Aktuality
   

Rozhovor pre Slovenský rozhlas, 7. 1. 2008

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2008 | Rozhovor pre Slovenský rozhlas, 7. 1. 2008

SRo: "Pán prezident, stojíme na prahu nového roku, ten uplynulý pritom nebol ani zďaleka jednoduchý. Poznamenal ho nárast prejavov extrémizmu, vládna kríza, napätie v slovensko-maďarských vzťahoch, útoky premiéra na médiá, ale aj nedôstojné hádky politikov. Zároveň však došlo k udalostiam, na ktoré môžeme byť hrdí. Definitívne sa zrušili hraničné kontroly, zároveň sme aj 6 mesiacov predsedali Bezpečnostnej rade OSN. Bol to z vášho pohľadu úspešný rok?"

"Pri všetkých týchto udalostiach, ktoré boli pozitívne, negatívne, som presvedčený, že tento rok bol ďalším úspešným rokom pri budovaní Slovenska, pri budovaní sociálnych vzťahov, politických vzťahov, ekonomických, ale najmä zahraničnopolitických. Môžeme považovať za potešiteľné, že hospodársky rast sa pohybuje na 9,4 percentách, že sa inflácia pohybuje okolo 2 percent, a čo je dôležité, aj deficit verejných financií na úrovni približne 2,5 percenta. To znamená, že sa výrazne stabilizujú verejné financie na tento posledný rok. Ak budeme takto pokračovať tak verím v úspešnosť aj tohto roku, ktorý sme práve začali."

SRo: "Pán prezident, a čo politika? Ja sa to pýtam aj preto, lebo vy ste vo svojom novoročnom prejave vyzvali politikov, aby viedli korektný politický zápas, ktorý, teraz budem citovať, nepresiahne hranice parlamentu. Vy, ako keby ste tak nepriamo varovali pred organizovaním protivládnych zhromaždení, ktoré avizovala opozícia. Prečo vám prekážajú takéto ohlasované kroky opozície?"

"Týka sa to všetkých politických strán, najmä parlamentných strán, ktoré majú dosah na riadenie štátu, ten najvážnejší. Pozrite sa do okolia, skoro v každej krajine boli určité nepokoje a naši južní susedia mali veľké problémy, kedy dochádzalo aj k stretom s políciou, kedy sa ničil štátny majetok. Toto sú myslím, že nemá byť našim cieľom."

SRo: "Ale pokiaľ viem, tak tieto avizované protesty opozície nemali mať formu protivládnych demonštrácií, ale skôr verejných zhromaždení s občanmi. Ja sa to pýtam aj preto, lebo potom opozícia nemá veľa možností ako má vyjadriť svoj názor. Predsa len, v parlamente jej neprechádzajú návrhy, takže spolieha na takýto spôsob dialógu s občanmi."

"Je určite veľký rozdiel demonštrácie, manifestácie a vysvetľovanie svojho zámeru a programu, ale ja som skutočne myslel na to, že pôda pre rozhodovanie a pre napĺňanie predstáv a sľubov, ktoré občanovi poslanec dal, je Národná rada. A tu už záleží aj od tej politickej kultúry a disciplíny u jednotlivých politikov, akou formou budú predkladať tieto návrhy, tieto požiadavky. Akou formou dosiahnu, že budú rešpektované alebo nebudú rešpektované. Ak je to demokratická forma v parlamente, tak ju treba akceptovať."

SRo: "Takže mala by sa napríklad aj koalícia viac snažiť o dialóg s opozíciou? Dajú sa takto chápať vaše slová?"

"Národná rada je na to, aby sa v Národnej rade diskutovalo, aby sa hľadali ozaj všetky možnosti, ktoré budú napĺňať to, čo potrebuje občan. Všeobecný záujem by mal byť charakterom pre prácu každého politika."

SRo: "Váš český partner Václav KLAUS vo svojom novoročnom prejave povedal, že Česi asi žijú v najlepšom období v akom kedy žili. Dá sa to povedať aj o Slovákoch?"

"Ja si myslím, že áno. Samozrejme, nedá sa to povedať globálne vo všetkých oblastiach, ale je viditeľné zlepšovanie z mesiaca na mesiac. Je v súčasnosti najnižšia nezamestnanosť na Slovensku. A pokiaľ ide o vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi, o tých tiež môžeme povedať, že nikdy také dobré neboli. Po všetkých stránkach."

