Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zasadnutí Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC), Istanbul 29. 6. 2004

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2004 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zasadnutí Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC), Istanbul 29. 6. 2004

Vážený pán generálny tajomník,
kolegovia,
dámy a páni,

dovoľte mi na úvod privítať účasť pán prezidenta Karzaia, Maroviča a Tihiča. Ich účasť ako hostí považujem za osobitne dôležitú nielen kvôli prioritám a úlohám Aliancie v Afganistane a západnom Balkáne, ale aj vzhľadom na reálne potreby a požiadavky prispieť k stabilizácii týchto regiónov a to aj prostredníctvom využívania partnerských väzieb, ktoré Aliancia buduje už 10 rokov.
Bolo veľmi zaujímavé a potrebné vypočuť si názor a náhľad prezidenta Karzaia na situáciu v jeho krajine a na očakávania ľudu a vlády Afganistanu od NATO v procese jeho stabilizácie a demokratizácie. Ak má NATO poskytnúť skutočne efektívnu pomoc, musíme obojstranne poznať očakávania a možnosti, pretože najhoršie čo sa vo vzťahu dvoch môže stať je sklamanie. Aliancia, jej členovia, a ďalší prispievatelia do ISAF nepovažujú možnosť zlyhania alebo sklamania za prípustnú. Na druhej strane, žiadna politicko-vojenská organizácia, ako je aj NATO, nie je všeliekom na všetky problémy vznikajúcej demokracie. Slovensko, podobne ako ďalšie transformujúce sa krajiny, má ešte stále živé skúsenosti z budovania novej vládnej administratívy, demokratických inštitútov a nachádzania riešení v národnostných otázkach. Dnešná situácia Afganistanu je omnoho zložitejšia, ako bola naša tesne po konci Studenej vojny. Zrovnávať sa by nebolo korektné. Napriek tomu, alebo práve kvôli tomu, cítime povinnosť pomôcť tam kde je to potrebné, či už účasťou v ISAF, PRT alebo rozvojovou bilaterálnou pomocou. Pomoc a asistencia je našou povinnosťou.
ISAF, podobne ako KFOR a SFOR, je ďalším dôkazom, že partnerská spolupráca je obojstranne prospešná a prináša svoje ovocie. Angažovanosť partnerov v silách ISAF je potvrdením toho, čo Aliancia už dávnejšie viac alebo menej otvorene konštatovala. Stabilizačné operácie bez partnerov sú a budú skôr výnimkou ako pravidlom, pretože partneri sú schopní, ochotní a pripravení prispievať k spoločnému cieľu, ktorým je projekcia stability do menej stabilných regiónov. Aby bolo možné túto myšlienku obojstranne úspešne realizovať, musí byť plne funkčný mechanizmus politicko-vojenského rámca pri plánovaní, hodnotení operácie a pri konzultáciách o situácii v krajine. Z pozície SR ako čerstvého člena Aliancie a dlhoročného partnera vieme, čo pre prispievateľov z radov partnerov tento mechanizmus predstavuje a ako dôležité je jeho neustále posilňovanie a zdokonaľovanie.
Začiatkom tohto roku sme si pripomenuli (ako aj v úvode nášho zasadnutia) 10. výročie založenia programu Partnerstvo za mier. Dovolím si konštatovať, že Partnerstvo je najúspešnejším programom Aliancie, čoho dôkazom je rozšírenie o NATO o 10 krajín v priebehu 10 rokov. Pre budúcnosť Partnerstva je nesmierne dôležité prispôsobovať ho na nové podmienky. Nové hrozby ako terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia ale i potreba rešpektovať realitu rozdielností jednotlivých partnerov z hľadiska ich bezpečnostných potrieb by mali byť zohľadnené pri rozvíjaní a posilňovaní spolupráce NATO s partnerskými krajinami.
Zdôrazňovanie bezpečnosti a stability euroatlantickej oblasti je úzko späté s výstavbou efektívnych, civilných a demokratických bezpečnostných inštitúcií štátu. Otvárajú sa nové možnosti partnerskej spolupráce v oblasti Kaukazu a Strednej Ázie. Ich úspech bude záležať predovšetkým na vôli a úsilí krajín, ktoré z nich budú profitovať.
Obraz partnerstva však nie je kompletný. Dve krajiny západného Balkánu stále nie sú členmi PfP a EAPC. Vítam možnosť priameho dialógu s tu prítomnými prezidentmi Srbska a Čiernej Hory a Bosny a Hercegoviny a dúfam, že čoskoro sa obe krajiny zapoja do partnerstva NATO. Chcem vás ubezpečiť, že je to aj záujem celej Aliancie. Sú dobre známe podmienky, ja verím, že budú uspokojivo naplnené. Rozbehnutá ambiciózna reforma ozbrojených síl v oboch krajinách a voľba prezidenta v Srbsku, ktorá prináša budúcnosť, je pre mňa povzbudením, že celá spoločnosť chápe význam a dôležitosť reforiem, budovania demokracie a vysporiadania sa s minulosťou.
Ďakujem.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]