Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 23. sneme ZMOS, Bratislava 17. 5. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2012 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 23. sneme ZMOS, Bratislava 17. 5. 2012

Vážený pán predseda vlády SR,
vážení poslanci NR SR,
vážené excelencie,
vážený pán predseda ZMOS,
vážení delegáti snemu,
ctení hostia,

ďakujem za pozvanie na 23. snem Združenia miest a obcí Slovenska a možnosť vystúpiť pred vami, predstaviteľmi pre občanov najbližšieho a najdôležitejšieho stupňa zastupiteľskej demokracie. Predovšetkým sa vám chcem poďakovať za prácu v uplynulom roku, veď bol opäť poznačený nielen dôsledkami finančnej a ekonomickej krízy, ale aj domácim zápasom na politickej scéne, ktorý vyústil do predčasných volieb. Využívam toto fórum a chcem prostredníctvom vás poďakovať všetkým primátorom, starostom a poslancom, ktorí sa pričinili o hladký priebeh parlamentných volieb, v súlade so zákonom. Moja vďaka vám patrí aj za úspešné zvládnutie všetkých etáp sčítania obyvateľov, domov a bytov. Zvládli ste to so všetkou cťou aj napriek tomu, že ste boli v tom čase o pod tvrdým tlakom znevažovania zo strany tých, ktorí nepochopili význam samosprávy v demokratickej spoločnosti a mali sklony jej nedostatky  paušalizovať.

Od posledného snemu som sa s predstaviteľmi ZMOS-u stretával takpovediac pravidelne. Riešili sme spolu také aktuálne problémy, akými boli napríklad plány bývalej vlády na zmenu financovania samospráv či krízová situácia v zdravotníctve. S vašimi členmi sa počas svojich ciest po Slovensku stretávam tiež, takže problémy samospráv v malých a väčších obciach, v mestečkách aj mestách poznám pomerne dôverne. A mám presný obraz aj o vašej náročnej práci, ktorú deň čo deň vykonávate v záujme svojich občanov. Patrí vám môj obdiv za to, že zo skromných rozpočtov dokážete živiť predškolské zariadenia a základné školstvo, zdravotnícke, sociálne, kultúrne a športové zariadenia. Po rozhovoroch s primátormi a starostami – a nemyslím si, že zveličujú – občas získavam pocit, že je to hotový zázrak, ak sa po zotmení rozsvieti pouličné osvetlenie, ak funguje miestna doprava, kosí sa trávnik, zametajú ulice. A pritom by to mala byť samozrejmosť! Presne tak, ako oprava ciest, rekonštrukcia škôl, výstavba nájomných bytov. 

Musíme si znovu a znovu položiť otázku: ako je to možné, že sa miestna samospráva, ktorá už vstúpila do svojho tretieho desaťročia, musí ešte stále boriť s riešením systémových problémov, ktoré sú roky známe? Odpoveď, že je to o peniazoch, ktorých je málo a možno bude ešte menej, je len čiastočne pravdivá. V rovnakej miere je to o kompetenciách a – žiaľ – aj o politike, o politickom vplyve. Od vypuknutia globálnej krízy, ktorá zasiahla aj Slovensko, samosprávy dokázali, že sú ochotné a schopné byť zodpovednými partnermi vlády, ktorá hľadá spôsoby šetrenia a racionalizácie. Samozrejme, že odmietate neadekvátnu záťaž, najmä také zmeny financovania, ktoré neboli s vami prerokované a ktoré ste dostali ako cudzie bremeno, čo ide jednoznačne na váš úkor. A v tom ste mali a máte moju podporu. Ako aj v tom, aby sa všetky doterajšie a prípadne budúce prenesené kompetencie financovali nie čiastočne, ale v plnej miere. To si skutočne niekto myslí, že samosprávy musia tú istú službu, ktorú štátna správa vykonávala draho, zabezpečovať občanom za zlomok peňazí alebo dokonca bez akýchkoľvek dodatočných financií? Treba skutočne pripomínať, že vláda aj samospráva majú pracovať pre tých istých občanov? A práve v tejto súvislosti sa mi žiada vrátiť sa k otázke politického vplyvu. Ešte sme nemali vládu, ktorá by nebola kritizovaná za to, že uprednostňuje takpovediac svojich primátorov a starostov. A štatistiky ukazujú, že tie kritiky neboli neopodstatnené. Samozrejme, aj odpoveď bola vždy rovnaká: len kompenzujeme tých, ktorých predchádzajúci kabinet odsunul bokom. Takže spravodlivosti sa učinilo zadosť? Nemôžem s tým súhlasiť, toto nie je schodná cesta. Občania tej-ktorej obce alebo mesta predsa nemôžu byť odsúvaní na vedľajšiu koľaj len preto, že vedenie, ktoré si demokraticky zvolili, je v danej chvíli takpovediac iné, než by niekto chcel mať.

