Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na XVI. sneme ZMOS, Bratislava, Incheba 17. 5. 2006

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2006 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na XVI. sneme ZMOS, Bratislava, Incheba 17. 5. 2006

Vážený pán predseda vlády SR,
Vážený pán podpredseda Národnej rady SR,
Vážený pán predseda ZMOS,
vážení delegáti snemu,
ctení hostia,


ďakujem Vám za pozvanie na XVI. snem Združenia miest a obcí Slovenska a vyjadrujem Vám svoju vďaku a uznanie za prácu, ktorú vykonávate v prospech našich občanov.
Pracujete na najnižšom, ale podľa môjho názoru na najdôležitejšom a najzodpovednejšom stupni zastupiteľskej demokracie, ktorá určuje charakter štátu i celej našej spoločnosti.

Nerozhodujete síce v celoštátnych záležitostiach, ale na Vašich pleciach spočívajú každodenné starosti a problémy občanov. Vy musíte hľadať pre ne riešenia, na seba beriete zodpovednosť za plnenie ich oprávnených požiadaviek.
Uznanie patrí miestnej samospráve za každodenný priamy kontakt s občanmi, ktorý je svojráznym barometrom situácie a nálad v krajine. Takže Vy, starostovia, primátori a poslanci máte najobjektívnejšie a najrelevantnejšie informácie o tom, aká je situácia v obci a meste kam sa uberáme a nakoľko je naša cesta efektívna.
Preto vždy so záujmom vypočúvam Vaše názory a hodnotenia. Napokon ciele máme rovnaké: blaho občana a úspešné napredovanie Slovenska.

Po rokoch živých diskusií, ale i sporov môžeme konštatovať, že reforme systému verejnej správy a spôsobu finančnej decentralizácie z určitého pohľadu sa vcelku darí; to však neznamená definitívu reformy. Určité vylepšovanie, racionalizácia a obmedzenie byrokracie je ešte nutné. A možno aj kompetenčné úpravy, ktoré naznačí reálny život. Osobitne malé obce majú problémy predovšetkým finančného, ale aj organizačné a personálne s viacerými prenesenými kompetenciami. Viackrát som už vyjadril svoje presvedčenie, že práve dobrovoľné združovanie malých obcí by bolo efektívnym riešením.

Samozrejme nie na základe nariadení takpovediac zhora, ale výlučne formou dobrovoľnosti, v záujme riešenia trebárs len čiastkových problémov, určitých kompetencií a bez straty samostatnosti.
Mysleli sme si, že ako budú samosprávam pribúdať nové a nové kompetencie, tak sa bude stávať štátna správa stále štíhlejšou. Tento logický proces racionalizácie však pokrivkáva, jeho dynamika zaostáva za rozširovaním právomocí samospráv.
Pretrvávajúca duplicita riadenia je príliš drahá a neprehľadná. Verím, že nová vláda si stanoví medzi svoje priority riešenie tohto stavu napriek tomu, že ide naozaj o citlivý problém, ktorý bude mať za následok zrušenie mnohých pracovných miest. Záujem občanov si to naliehavo vyžaduje.

Rozumné riešenia však vždy existujú, hoci sa neľahko hľadajú. A Slovensko má ešte množstvo akútnych problémov, ktorých rozumné riešenie si vyžaduje úzku spoluprácu všetkých úrovní riadenia štátu a spoločnosti.
Svoje členstvo v Európskej únii, skúsenosti našich partnerov, zdroje z eurofondov by sme mali efektívne využívať. Predovšetkým na vyrovnávanie značných regionálnych rozdielov, ktoré nám aj Brusel pri každej príležitosti, a opodstatnene vyčíta. Nie preto, že je to nepríjemné, ale preto, že je to nutné.

Teší nás, že Bratislava a jej okolie dosahuje rozvoj európskej úrovne, aj to, že vďaka viacerým veľkým zahraničným investíciám sa západný región Slovenska úspešne rozvíja.
No nemôžeme byť spokojní a musíme urobiť maximum možného, aby ostatné regióny, ktoré dosahujú len asi 1/3 európskej životnej úrovne sa dostali z tohto zaostávania. Som toho názoru, že pri prerozdeľovaní daňových príjmov treba naliehavo posilniť princíp solidarity; vyrovnávanie regionálnych rozdielov musí mať v nasledujúcich rokoch osobitné miesto s efektom zníženia tohto negatívneho dôsledku nielen pre rozvoj jednotlivých regiónov, ale Slovenska ako celku.