SRo: "Možno taká hypotetická otázka, keby sa Československo nerozdelilo pred tými 15-timi rokmi, boli by sme na tom podľa vás lepšie alebo horšie?"

"Ak by to bolo zostalo na tých tradíciách, ktoré v Československu boli, tak vzťah Čechov a Slovákov, najmä v zastupovaní v niektorých úradoch, v zahraničnej politike, v bankovníctve, ešte stále by sme asi na tom neboli v pozícii rovného partnera v rámci Československa. Preto si myslím, že je to dobre, že došlo k tejto situácii, a že sme ju takto zvládli."

SRo: "Vyšiel veľmi zaujímavý prieskum verejnej mienky, podľa neho väčšina Slovákov považuje za otca vlasti Vladimíra Mečiara. Myslíte si to aj vy?"

"Otec vlasti, to je také historické, dokonca by som povedal až biblické, a to myslím sa nevzťahuje k žiadnemu. To, že dneska je samostatný slovenský štát, to nie je zásluha len pána Mečiara. Pán Mečiar by bez tých, ktorí boli okolo neho, nič nedosiahol. Ale takisto tí, ktorí boli s pánom Mečiarom, Mečir bol v pozícii, kedy v niektorých otázkach bol on, o ktorých rozhodoval. Ale s podporou, nikdy nie sám. A na druhej strane Hnutie za demokratické Slovensko v tom čase neprezentovalo názor samostatného slovenského štátu. My sme prezentovali stále federáciu, konfederáciu, hovorilo sa o súštátí a neviem o čom všetkom. Len v tom čase došlo k takej situácii, že česká strana jednoznačne na poslednom stretnutí na Bôriku povedala - ak nie jednotný štát, tak potom dve samostatné republiky. A tým skončila debata."

SRo: "Dá sa preto teraz vôbec hovoriť o tom, že kto mal zásluhy o vznik štátnosti?"

"Ja by som ani nepovedal, že kto mal zásluhy. Ja by som povedal, kto zvažoval skutočnosti, ktoré v tom čase nastali. Pre Slovensko v tom čase sa zdalo nevýhodné, aby sme išli do pozície samostatného štátu. Veď si zoberte českú stranu, ktorí, ať si jdou, nám bude lépe bez nich. A na Slovensku sme hovorili, či vydržíme týždeň, mesiac, alebo rok pri tej ekonomickej situácii, ktorá v tom čase bola, kedy sa rozpadli družstvá, zanikol strojársky priemysel, ťažký, ľahký, odrazu bola veľká nezamestnanosť, nemali sme žiadne devízové rezervy. To nebolo jednoduché sa rozhodnúť a povedať - nechceme jednotný štát, ale chceme teda samostatný štát. A to sme rozhodli my."

SRo: "Takže vlastne dá sa teda povedať, že aj Slovenská republika vznikla viac z vôle Čechov ako Slovákov?"

"No, ja by som to tak nepovedal, že z vôle Čechov, ale áno, Česi mali svoj program pripravený pre samostatnú republiku. My sme ho nemali v tom čase pripravený. Naši ekonómovia nemali dopady urobené ako ďalej v tom čase. Ja si to veľmi dobre pamätám, ako sme stáli s pánom Mečiarom a prišli ekonómovia a povedali, že česká strana je jednoznačne za takýto variant. Kedy sme sa na seba dívali a nevedeli sme čo ďalej. Chceli sme mať určitú samostatnosť už aj v tomto spoločnom štáte. A na to Česi nepristúpili a čakali od nás, že povieme, tak dobre, bude to štát jednotný, unitárny, ale sme povedali nie. To bolo to rozhodnutie, ktoré potom dalo ten priebeh udalostí až do dnešného dňa."

SRo: "Zmeňme ale tému, na Slovensku platí od utorka nový zákon, a je to kontroverzný zákon, ktorý kritizovala časť verejnosti, tretí sektor aj opozícia. Je to vlastne zákon, ktorý uľahčuje vyvlastňuje pozemkov, na ktorých sa budú stavať diaľnice. Vy ste ten zákon podpísali. Je podľa vás absolútne právne čistý, nemôže tam vzniknúť podozrenie, že je v rozpore s ústavou? Stojíte si za tým?"

