prvé ako prezident?

Ivan Gašparovič:
Nič také ma nezaskočilo. Akurát to, že tam bolo teplo a počul som alebo som sa dozvedel, že som bol ďaleko od mikrofónov a že ma bolo zle počuť. Ale to nebol môj program. Takže nič také ma nezaskočilo. Myslím si, že inaugurácia bola dôstojná. Som spokojný a tie moje prvé kroky, ktoré budú – to bude moja zajtrajšia cesta do Martina, kde pôjdem s premiérom aj so zástupcom NR SR rozlúčiť sa s vojakmi padlými v Iraku.

Zuzana Petková, Pravda:
Ja by som chcela jednu otázku na pani Gašparovičovú. Aké sú vaše pocity a vaše hodnotenie a ešte predsa len si dovolím, pán prezident jednu doplňujúcu aj k vám, či už viete, koľko budete mať poradcov a ktorí to budú?

Silvia Gašparovičová:
Som rada, že som sa mohla priamo zúčastniť na takejto významnej udalosti. Môj pocit je veľmi dobrý pretože celá inaugurácia bola veľmi dôstojná a pekná. Teším sa na ďalšie povinnosti, ktoré ma čakajú. Myslím, že budú náročné, ale som pripravená ich zvládnuť.

Ivan Gašparovič:
Stále vyhlasujem, že moje rozhodnutia, o ktorých si sám budem myslieť, že sú veľmi dobré, nebudú musieť byť dobré z pohľadu iných. Preto každé moje pripravované rozhodnutie, ktoré sa bude týkať občana a verejnosti, ale aj politických strán, povedzme, budem chcieť vždy konzultovať, budem musieť mať oponentov. A práve takýmito oponentmi, okrem tých, ku ktorým moje rozhodnutie bude smerovať, budú určite aj poradcovia. Preto chcem mať široký zbor poradcov vo všetkých oblastiach, do ktorých budú zasahovať moje právomoci. Ako som sa dozvedel, môžem mať poradcov interných aj externých.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]