Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slovensko-bulharskom podnikateľskom fóre, Bratislava 6. 11. 2013

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2013 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slovensko-bulharskom podnikateľskom fóre, Bratislava 6. 11. 2013

Vážený pán prezident,
vážené dámy a páni,

rád som prijal možnosť otvoriť spoločne s pánom prezidentom Plevnelievom dnešné slovensko-bulharské podnikateľské fórum. Moje osobitné poďakovanie patrí Vám, pán prezident, za to, že ste do Bratislavy priviedli predstaviteľov bulharskej podnikateľskej sféry.

Pravdupovediac, pre moju generáciu je trochu zvláštne, že musíme organizovať takéto spoločné podujatia, aby sme sa lepšie spoznali, aby sme lepšie zistili, aké sú možnosti vzájomnej spolupráce v tejto zložitej dobe. Je to zvláštne preto, lebo ešte celkom nedávno sme sa poznali celkom dobre, často sme k Vám cestovali a Vašu krajinu sme vnímali ako veľmi blízke zahraničie. Ja túto blízkosť takto pociťujem dodnes a je len škoda, že mladšia generácia tento sentiment, nie vlastnou vinou, vo veľkej miere stratila.

Dnes je však dôležitá skutočnosť, že obe naše krajiny sú členmi Európskej únie, v ktorej dnes výrazne dominujú hospodárske témy. Nie kvôli ekonomickým makročíslam, ale preto, lebo hospodárstvo živí väčšiu časť našich občanov. Práve kvôli nim dnes v čase odstraňovania dôsledkov krízy musíme popri nevyhnutnej rozpočtovej konsolidácii investovať do podpory hospodárskeho rastu a tvorby pracovných miest. Veľmi dobre vieme, že krajiny s obmedzeným domácim trhom a otvorenou ekonomikou, medzi ktoré Slovensko aj Bulharsko patria, nemôžu čeliť globálnej ekonomickej ani európskej úverovej kríze samostatne.

Nie som rád, keď dnes musím konštatovať, že bilaterálna ekonomická spolupráca medzi Slovenskom a Bulharskom má stále výrazné rezervy. Pôsobenie slovenských firiem v Bulharsku, ale aj bulharských na Slovensku, je minimálne. Preto sme tu spolu s bulharským prezidentom, aby sme podporili tento tvorivý podnikateľský dialóg na všetkých úrovniach - od podnikateľskej až po obchodno-priemyselné komory a agentúry pre rozvoj investícií a obchodu.

S pánom prezidentom Plevnelievom sa v tomto roku stretávame už tretíkrát a pri každom doterajšom rozhovore sme otvorili tému intenzívnejšej spolupráce vo vede, výskume, inováciách, hovorili sme o investovaní do moderných technológií a spoločne pri tom využívali i možnosti, ktoré máme v rámci Európskej únie. Bez využívania možností únie nemôžeme čeliť silnej konkurencii na európskom a svetovom trhu. Toto však nie je len úloha pre naše národné vlády, ale aj pre náš podnikateľský sektor.

Veľa sme hovorili aj o mimoriadne dôležitej téme energetickej bezpečnosti. Obe krajiny majú za sebou veľmi nepríjemnú skúsenosť plynovej krízy. Nie je preto prekvapením, že máme spoločný strategický záujem diverzifikovať  trasy  a zdroje energonosičov.

Je dobré, že záujem o bulharský trh prejavujú slovenské firmy práve v oblasti energetiky, ale aj pri budovaní infraštruktúry a vo vodohospodárstve. Slovenské i bulharské firmy úspešne pôsobia v oblasti informačných technológií, čo úzko súvisí s dostatkom kvalifikovaných odborníkov. Potenciál Slovenska a Bulharska v tejto oblasti vytvára veľmi dobré predpoklady na spoluprácu.   

Naše krajiny spája rieka Dunaj, čo prináša i ekonomické príležitosti. Dunajská stratégia, Dunajský vedomostný klaster i ďalšie projekty podobného druhu poskytujú priestor na spoluprácu samospráv, podnikateľských subjektov, akademického a vedecko-výskumného sektora. Veľmi si želáme, aby sa Vám darilo vo väčšej miere využívať potenciál týchto projektov, aby nás nepredbiehali krajiny, ktoré sú pri využívaní takýchto možností skúsenejšie.

V závere by som chcel poukázať aj na veľký potenciál slovensko-bulharskej spolupráce v oblasti cestovného ruchu. Slováci znovu objavujú Bulharsko, ktoré sa stalo štvrtou najnavštevovanejšou destináciou pre našich turistov. Ale aj Slovensko má čo bulharským turistom ponúknuť. Ich počet z roka na rok rastie, čo je veľmi dobrým znamením. Stále na podobných podujatiach, a aj tu teraz, zdôrazňujem potenciál slovenskej liečebnej turistiky, ktorú považujem za mimoriadne perspektívnu oblasť slovenského cestovného ruchu. Stojí za zamyslenie, či aj tu nie sú nevyužité možnosti bilaterálnej spolupráce.  

Vážený pán prezident, vážené dámy a páni,

je v našom obojstrannom záujme posilňovať hospodársku spoluprácu medzi Slovenskom a Bulharskom. Skúsme na existujúce možnosti pozrieť trochu odvážnejším pohľadom. Využime naše blízke a priateľské vzťahy na to, aby sme si pomohli tam, kde sólohráči nemajú šancu uspieť proti veľkým konkurentom. Naša historická i mentálna blízkosť nás k tomu predurčuje. 

Ďakujem Vám za pozornosť a želám úspešný priebeh podujatia.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]