"Možno by som rozmýšľal trochu inak, ak by moje rozhodnutie bolo konečné. Ale ústava hovorí o všeobecnom záujme, o ochrane vlastníctva. Otázka je teraz, k čomu sa prikloním. Či sa prikloním k všeobecnému záujmu, ktorý vo vzťahu k 5,5 milióna občanom vytvára podmienky na zlepšenie ich života, na druhej strane som jednoznačne povedal, že ale vláda musí urobiť všetko preto, aby tí, u ktorých toto ich vlastníctvo prejde do vlastníctva štátu, aby boli spokojní, odškodniť. Možno že bude treba urobiť novú vyhlášku o odškodnení a bolo by to oveľa jednoduchšie, keby už bola bývala hotová. Ústavný súd, ktorý pravdepodobne na základe sťažností niektorých poslancov bude môcť o veci rozhodnúť, bude ten, ktorý dá definitívnu bodku za týmito rozdielnymi názormi. Ja som presvedčený, že Ústava Slovenskej republiky z tohto pohľadu nebola porušená, že je naplnený článok ústavný, ktorý hovorí o všeobecnom záujme. Ochrana osobného vlastníctva, majetku, je už teraz vo vzťahu k vláde, akou formou zabezpečí, aby nedošlo ku krivde."

SRo: "Teda z vášho pohľadu aj ako právnika, je ten zákon v poriadku a nie je v rozpore s ústavou."

"V rozpore s ústavou nepoznám, že by boli zákony v rozpore s ústavou. To znamená, že by bol s ústavou, s celou ústavou. Tu je len určitý možno možný alternatívny výklad jedného ústavného článku."

SRo: "Ale teraz nerozumiem, prečo ste potom ten zákon podpísali, ak sám pripúšťate možnosť, že alternatívne sa môže vykladať jedno z jeho ustanovení takto."

"Pretože som sa priklonil k tomu, že všeobecný záujem má tu prednosť pred tým partikulárnym v osobnom vlastníctve. S tým ale, že vláda jednoznačne musí, štát musí jednoznačne urobiť všetko preto, aby boli uspokojení pôvodní vlastníci. A o tomto môže rozhodnúť Ústavný súd."

SRo: "S vládnou koalíciou súvisí aj moja ďalšia otázka, premiér Robert Fico pred niekoľkými dňami povedal, že koalícia si do rád STV a Slovenského rozhlasu dosadí vlastných ľudí. Ako si potom televízia aj rozhlas môže plniť svoje verejnoprávne poslanie aj nezávislosť, ak je vlastne priamo závislá od politikov."

"Ja to neberiem tak dogmaticky ako ste to teraz tlmočili. Za tými premiérovými slovami vidím niečo trošku iné. Skutočne, ak si zoberieme situácia aká je v našich médiách, tak médiá sú nie že nie sú naklonené vláde, aj niektorým iným inštitúciám, ale vyslovene sú v pozícii, kedy nenachádzajú v ničom nič dobré, ale hľadajú len zlé. Vláda, parlament, by mali mať médiá, kde by mohli aj oni reagovať na tie kritické slová, ktorá sa vo vzťahu k ich rozhodnutiu častokrát uvádzajú v médiách a nie vždycky objektívne a nie vždycky úplne sa informuje. Áno, je potrebná oponentúra. Oponentúra je potrebná na to, aby sme zhodnotili objektívne vec. A takúto oponentúru v súčasnej dobe si myslím, že vláda, parlament v médiách nemá. A preto ja toto beriem, tento výrok pána premiéra, akože hľadá cestu, ako by sa vláda mohla vyjadrovať slobodne bez toho, aby niekto prehodnocoval ich výroky a dával do iného svetla ako sú."

SRo: "Tam máte pocit, že to teraz tak robia aj verejnoprávne médiá? Slovenská televízia a rozhlas? Že tam nemá vláda a parlament dostatočný priestor na vyjadrovanie svojich názorov?"

"Tá predstava moja, vychádzam z tých slov pána premiéra, je v tejto pozícii, že, musí tu byť objektívna oponentúra. Aj z jednej strany aj z druhej. Ak vláda niečo povie a nezdá sa to tým skupinám, ktoré sú v opozícii vo vláde, tak je to v poriadku. Oni v svojich médiách to prednesú, ale vláda potom v týchto médiách nenachádza pozíciu a postavenie, možnosti rovnakej konverzácie alebo diskusie. Čiže z tohto pohľadu si myslím, že by mali existovať takéto médiá."

SRo: "Vy hovoríte o ich médiách. Mala by teda vláda a parlament mať svoje médiá a mali by to byť práve verejnoprávne médiá?"

