Aktuality
   

Rok 2009

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009

Prezident Ivan Gašparovič prijal nového veľvyslanca Poľskej republiky v SR

Prezident Ivan Gašparovič prijal nového veľvyslanca Poľskej republiky v SR

12. január 2009

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal na nástupnej audiencii nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Poľskej republiky v SR Andrzeja Krawczyka.. Obaja predstavitelia vyzdvihli veľmi dobrú úroveň našich bilaterálnych vzťahov, ktorých základom je záujem o dobrú susedskú spoluprácu. Prezident SR považuje slovensko-poľskú spoluprácu za veľmi významnú z hľadiska našej zahraničnej politiky, jej najdôležitejšími prioritami sú podľa hlavy štátu dobudovanie cestného, železničného a leteckého prepojenia našich krajín, ako aj pokračovanie v cezhraničnej spolupráci regiónov.

Prezident Ivan Gašparovič ocenil nárast hospodárskej spolupráce medzi našimi krajinami. V roku 2007 bolo Poľsko našim šiestym najväčším obchodným partnerom, pričom v obchode s Poľskom dosahuje Slovensko už dlhodobo aktívne saldo obchodnej bilancie. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča sú však ešte stále otvorené a nevyužité možnosti pre ďalší rozvoj ekonomickej spolupráce, tlmočil tiež záujem ďalej rozvíjať cestovný ruch.

Aktuálny vývoj v našej krajine komentoval nový ambasádor slovami: „Slovensko nikdy predtým nebolo v Poľsku tak populárne ako v ostatných týždňoch. Poľská republika závidí Slovensku, a obdivuje ho za úspechy v politickej i hospodárskej oblasti“. Andrzej Krawczyk tiež tlmočil prezidentovi republiky solidaritu Poliakov s našou krajinou, ktorú výrazne zasiahla plynová kríza. „Poľsko je pripravené Slovensku pomôcť aj formou dodávok tekutého plynu, ak sa situácia s dodávkou plynu z Ruska do Európskej únie nezlepší“, uviedol diplomat.
Prezident SR v tejto súvislosti zdôraznil, že „je neprijateľné, aby Slovenská republika spolu s ďalšími európskymi krajinami doplácala na spor medzi Ruskom a Ukrajinou“. Podľa Ivana Gašparoviča by pôvodca krízy mohol v budúcnosti čeliť požiadavkám na odškodnenie zasiahnutých krajín.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]