Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení Business fóra, Vilnius 28. 2. 2005

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2005 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení Business fóra, Vilnius 28. 2. 2005

Vaša Excelencia, vážený pán prezident Valdas Adamkus, vážení prítomní!

Je pre mňa potešením, že môžem dnes spolu s pánom prezidentom Valdasom Adamkusom pozdraviť Vás, účastníkov podnikateľského fóra.

Aj keď sa naša návšteva v tejto prekrásnej krajine oneskorila o rok, som pevne presvedčený, že Vaše stretnutie založí novú etapu nielen vo vzťahoch medzi podnikateľmi Slovenskej republiky a Litovskej republiky, ale posunie na vyššiu úroveň aj naše vzájomné hospodárske vzťahy.

Obe naše krajiny začali takmer v rovnakom čase zložitý proces politickej a hospodárskej transformácie, ale medzinárodné hodnotenia našich ekonomík napovedajú, že to najbolestivejšie obdobie transformácie a reforiem už máme za sebou. Navyše, náš nedávny spoločný vstup do Európskej únie vytvoril ešte priaznivejšie podmienky na rozširovanie vzájomných ekonomických vzťahov. Zároveň ale treba dodať, že táto nová situácia vytvára nielen väčší trh, ale umožnila aj vznik silného konkurenčného prostredia.

V tejto novej situácii, keď ste sa zbavili doterajších problémov, budete teda musieť čeliť novým výzvam. Zároveň ale máte aj možnosť preukázať svoje schopnosti obstáť v tvrdom konkurenčnom boji na obrovskom trhu celej Európskej únie.

Náš zahraničný obchod bol v minulosti jednostranne orientovaný na vývoz produkcie do bývalého Sovietskeho zväzu. Po politických zmenách sa naši výrobcovia zasa snažili uplatniť predovšetkým na západných trhoch.
Je čas upustiť stereotyp „východ - západ“ a hľadať možnosti rozvoja vzájomne výhodnej ekonomickej spolupráce v severojužnom smere, teda aj medzi našimi krajinami.

Schádzate sa v čase, keď sa Litovská republika prebojovala medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce krajiny spomedzi nových štátov Európskej únie. S rešpektom a uznaním registrujeme, že dynamika rozvoja litovskej ekonomiky sa premieta vo výraznom raste HDP.

Rast HDP v roku 2003 predstavoval rekordných 9,7% a v prvom polroku 2004 dosiahol hodnotu 7,3%. To je dôvodom na zdravú závisť, hoci ani my sme si nepočínali zle.

Aj Slovensko sa v posledných rokoch môže pochváliť dobrými hospodárskymi výsledkami. Stávame sa vyspelou a rýchlo sa rozvíjajúcou priemyselnou krajinou.

Slovenské firmy sú silné predovšetkým v oblasti strojárstva, energetiky, stavebníctva, environmentálnych technológií a mnohých iných oblastiach. V poslednom období sa rozvíja najmä automobilová výroba. Nie je náhoda, že mnohé prestížne časopisy sa o Slovensku zmieňujú ako o stredoeurópskom tigrovi.

Môžeme teda konštatovať, že tak Litva, ako aj Slovensko majú porovnateľne kvalitné podnikateľské prostredie, čo potvrdila aj správa Svetovej banky „Business v roku 2005 - odstraňovanie prekážok rastu". Podľa nej sa obidve krajiny (pokiaľ ide o jednoduchosť podnikania) umiestnili najlepšie spomedzi nových členských krajín EÚ. Litva na 17. mieste a Slovensko na 18. mieste. Litovská republika má nízku daň z príjmov právnických osôb na úrovni 15%, Slovensko má rovnú 19-percentnú daň.
O priaznivom podnikateľskom prostredí v Litve sa presvedčil aj slovenský podnik Grafobal Skalica, ktorý má vo Vilniuse významnú investíciu.

Litva sa z pôvodne bezvýznamnej pozície stáva naším dôležitým partnerom aj v cestovnom ruchu. Dôkazom toho je aj rast počtu litovských návštevníkov u nás. Vlani počas deviatich mesiacov navštívilo Slovensko 10 472 obyvateľov Litvy, čo je o takmer 20 percent viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roku.

Ešte viac vzrástol počet prenocovaní návštevníkov z Litvy na Slovensku, čo dokazuje, že litovským občanom sa u nás páči a neponáhľajú sa hneď ďalej.

Podiel litovských turistov na celkovom počte tých návštevníkov, ktorí u nás prenocovali, nie je zatiaľ veľký, predstavuje necelé percento. Pred pár rokmi bol však tento podiel nulový, preto je príchod Vašich turistov zaujímavou diverzifikáciou nášho cestovného ruchu.

Verím, že predstavitelia 22 slovenských firiem z oblasti stavebníctva, strojárstva, potravinárstva, textilného priemyslu, nábytkárstva, informačných technológií, finančníctva a ďalších na tomto fóre ponúknu svojim litovským partnerom zaujímavé námety na spoluprácu. Želám Vám, účastníkom slovensko-litovského Business fóra, aby ste nadviazali užitočné kontakty, ktoré prispejú k rozvoju vašich firiem a zároveň budú na prospech občanov oboch našich krajín.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]