Prezident SR - Foto archív Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci Maria Montiho

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci Maria Montiho

Prezident SR Ivan Gašparovič sa stretol v Prezidentskom paláci s Mariom Montim, bývalým predsedom vlády Talianskej republiky, ministrom financií a ministrom zahraničných vecí Talianskej republiky.

„Vy máte veľký podiel na tom, že spolupráca medzi Slovenskom a Talianskom je veľmi dobrá. Významným spôsobom k tomu prispela aj vaša vláda,“ povedal na stretnutí prezident. Ako ďalej dodal, slovenská strana veľmi pozorne sleduje pôsobenie ostatných troch vlád v Taliansku, najmä ich reformné úsilie. Hlavu štátu v kontexte s desaťročným členstvom Slovenska v Európskej únii zaujímal názor Maria Montiho na finančnú konsolidáciu krajín EÚ v pokrízovom období. Ivan Gašparovič zdôraznil, že bez solidarity by Európska únia len ťažko prežila krízové obdobia, ako napríklad situáciu v Grécku.

Mario Monti ocenil úspechy Slovenskej republiky počas členstva v Európskej únii . „S obdivom, sympatiami a podporou sme sa dívali na celý proces vstupu Slovenska do Európskej únie. Prekvapilo nás, ako úspešne ste prijali euro,“ uviedol na stretnutí taliansky expremiér a bývalý minister financií a zahraničných vecí. Ako konštatoval, aj z pozície člena Európskej komisie, v ktorej pôsobil do roku 2002, veľmi pozorne sledoval prístupový proces vtedy desiatich nových členov EÚ, vrátane Slovenska. "Bolo by chybou, keby sme nevyužili tú historickú možnosť, a krajiny od Slovinska až po Estónsko by stále boli len na čakacej listine na vstup do EÚ,“ povedal. Dodal, že súčasná situácia na Ukrajine a vo vzťahu k Rusku iba potvrdzuje správnosť veľkého rozšírenia Európskej únie v roku 2004.

Mario Monti v rozhovore so slovenským prezidentom uviedol, že aj talianska vláda mala ťažkú úlohu vysvetľovať svojim obyvateľom nutnosť finančnej podpory Grécku aj napriek tomu, že podiel talianskych investícii v gréckych bankách bol oveľa nižší ako nemecký alebo francúzsky. „Štrukturálne reformy penzií, práce a konkurencieschopnosti v Taliansku ako aj zrútenie byrokracie boli úspešné a verím, že pod vedením súčasného ambiciózneho premiéra Mattea Renziho bude konsolidácia talianskej ekonomiky pokračovať úspešne,“ zdôraznil Taliansky expremiér.

„Vítame, že najväčší pokrok v rámci hospodárskej a menovej únie bol dosiahnutý práve v oblasti bankovej únie, ktorá patrí medzi naše priority. Slovensko sa stotožňuje s plánom prehlbovania hospodárskej a menovej únie na základe štyroch pilierov: banková únia, rozpočtová únia, hospodárska únia a posilňovanie demokratickej legitimity a zodpovednosti,“ zdôraznil Ivan Gašparovič a ocenil, že skupina sa vytvorila pod vedením Maria Montiho. „Cieľom tejto skupiny bude vypracovávať a predkladať návrhy európskeho rozpočtu, ktorý bude významným spôsobom ovplyvňovať chod Európskej únie.,“ priblížil problematiku Mario Monti. Spoločne hovorili aj o nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu ako aj o vzťahu občanov Slovenskej republiky k únijným otázkam.