Nepochybujem o tom, že väčšina z vás sa už stretla s týmto javom, ktorý – dovoľujem si pripomenúť – nie je len slovenskou špecialitou. Nie som idealista, nemyslím si, že sa politické delenie na „my“ a „oni“ dá definitívne odstrániť. A nemyslím si ani to, že to relevantné politické strany skutočne chcú – dokonca ani vtedy, ak sú práve v opozícii. Dotácie, pomoc pri získavaní financií z európskych fondov, výber lokality na umiestnenie vládou podporovanej investície – to sú veľmi silné argumenty pre získanie politickej podpory v danom regióne. A parlamentné voľby sú minimálne raz za štyri roky! Nechcem byť uštipačný, len sa snažím jasne pomenovať problém, ktorý tu bezpochyby existuje.

Ako som už povedal, tento jav nemožno úplne eliminovať. Ale som presvedčený o tom, že dozrel čas na nový prístup k samosprávam, ktorý bude založený na vyše dvadsaťročných skúsenostiach fungovania tejto základnej zložky našej spoločnosti. Samozrejme, každá vláda má svoj program, svoje ciele, ktorými získala dôveru občanov. Musí mať na zreteli aj konkrétne, v danom časovom horizonte existujúce ekonomické okolnosti. A neobávam sa ani toho, že ZMOS, ktoré zastupuje záujmy vyše 95 percent miest, obcí a mestských častí, nebude schopné vyrokovať pre svojich členov čo najlepšie podmienky práce. Ale určité základné pravidlá musia zostať nemenné, musia byť stabilné a predvídateľné aj preto ich výstižne zvykneme nazývať princípmi. Napokon aj miestne samosprávy majú svoje programy, na realizáciu ktorých dostali mandát od občanov – mandát najsilnejší. Nepochybujem, že vláda, ktorá má silnú podporu v parlamente a podnetný program, nebude otáľať a pristúpi čo najskôr k jeho realizácii.

Osobitne sa spolieham na úspešnú realizáciu vládnych predstáv o rozvoji regiónov Slovenska, ktorý sa zameriava na jeden z najpálčivejších problémov republiky, na odstraňovanie rozdielov medzi regiónmi. Vláda to chce realizovať najmä budovaním infraštruktúry, posilnením regiónov cez výrobné investície, ako aj hospodárnym, účinným a účelným využívaním fondov Európskej únie. Podľa môjho názoru to plne harmonizuje s vašimi cieľmi, ktoré vo svojom vystúpení formuloval aj pán predseda.

Chcem sa krátko pristaviť pri problematike využívania fondov Európskej únie. Pri našom vstupe do EÚ sme dúfali, že nás výrazne posunú dopredu, napomôžu nám výrazne sa priblížiť k úrovni rozvoja západnej Európy. Veď práve to je ich cieľom. Dnes použijem inú formuláciu: to by malo byť ich cieľom. Za roky nášho členstva v únii vieme, že je veľakrát veľmi ťažkopádna, zaťažená administratívou. Takže skutočne nie je nutné ďalej komplikovať to, čo a priori nie je jednoduché. Napriek tomu to na Slovensku robíme! Výzvy sú neraz zle pripravené, ich pravidlá sa menia za pochodu, takže podmienky pre záujemcov nie sú rovnaké. Proces posudzovania projektov je zdĺhavý, neprehľadný, administratívne aj finančne prehnane náročný. A musím konštatovať, že nie v jednom prípade aj nekompetentný. Dovoľujem si to vyhlásiť na základe tých sťažností a žiadostí o pomoc, ktorými sa na mňa obracajú mestá, obce, regióny. Známa mi je aj druhá strana mince, keď sa fondy EÚ využívajú nesprávne, alebo aj zneužívajú, čo je nakoniec veľmi nepríjemné pre celé Slovensko. Verím, že si všetci zainteresovaní čím skôr zoberú ponaučenie z týchto prešľapov a programové obdobie 2007 až 2013 bude úspešne zavŕšené. Ešte dôležitejšie je, aby programové obdobie 2014 až 2020, ktorého príprava už prebieha, bolo oveľa úspešnejšie a menej hektické.Pozorne som si prečítal váš návrh na vykonanie auditu výkonu kompetencií a úloh územnej samosprávy a zosúladenia ich financovania s rozsahom vykonávaných pôsobností mestami a obcami. Považujem za nevyhnutné, aby sa realizoval. Samozrejme, v spolupráci s príslušnými orgánmi výkonu štátnej moci. 

Vážené dámy a páni,

záverom vás chcem požiadať o to, aby ste v dnešnej zložitej situácii mali vždy na zreteli problémy vašich voličov, vašich spoluobčanov.

Obzvlášť tých najzraniteľnejších: seniorov, detí, mládeže, zdravotne postihnutých, sociálne odkázaných. Vy ste k nim najbližšie, bez vašej pomocnej ruky sa nezaobídu. Uvedomujem si, aká je to ťažká úloha, aké to má finančné dopady. Ale má to aj iný, peniazmi nenahraditeľný – ľudský, sociálny a mravný rozmer. A práve v tom s vami počítam, práve o tú ľudskosť vás žiadam.

Vážení delegáti,

váš snem je pre Slovensko vždy významnou udalosťou, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje dnešok a zajtrajšok našej spoločnosti. Prajem vám úspešné a plodné rokovanie, veľa síl a vytrvalosti, veľa zdravia a úspechov vo vašej práci.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]