Nielen vláda sa musí prioritne zaoberať cielenou podporou a usmerňovaním investícií do týchto regiónov a nevyhnutným rozvojom ich infraštruktúry. Aj Vy, predstavitelia miestnej samosprávy musíte byť aktívnejší a iniciatívnejší pri vyhľadávaní dobrých skúseností a nápadov, partnerov a investorov. Samozrejme, finančné zdroje sú nevyhnutné, ale mnohokrát nie najdôležitejšie.
Vláda má povinnosť voči občanom zabezpečiť funkčnosť a efektívnosť celej verejnej správy, t. j. aj na jej nižších úrovniach. Táto povinnosť môže zvádzať k snahe posudzovať reformu verejnej správy z centra, keď sa presadzuje najmä technokratické hodnotenie z fiškálneho pohľadu a zabúda sa na požiadavky, ktoré občania od demokracie, a vôbec politického systému, očakávajú. Ide o zachovanie miestnej demokracie, možnosť občanov riešiť svoje problémy a pozitívne ovplyvňovať svoje životné podmienky priamo, a nie cez ďalšie stupne úradov.

Stále ešte absentuje účinný systém efektívneho finančného vyrovnávania sociálno-ekonomických rozdielov krajov, ako som už povedal. Doterajší priebeh procesu decentralizácie poukazuje na potrebu uskutočnenia niektorých ďalších zmien, vrátane legislatívnych úprav. Systémové zmeny sa týkajú najmä financovania samosprávnej pôsobnosti vyšších územných celkov vrátane regionálneho rozvoja a majetku vyšších územných celkov. Okrem toho je potrebné vykonať viaceré čiastkové úpravy jestvujúcich zákonov, na základe poznatkov z praxe.

Napríklad samospráva vyššieho územného celku zápasí s vlastnými zdrojmi na financovanie kapitálových výdavkov spojených s regionálnym rozvojom a je úplne závislá na štátnom rozpočte.
Špecifickým zdrojom financovania výdavkov sú štrukturálne fondy Európskej únie, ktoré sú chápané výlučne ako doplnkový zdroj a vyžadujú spolufinancovanie zo strany prijímateľa podpory.
Z úst príslušných ministrov počujeme, že čerpanie prostriedkov je veľmi dobré, na strane druhej, keď sa pri mojich cestách po regiónoch Slovenska rozprávam so starostami, primátormi či županmi, zaznieva z ich úst kritika týkajúca sa najmä byrokracie a obtiažnosti získať prostriedky z eurofondov. Zastávam názor o potrebe decentralizácie rozdeľovania týchto prostriedkov na VUC a obce a mestá.

Najväčšie problémy vidím v oblasti školstva a zdravotníctva, ako i v sociálnych službách. Sú to najcitlivejšie otázky, ktoré sa dotýkajú každej rodiny, každého občana.
Pritom zásadné zmeny v zdravotnej starostlivosti a v reforme školstva nás ešte len čakajú. Verím, že realizácia rozbehnutých reforiem povedie k potrebnej racionalizácii a taktiež k zvýšeniu zdravotnej starostlivosti a vzdelanostnej úrovne, a to aj vďaka tomu, že na ne bude mať čoraz väčší dosah práve samospráva.
Samozrejme iba v tom prípade, ak nemocnice, polikliniky a školy bude mať oddlžené a s primeranou sumou na ich financovanie.
Reformy sú samozrejme potrebné; nemáme čas váhať. Ale som presvedčený aj o tom, že mnohé sa môžu robiť premyslenejšie a najmä citlivejšie.

Naším spoločným cieľom je prispieť k tomu, aby bola reforma verejnej správy vykonávaná v prospech obyvateľov miest a obcí. Život sa totiž nezastaví, občania si predsa vybavovanie svojich záležitostí nemôžu odkladať a čakať na budúce lepšie verejné služby.
Vážení delegáti,
tento rok je rokom volebným. Už o mesiac sú parlamentné voľby, ktorých úspešný priebeh v mnohom závisí práve od miestnych samospráv. O pár mesiacov príde čas komunálnych volieb, občania budú hodnotiť Vašu doterajšiu prácu a Vaše programy do budúcnosti.

Prajem Vám uznanie Vašej práce voličmi a ďalšie úspechy vo Vašej zodpovednej práci. Verím, že Váš snem bude prínosom pre ďalší rozvoj samosprávy a pre stále lepší život všetkých našich občanov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]