Aktuality
   

Prezident SR v Televíznej relácii Téma dňa, Televízna stanica TA3, 14. 6. 2010

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2010 | Prezident SR v Televíznej relácii Téma dňa, Televízna stanica TA3, 14. 6. 2010

Povolebné pytačky sa začali. Šéf Smeru už má od prezidenta poverenie zostaviť vládu. No pravicový štvorlístok s ním zatiaľ rokovať odmieta a začína si medzi sebou deliť ministerské stoličky. Bude mať Slovensko premiérku? Podarí sa Robertovi Ficovi zlomiť pravicový štvorlístok? Ako stabilná bude budúca vláda? Otáznikov je viac. Odpovede budeme hľadať v Téme dňa. Exkluzívne aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Zostaňte s nami.

Sme veľmi radi, že prezident republiky Ivan Gašparovič sa rozhodol jeden z prvých povolebných rozhovorov práve dať televízii TA 3 exkluzívne. Pán prezident, pekné popoludnie. Tento rozhovor vopred nahrávame aby sme bolo féroví voči divákom. Len pred pár hodinami lídrovi Smeru Robertovi Ficovi ste dali poverenie pokúsiť sa vyrokovať a zostaviť vládu. Urobili ste to viac z politickej korektnosti ako voči víťazovi volieb, ale skôr, že vidíte ešte reálne šance, že by Smer dokázal si zohnať nejakého koaličného partnera?


Pani redaktorka, ešte keď som hovoril k tejto otázke pred voľbami do médií, tak som povedal, že určite poverím ako prvého víťaza politickú stranu, ktorá získa najviac mandátov od občana. Politická strana Smer získala až 62 kresiel v parlamente. Získala ich s veľkým odstupom percent od druhej strany v poradí. Myslím si, že by to bolo nespravodlivé voči občanom, ktorí dávali hlasy svojim politikom, aby zostavili vládu, aby boli vládnou stranou. Aby mali premiéra. A ja by som týmto občanom teraz mal zobrať túto ich možnosť? Asi by to nebolo spravodlivé. A neviem si predstaviť, ani to, že by napríklad premiér - keďže atmosféra je teraz taká, že niektoré politické strany s ním odmietajú hovoriť - odmietol moje poverenie. To by urazil svojich voličov. Preto som presvedčený, že som konal veľmi seriózne a správne. Áno, čas ktorý som dal pánovi predsedovi Smeru na to, aby mi doniesol svoju predstavu o možnej vláde, dostal. Keď uplynie, určite poverím iného kto bude mať schopnosť zostaviť budúcu vládu.

To znamená, že počítate s tým krokom, že prípadne Robert Fico vládu nezostaví a príde ďalšie kolo?

Ak si zoberiete dnešnú realitu, tak áno, tak to vyzerá. Pretože politické strany, ktoré idú do parlamentu naznačujú, že s premiérom respektíve s predsedom Smeru nechcú rokovať. To tiež nepovažujem za korektné. Pokiaľ mu oznámia, že nechcú s ním zostavovať vládu, to je v poriadku. Ale nie je to dobré cez médiá. Myslím si, že by si mali povedať určité veci možno aj o predstavách ako chcú zostavovať vládu do budúcna. Preto som dnes rozhodol aj to, že od zajtra budem mať rokovania s jednotlivými politickými stranami, ktoré sa dostali do Národnej rady.

Čo im chcete tlmočiť, pán prezident?

Tlmočiť nie, chcem sa pýtať. Chcem sa pýtať ako si predstavujú budúcu vládu. Chcem sa pýtať na ich možností a predstavy zmeny alebo potvrdenia volebných programov a sľubov, ktoré dali občanom. Chcem im povedať, že chcem s nimi korektnú spoluprácu, že chcem korektnú spoluprácu s parlamentom, no a samozrejme s vládou. Pretože bolo by zlé, ak by sme sa dostali do pozície nechápania tých úloh, ktoré štát vo vzťahu k občanovi má. Najmä pokiaľ ide o sociálne programy, o vzťah štátu k občanovi pri plnení úloh vo vzťahu k vzdelaniu, k vede, vo vzťahu k rodinám, vo vzťahu k zamestnanosti. A vôbec situácia nie je ľahká. Ekonomická kríza ešte stále neustúpila. Budem chcieť vedieť do akej miery budú schopní tieto programy, respektíve tieto problémy riešiť. A tu im chcem naznačiť, že som otvorený a som pripravený na spoluprácu. Pretože ak sa nedohodneme, budeme robiť problémy nielen sebe navzájom , ale s dopadom na občana. A to by som si neprial.

Dnes je 14. júna popoludní a dnes sa najčastejšie skloňuje pojem stredopravej koalície. Ako si politicky a možno, že aj ľudsky predstavujete tú kooperáciu, vy ste povedali, že (...) by bola korektná. Kto vie ale aká napríklad bude v prípade, že možno premiérkou bude pani Radičová, s ktorou ste súperili o prezidentský post a nie vždy tá výmena názorov, povedzme, bola korektná.

