Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Cyperskej republiky Demetrisa Christofiasa s manželkou, Bratislava 11. 11. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Cyperskej republiky Demetrisa Christofiasa s manželkou, Bratislava 11. 11. 2010

Vaša Excelencia, vážený pán prezident,
vážená pani Christofiasová,
vážení páni ministri,
ctení hostia, dámy a páni,


úprimne Vás spolu s manželkou vítame na Slovensku. Teším sa, že k nám zavítali dobrí priatelia, ktorých mám česť prijať a pozdraviť pri príležitosti tejto historicky významnej návštevy.

Historicky významnej najmä preto, lebo sa uskutočňuje len krátko po tom, ako si Vaša krajina, Cyperská republika, pripomenula 50. výročie svojej existencie. Polstoročie je dôležitý medzník a ja Vám zo srdca želám, aby znamenal pre osud Vašej ťažko skúšanej vlasti priaznivý obrat a priniesol Vašim občanom trvalý mier, harmóniu a prosperitu.

O pár týždňov si pripomenieme aj 50. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi našimi krajinami, keďže bývalé Československo uznalo nezávislú Cyperskú republiku 22. decembra 1960. V tejto súvislosti s hrdosťou konštatujem, že v Slovensku má Cyprus skutočne spoľahlivého a solidárneho partnera, ktorý v rámci svojich možností prispieva k hľadaniu spravodlivého riešenia cyperskej otázky.

Vážený pán prezident,
boli ste to práve Vy a dnes už zosnulý slovenský diplomat Emil Keblúšek, ktorí ste stáli pri zrode bikomunitných stretnutí cyperských politických strán v hoteli Ledra Palace. Tie sa pod záštitou slovenskej diplomacie konajú už vyše 21 rokov. Práve v tomto hoteli som sa pred niekoľkými rokmi aj ja stretol s predstaviteľmi oboch rokovacích strán. Ubezpečujem Vás, že táto misia má plnú podporu najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky. Taktiež nemožno opomenúť pôsobenie slovenského vojenského kontingentu v medzinárodnej misii OSN na Cypre, ktoré vnímame ako príspevok k udržaniu mieru na ostrove a prirodzenú prioritu našej zahraničnej politiky.

Je tu však aj ďalší významný dôvod, pre ktorý môžeme dať Vašej návšteve prívlastok historická. Veľmi si ceníme Vaše priateľské gesto: otvorenie - v histórii našich vzťahov - prvého rezidentného Veľvyslanectva Cypru na Slovensku. Som presvedčený, že tento krok prispeje k ďalšiemu prehĺbeniu dvojstrannej spolupráce v prospech občanov našich krajín.

Vážený pán prezident,
istotne budete so mnou súhlasiť, že vzťahy Slovenska a Cypru sú priateľské a nezaťažuje ich žiadna otvorená otázka zásadného významu. To, napokon, plne potvrdili aj dnešné rokovania. Aj v ekonomickej oblasti sa naše krajiny snažia využívať svoj potenciál na ďalší rozvoj obchodných vzťahov, k čomu nepochybne prispeli osobné kontakty podnikateľov, nadviazané na dnešnom podnikateľskom fóre.

Naše dvojstranné vzťahy dostali silnú európsku dimenziu po vstupe Slovenska a Cypru do Európskej únie. Budovanie spoločného európskeho domova si vyžaduje spoluprácu na kvalitatívne novej úrovni. Je potešujúce, že táto sa neobmedzuje len na medzištátnu politickú či hospodársku sféru. Svoje uplatnenie nachádza aj na širokej občianskej úrovni. Desaťtisíce slovenských turistov, ktorí každoročne navštevujú Vašu nádhernú krajinu, sú toho azda najlepším dôkazom.

Bilaterálne vzťahy nikdy nie sú jednosmernou cestou. Tak, ako Slovensko využíva každú možnosť pomoci svojim cyperským priateľom, aj my úprimne ďakujeme Cypru za pomoc v období, kedy sme sa pripravovali na prijatie spoločnej európskej meny. Boli to cyperskí odborníci, ktorí sa s našimi expertmi ochotne podelili o skúsenosti z procesu, ktorým Cyprus prešiel rok pred nami. Napokon, priamym svedkom úspešného vstupu Slovenska do eurozóny, ste sa stali aj Vy, vážený pán prezident. Vašu účasť na oficiálnych oslavách zavedenia eura v Bratislave začiatkom roku 2009 si vysoko ceníme.

Vaša Excelencia,
Cyprus je od dávnych čias považovaný za stret vyspelých kultúr a dôležitú križovatku troch kontinentov. Často je nazývaný kolískou civilizácií, ostrovom bohyne Afrodity či ostrovom lásky. Cyperčania sú aj na Slovensku známi svojou úprimnosťou, dobrosrdečnosťou a pohostinnosťou. Typickým príkladom obetavého človeka s dobrým srdcom, pochádzajúceho z Vášho ostrova, bol napríklad Sv. Ján Almužník, ktorého relikvie starostlivo uchovávame v bratislavskom Dóme sv. Martina.

Vážený pán prezident,
úprimne si želám, aby sa Vaše úsilie o mierové usporiadanie pomerov vo Vašej vlasti pretavilo do trvalého a stabilného urovnania cyperskej otázky. Samozrejme, k spokojnosti všetkých občanov jednotného Cypru. V Slovensku máte verného priateľa a predvídateľného partnera.

Vážené dámy, vážení paní, milí hostia,
dovoľte, aby som pripil na zdravie Jeho Excelencie prezidenta Cyperskej republiky Demetrisa Christofiasa a jeho manželky pani Elsi Christofiasovej. Na šťastnú a mierovú budúcnosť cyperského ľudu a na priateľské vzťahy medzi našimi krajinami.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]