Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na štátnom bankete usporiadanom Jej Veličenstvom kráľovnou Beatrix, Holandské kráľovstvo, Amsterdam 20. 11. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2012 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na štátnom bankete usporiadanom Jej Veličenstvom kráľovnou Beatrix, Holandské kráľovstvo, Amsterdam 20. 11. 2012

Vaše Veličenstvo,

ja, moja manželka a členovia mojej delegácie si veľmi vážime pohostinnosť a vľúdnosť, s akou ste nás privítali vo Vašej krajine. Pekné slová, ktoré ste adresovali mne a Slovensku, pôsobia na nás povzbudzujúco. Znamenajú, že ohromné úsilie a obete, ktoré moji spoluobčania vynakladali v priebehu ostatných vyše 20 rokov na spoločenskú i ekonomickú transformáciu samostatného Slovenska, mali zmysel. Znamenajú, že našim zahraničným priateľom a spojencom sa investícia dôvery v náš pozitívny vývoj vyplatila.

Verte, že to zvyšuje dôveru aj v naše vlastné sily a zároveň v neľahkých časoch krízy dodáva silu a posilňuje zdravé národné sebavedomie.

Vaše Veličenstvo,
hoci od Vašej návštevy Slovenska v roku 2007 uplynulo už vyše päť rokov, stále máme v živej pamäti, ako ste si svojím úprimným záujmom, rozhľadenosťou a osobnou angažovanosťou v slovensko-holandských vzťahoch získali sympatie a hlbokú úctu občanov Slovenska. Tieto pocity pretrvávajú dodnes.

Pri štátnych návštevách zvyknem poukazovať na historické putá, ktoré spájajú naše národy. V prípade Holandského kráľovstva sú niektoré väzby veľmi sofistikované. Mám na mysli napríklad holandský modrobiely vzor delfského porcelánu v slovenskej modranskej keramike, či pred niekoľkými sto rokmi stredoslovenskú surovú meď na trhoch v Amsterdame na spevnenie holandských námorných lodí. Historici registrujú aj výskumné cesty jedného z najväčších prírodovedcov 16. storočia, známeho holandského botanika Karla Clusia, ktorý robil svoje botanické výskumy v okolí slovenských miest Bratislava a Trnava.

Vážime si aj príspevok prof. Nikolausa Josepha von Jacquin-a, profesora chémie a mineralógie, rodáka z Leidenu, ktorý v roku 1764 zakladal katedru chémie a metalurgie na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici, prvej vysokej technickej škole v Európe.

Z novodobých dejín nechcem opomenúť slovenského vojenského letca Ota Smika, ktorý bojoval v radoch britskej RAF a po zostrelení sa mu podarilo zachrániť vďaka príslušníkom holandského odboja. Jeho holandskí priatelia mu niekoľko týždňov poskytovali útočisko v meste Breda.

Dnes sú Holandsko aj Slovensko členmi spoločnej európskej a euroatlantickej rodiny. Zdieľame v nej rovnaké ideály a hodnoty - demokraciu, vládu práva, ochranu práv človeka, solidaritu, ale aj zodpovednosť za vývoj nášho spoločenstva. Som presvedčený, že tieto hodnoty nám pomôžu prekonať aj zložité obdobie hospodárskej krízy, ktorou prechádzajú krajiny Európskej únie. Pomôžu nám v zápase za zachovanie spoločnej meny. Lebo nemáme inú rozumnejšiu alternatívu, než spoločné riešenie existujúcich ťažkostí a spolunažívanie štátov v mieri a pokoji v prospech našich občanov.

Našich prvých 8 rokov členstva v EÚ potvrdzuje, že sme si vybrali dobrý strategický smer rozvoja krajiny. Aj vďaka podpore zo strany Holandska.

Vo Vašej vyspelej a na históriu bohatej krajine nie som po prvý raz. Zakaždým ma však fascinuje húževnatosť, tvorivosť a vynaliezavosť Vášho národa. Iste to vychádza aj z tolerancie a otvorenosti, ktoré Vám pomáhali budovať atraktívnu a prosperujúcu spoločnosť. Ale to sa napokon od krajiny Rembrandta, Vermeera, humanistu Erazma Rotterdamského či právnika Huga Grotiusa, prirodzene očakáva.

Dôraz na vedu, výskum a inovácie robí z Vás jednu z technicky najvyspelejších krajín sveta. Veľmi si želám, aby Váš prístup slúžil pre nás ako inšpirácia a zdroj praktických skúseností. Aj preto sú v mojom sprievode, zástupcovia vedy a akademici i podnikatelia. Chcú sa oboznámiť s Vašou rozvinutou znalostnou ekonomikou a prepojením výskumných a akademických inštitúcií s praxou.

Holandsko je na Slovensku jedným z najväčších investorov a obchodných partnerov. Teší nás záujem malých a stredných firiem, ktoré aj podľa nás predstavujú chrbtovú kosť ekonomiky.

Aj keď už nejde o výnimočne veľké čísla, projekty spoločností ako sú Melamo alebo Kopert v Nových Zámkoch vytvárajú predpoklady pre dobrú spoluprácu. Najviac potešujúca je však skutočnosť, že dochádza k posunu smerom k náročnejším, na inovačných prístupoch založeným výrobám. Takéto aktivity sú aj dobrou školou podnikateľskej kultúry pre našich začínajúcich podnikateľov.

Som veľmi rád, že pretrváva záujem holandských turistov o cestovanie na Slovensko, rovnako tak, ako je aj Holandsko čoraz obľúbenejším cieľom turistiky Slovákov.
Intenzívny je záujem slovenských študentov o štúdium na renomovaných holandských univerzitách, najmä v Leidene, Utrechte, Amsterdame a Groningene. Som si istý, že aj holandskí študenti by našli zaujímavé študijné programy na slovenských univerzitách. Mimochodom, slovenskí záujemcovia o štúdium nederlandistiky a holandského jazyka majú na Univerzite Komenského v Bratislave oddelenie nederlandistiky, ktoré v tomto roku oslavuje 15. výročie vzniku.

Vaše Veličenstvo,
Slovensko si cení silnú medzinárodnú angažovanosť a principiálne postoje Holandského kráľovstva v sfére medzinárodných vzťahov, bezpečnosti a medzinárodného práva. Máte v tejto sfére silnú tradíciu. Iste nie náhodou sa prvá svetová mierová konferencia uskutočnila v Haagu v r. 1889. Prirodzene, s veľkým uspokojením hodnotím aj naše spoločné aktivity v krajinách tzv. arabskej jari a v boji proti medzinárodnému terorizmu.

Vaše Veličenstvo,
slovensko-holandské vzťahy s hlbokým zadosťučinením označujem za dynamické a mimoriadne pozitívne vo všetkých oblastiach, za výsostne európske, optimistické, priateľské a spoľahlivo spojenecké. Verím, že aj moja návšteva prispeje k ich ďalšiemu utuženiu.

S prianím prosperity pre Holandské kráľovstvo a Holanďanov a ďalšieho rozšírenia priateľských vzťahov medzi našimi národmi, pripíjam na zdravie Vášho Veličenstva a všetkých tu prítomných.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]