Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej prezidentom Českej republiky Václavom Klausom, Praha 10. 12. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2012 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej prezidentom Českej republiky Václavom Klausom, Praha 10. 12. 2012

Vážený pán prezident,
vážená pani Livia Klausová,
dámy a páni,


štátna návšteva Českej republiky je pre mňa, pre moju manželku i členov mojej delegácie vždy výnimočná. Je to vďaka pozitívnej histórii a osobitosti vzťahov medzi našimi krajinami i našimi občanmi. Je to aj vďaka Vám, vážený pán prezident. Prezidentská funkcia nám počas ostatných rokov umožnila viac sa navzájom spoznať. Pracovne aj ľudsky. Vnímam Vás ako silnú osobnosť. Ako štátnika s pevnými názormi. Ako politika, ktorý výrazne prispel k transformácii českého štátu. Ktorý svojimi názormi a postojmi prehĺbil medzinárodnú debatu o viacerých globálnych i európskych témach.

O pár dní si pripomenieme dvadsiate výročie rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky a vznik dvoch samostatných a suverénnych štátov. Obaja sme boli súčasťou tohto procesu. Nenásilný a kultivovaný spôsob, akým Česko a Slovensko nastúpili cesty samostatnosti podali dôkaz o vyspelosti oboch národov. O vysokej miere zodpovednosti politických garnitúr za pokojné rozdelenie i pokojné susedské spolunažívanie. Ukázali sme svetu, že k pokoju, porozumeniu a spolupráci dvoch krajín možno dospieť racionálnou, pragmatickou a ústretovou politikou dobrej vôle.

Vzťahy medzi našimi krajinami sa zvyknú označovať prívlastkom nadštandardné. Vždy budem zdôrazňovať, že nejde len o akúsi povinnú rituálnu frázu. Naše politické, ekonomické, školské i kultúrne vzťahy takými naozaj sú. Sú také, lebo medzi našimi ľuďmi stále pretrvávajú výnimočné medziľudské vzťahy. Človek sa dnes nemôže prejsť po Prahe bez tohto, aby nepočul slovenčinu. Alebo po Vysokých Tatrách, aby nepočul češtinu. Ak by sa Slováci necítili dobre v Čechách a naopak Česi na Slovensku, žiadna politika ich neprinúti k tomu, aby vzájomné vzťahy udržiavali, ba ich aj ďalej rozvíjali. Aby Česi pri prieskumoch verejnej mienky za najbližší národ označovali Slovákov. A rovnako na Slovensku za najbližších akosi úplne prirodzene označujeme Čechov. Slováci aj Česi sa za posledné roky naučili vyslovovať svoje názory nahlas a bez obáv, preto týmto štatistikám verím.

Mohlo by sa zdať, že intenzita bilaterálnych kontaktov na všetkých úrovniach mohla viesť k istému vyčerpaniu tém, oblastí i foriem spolupráce. Našťastie, v našom prípade je opak pravdou. Ostatným príkladom toho je historicky prvé spoločné zasadnutie vlád Slovenskej republiky a Českej republiky. To, popri svojej silnej symbolike, dalo nové impulzy našej všestrannej spolupráci. Položilo dôraz na kľúčové oblasti, akými sú jadrová energetika, energetická bezpečnosť, obrana či doprava. Iste, v zložitom čase krízy a ťažkostí v Európskej únii každý hľadáme aj svoje vlastné národné riešenia súčasných problémov. V niečom sú si podobné, v niečom odlišné. Stále si myslím, že ciest k rovnakému cieľu môže byť viacero. Dôležité je, že si pri tom dvojstrannou spoluprácou navzájom pomáhame.

Spoločné zasadnutie vlád svojim obsahom, výsledkami, mierou dosiahnutého porozumenia a dôvery potvrdilo, že vzhľadom na rozsah spoločných záujmov v bilaterálnej, regionálnej a európskej rovine slovensko-české vzťahy budú mať naďalej výnimočný charakter. Že ostávajú zárukou pokoja a stability v regióne. Bez toho, aby sa rozvíjali na úkor vašich či našich vzťahov so susedmi. Som veľmi rád, že táto iniciatíva, pri zrode ktorej sme stáli i my – hlavy oboch štátov, sa ujala. Verím, že vzájomné konzultácie našich vlád sa stanú dobrou tradíciou.

Vážený pán prezident,
vychádzajúc z logiky toho, čo som doteraz konštatoval, rád ešte raz vyslovujem pozvanie pre Vás a pre Vašu pani manželku k oficiálnej návšteve Slovenskej republiky začiatkom budúceho roka. Som si istý, že to bude dôstojná príležitosť pre obzretie sa späť, pre vyhodnotenie našej spoločnej i samostatnej cesty novodobou Európou. Veď ostatné dve desaťročia sme po nej kráčali každý sám s vlastným plecniakom na chrbte, ale zároveň stále blízko vedľa seba...

Vážený pán prezident,
zdvíham čašu a pripíjam na zdravie Vaše, prvej dámy Českej republiky, Vašich spolupracovníkov a všetkých vzácnych hostí! Pripíjam na úspechy a prosperitu Českej republiky. Pripíjam aj na výnimočnosť vzťahov našich krajín, na vzájomnú dôveru, na trvalé priateľstvo a spoluprácu našich národov. Na zdravie!

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]