Teraz by som možno mohol povedať: z ktorej strany? Ale nie, ak bude taká politická dohoda a žiadne iné východisko tu nebude, akceptujem takýto mandát. A opäť budem asi opakovať to, čo som povedal teraz. Korektná spolupráca, inak na to doplatí občan. Som presvedčený, že každá vláda, ktorá bude pôsobiť, by mala mať túto predstavu a takúto úlohu. A ja to budem podporovať. Opakujem. Bol som už, a to som jediný v Slovenskej politike, predsedom Národnej rady Slovenskej republiky a predtým Slovenskej národnej rade ako opozičný poslanec. A myslím si, že Národná rada vtedy fungovala veľmi dobre, aj keď v niektorých veciach sme si s poslancami v tom čase, ktorí robili koalíciu, nie celkom rozumeli. Prišli predčasné voľby, prišlo k novej vláde, opäť sme pokračovali a pokračoval som ako predseda Národnej rady. Pred touto vládou, dobre viete, že som bol už prezidentom, keď tu bola vláda pána Mikuláša Dzurindu. A ja si myslím, že sme spolu urobili aj niektoré dobré veci, kde sme sekundárne dali stranícke a iné záujmy bokom a robili sme v prospech občana. To som robil a čakal a myslím si, že sme naplnili veľkú, podstatnú časť pokiaľ ide o sociálne programy s touto vládou. Takúto istú spoluprácu očakávam aj od budúcej vlády.

Ako sa pozeráte na stabilitu tejto štvorkoalície, kde sú v podstate dvaja nováčikovia. Most Híd má istú politickú skúsenosť. Béla Bugár je dlhoročným poslancom, podpredsedom Národnej rady, čo však už neplatí v prípade Slobody a Solidarity Richarda Sulíka a tá má 22 mandátov, čo nie je zanedbateľné?

Pani redaktorka, to je veľmi zaujímavá otázka. Ja som v politike 20 rokov a myslím si, že dokážem ohodnotiť a aj možno predvídať určité dopady. V tomto momente si prajem len aby tí politici, ktorí sa dostanú do vedenia štátu, aby akceptovali a vnímali postavenia občanov. Nerád by som predpovedal teraz ako to dopadne, ale ako hlava štátu, jedinou mojou žiadosťou musí byť, aby vláda bola stabilná a aby ozaj občan nepocítil ak dôjde aj k nejakým politickým šarvátkam. Aby to nepocítil vo svojej rodine, aby to nepocítili študent pri možnosti študovať, aby to nepocítili vedci, kde máme veľké, veľké, podlžnosti vo vzťahu k tejto profesii. Takže toto je môj pohľad, urobiť všetko preto, aby sme spoločne dokázali občanovi, že štát sa oňho dokáže postarať.

Český denník Mladá fronta Dnes, okrem iných komentárov k slovenským výsledkom volieb poznamenal, že občania rozhodli správne a nestali sa rukojemníkmi politikov, ktorí chceli na nich hrať či už slovenskou alebo maďarskou kartou. Prezident má byť hlavou všetkých občanov, tak slovenských, ako aj maďarskej národnosti. Nie ste svojim spôsobom aj ľudsky rád, že vlastne tieto také nabádaniam k nejakým možno extrémnym riešeniam, extrémnym hlasovaniam v podstate nezabrali na slovenského voliča. Nezabrali natoľko, že Slovenská národná strana sotva, sotva došla do parlamentu a SMK historicky odchádza?

Pani redaktorka, tak nechutnú kampaň, najmä v posledných týždňoch som za tie roky, čo som v politike, nezažil. Už boli náznaky pri prezidentských voľbách, k čomu sa môže schyľovať atmosféra pri voľbách. Na druhej stane tak ako ste naznačili, už som vyjadril svoju úctu k voličom za to, že dokázali zhodnotiť dôležitosť takých krokov ako sú voľby. Občan sa zachoval veľmi dôstojne, ten sa zachoval s prehľadom a vybral si tých politikov, ktorým najviac dôveruje. Je pre mňa nie prekvapujúce, že strana Smer získala až skoro 35 percent a že dokonca navýšila ako koaličná strana v tomto období, v období kedy celý svet stále hovorí o kríze. Pretože si zachovala určité sociálne programy a sociálne riešenia tých najťažších problémov. Som presvedčený a chcem poďakovať občanom Slovenskej republiky maďarskej národnosti , že sa vyhli práve tým provokáciám, ktoré sa vo vzťahu k Slovensku dosť tvrdo začali pred voľbami uplatňovať a doslova provokovali. Že si tieto provokácie nevšimli a že sa rozhodli pre, by som povedal, súdržnosť, vzájomné pochopenie a dobré spolužitie. Veľmi to oceňujem a bol by som rád, keby to takto fungovalo aj ďalej.

Pán prezident, čo ste si pomysleli vo chvíli, keď ste videli volebné výsledky a bolo jasné, že Ľudová strana HZDS odchádza z parlamentu rovno do histórie a platí to aj pre jej lídra Vladimíra Mečiara, aj poznajúc ten politický a ľudský príbeh a komplikovaný vzťah, ktorý ste s Vladimírom Mečiarom vy osobne mali?

To sú otázky, na ktoré som nikdy rád neodpovedal, pretože tak, ako hovoríte, sa ma to aj bytostne dotýka z minulosti. Ale ja som od toho mimo už dávno. Ja som už predtým predstúpil pred občanov a povedal som áno; akceptujem váš názor, váš pohľad, že ste odsúdili tieto veci a cítim to tak, že do budúcnosti by sa nemali takéto veci udiať. Na druhej strane HZDS urobilo veľmi veľa pre tento štát a pre to, že tento štát vôbec existuje. A že v súčasnej dobe sa Hnutie nedostalo do parlamentu, to si musia vyriešiť oni sami v hnutí. Nie je to môj problém.

Pán prezident, ďakujeme za rozhovor.

Ďakujem pekne aj ja.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]