"Ja si myslím, že áno, že by mali mať svoje médiá, ktoré by prezentovali rozhodnutia vlády, názory vlády, parlamentu a proste tých, ktorí riadia štát. Aby štát nebol v pozícii, alebo orgány štátu neboli v pozícii, kedy sa nemôžu vyjadriť a kedy nemôžu reagovať niekedy na polopravdy. A ja nevidím, že sa deje niečo mimoriadneho. Veď si zoberte nedávne obdobie, kedy bol nominantom a vymenovaný za riaditeľa televízie nominant politickej strany, ako tá televízia vyzerala. Takže z tohto pohľadu ja neviem, prečo je taký veľký krik a taká tvrdá odozva na premiérove výroky o tom, že je potrebné hľadať nové cesty."

SRo: "Pán prezident, teraz by som sa opäť vrátila k novému roku. Rok 2008 obsahuje magickú osmičku, ktorá mala pre Slovákov aj Čechov vždy dôležitý význam. Aký bude pre Slovensko podľa vás rok 2008?"

"To je otázka pre určitú víziu, ale ja si myslím, že vizionári nepatria do politiky, že do politiky patria realisti. Pozícia Slovenskej republiky bude záležať určite od vnútropolitickej stability, sily ekonomiky a sociálneho postavenia našich občanov. Bude podstatné aj to, do akej miery naplníme podmienky nášho vstupu do eurozóny."

SRo: "Aký bude rok 2008 pre vás, ako pre prezidenta? Máte v pláne napríklad nejaké zaujímavé zahraničné návštevy? Ja sa to pýtam aj preto, lebo minulý rok sa dosť hovorilo v kuloároch o vašej možnej návšteve Bieleho domu."

"Zatiaľ nie. Z hľadiska bilaterálnych návštev sa očakáva príchod francúzskeho prezidenta na Slovensko..."

SRo: "A môžete spresniť termín?"

"Malo by to byť v prvom polroku tohto roku, ale organizácia je na ministerstve zahraničných vecí. Ale spomenul by som ešte aj stretnutie prezidentov V4, ktoré sa uskutoční na Slovensku."

SRo: "Tam sa stretnete aj s maďarským prezidentom."

"Áno, stretneme sa spolu prezidenti, neviem v akej zostave, pretože v Čechách budú v tom čase voľby prezidentské, ale som presvedčený, že ako prezidenti V4-ky budeme mať zase program, kde budeme hľadať určitú vzájomnú súčinnosť a najmä už v niektorých otázkach týkajúcich sa Európskej únie po prijatí novej zmluvy."

SRo: "Dá sa očakávať, že do tohto dátumu, kedy sa uskutoční stretnutie prezidentov V4, by ste išli na oficiálnu návštevu Maďarska? Už ste dostali oficiálne pozvanie?"

"To neviem, ale môžem vám povedať, že o týždeň asi sa stretnem s českým pánom prezidentom, ktorý príde sem, nie na oficiálnu návštevu, ale na takú polooficiálnu, kde budeme hovoriť o tom, čo nás v tomto roku čaká."

SRo: "Len som sa teraz pýtala na Maďarsko."

"Áno, s prezidentom Sólyomom sa stretnem zrejme najskôr na Slovensku práve pri zasadnutí prezidentov V4. Bude to pravdepodobne jún, ešte nie je pevne stanovený termín."

SRo: "Ešte by som sa vás spýtala, pán prezident, aj na váš pracovný program. Vy ste minulý rok v parlamente nepredniesli správu o stave republiky. Urobíte tak tento rok?"

"Mne ústava ani iný zákon neurčuje, že musím vystúpiť, len hovorí, že mám právo vystúpiť kedy uznám za vhodné. V tomto roku možno že ešte aj vystúpim v prvom kvartáli tohto roku. Možno."

SRo: "Pán prezident, chcem vás ešte požiadať o takú milú povinnosť, čo by ste zavinšovali všetkým obyvateľom Slovenska pre rok 2008?"

"Nový rok je pre každého očakávaním, čo všetko dobré by sa malo udiať, ako naplniť všetko to, čo človek potrebuje pre normálny, spokojný život. A to by som prial všetkým nám, aby na Slovensku bol mier, pokoj a aby to uspokojenie občianske a sociálne, bolo aj v tomto roku o poznanie lepšie ako bolo minulý rok. To prajem všetkým nám, na Slovensku."

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]