Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novoročnému prijatiu predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska, 12. 1. 2009

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novoročnému prijatiu predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska, 12. 1. 2009

Vážený pán predseda,
vážené primátorky a primátori,
vážené starostky a starostovia,


stretnutia v prezidentskom paláci majú rozličný ráz. To dnešné je aj príležitosťou poďakovať sa všetkým, ktorí sa svojou prácou podieľajú na chode našich miest a obcí.

Popri poďakovaní chcem Vám, Vaším prostredníctvom všetkým primátorom, starostom a poslancom, ale aj naším spoluobčanom zaželať do Nového roka 2009 veľa zdravia, rodinného aj osobného šťastia, pokoja a naplnenie cieľov, predsavzatí a túžob.

Vážené dámy, vážení páni,
demokracia a samospráva sú svety úzko previazané. V priebehu dlhého historického vývoja sa samosprávna demokracia ukázala ako najprogresívnejší systém riešenia vecí obecného záujmu. Ponúka občanom garancie ľudských a občianskych práv, možnosť budovať silnú občiansku spoločnosť.

Jedným zo základov občianskej spoločnosti je posilňovanie výkonu moci jej plošným prerozdeľovaním. Dá sa povedať, že ide o socializáciu moci, a to jej posunom na „nižšie“ územné celky. A to tak, aby sa každý občan mohol čo najúčinnejšie podieľať na spravovaní spoločnosti. Veď z pohľadu občana je práve obec najbližším a rozhodujúcim článkom verejnej správy.

Z mojich ciest do jednotlivých regiónov Slovenska dôverne poznám, z čoho pozostáva práca miestnych samospráv, s čím všetkým sa pri nej stretávate a aké problémy musíte zdolávať. Nie sú to ľahké úlohy. No ak má mesto či obec kvalitne fungovať, vyžaduje si vaša práca plné nasadenie a obetavosť. Okrem toho: volení predstavitelia, či už primátori alebo starostovia, spolu so zamestnancami obcí a miest, sú denne pod drobnohľadom občanov. Toto prísne oko má však aj nesporné výhody.

Na rozdiel od tzv. veľkej politiky ste priamo medzi občanmi. Povedal by som, že ste priamo v mlyne problémov. Môžete teda reagovať bezprostredne, veľmi operatívne. A to aj tým, že verejne upozorňujete štátne orgány, aby riešili prípady, na ktoré samospráva nemá dosah či kompetencie.

Som si vedomý, že na prácu v samosprávnych orgánoch nestačia len volení funkcionári.

Tí sú, alebo by mali byť, lídrami takých tímov ľudí, ktorí nehľadajú v samosprávnej práci svoj prospech, ale realizáciu svojej náklonnosti k ľuďom, svojej schopnosti pomáhať iným, v konkrétnom zmysle slúžiť záujmom jednotlivých občanov. Pravda, za predpokladu, že to nie je v rozpore so záujmami miest a obcí.

Vážené dámy, vážení páni,
Prvý január tohto roka nám – okrem iného – priniesol aj novú menu. Aj vďaka našim samosprávam sa Slovensko stalo členom európskej menovej únie.

Úspešne sme tým zavŕšili našu dôslednú snahu splniť maastrichtské kritériá. Mnohí prijímajú koniec používania slovenskej koruny s nostalgiou; najmä preto, že sú s ňou spojené začiatky samostatnej slovenskej štátnosti a nesporné hospodárske úspechy nášho štátu.

Nechcem to zakríknuť, ale sú tu zjavné náznaky, že používanie eura môže byť ďalšou prednosťou slovenského hospodárstva. Určite posilní pozície nášho štátu v európskej únii, aj v stredoeurópskom regióne. Na túto zmenu už reaguje aj zahraničný kapitál. Tým, že sa snaží o získanie ďalších pozícií v našom hospodárstve.

Je to teda cesta aj k zvyšovaniu zamestnanosti. Či po tejto ceste pôjdeme aj ďalej úspešne, to už závisí predovšetkým od systematickej odbornej prípravy našich pracovných síl. A možno to vráti na náš trh aj pracovné sily, ktoré sa dnes uplatňujú v zahraničí. Verím, že občania naplno pocítia a využijú všetky výhody, ktoré nám členstvo v eurozóne ponúka.

Rok 2009 bude pre naše hospodárstvo a našu spoločnosť viacnásobnou skúškou. Po prvé: musíme dôsledne analyzovať priebeh svetovej hospodárskej krízy. Po druhé: musíme prijímať také opatrenia, ktoré dokážu eliminovať prípadné prudké spomalenie rastu slovenskej ekonomiky. Po tretie: musíme hľadať nové príležitosti pre uplatnenie našich pracovných síl aj tam, kde sme ich doteraz nehľadali; povedal by som, že si musíme vážiť všetky pracovné príležitosti, teda aj malé. Po štvrté: musíme viesť otvorený a všestranne zodpovedný dialóg so zamestnávateľmi.

Myslím si, že kroky, ktoré sa už zo strany vlády urobili, nesú všetky znaky pružnosti a systémového riešenia. Čo je prvým predpokladom, aby kríza zasiahla občanov SR v čo najmenšej miere.

Ako som zdôraznil v novoročnom príhovore: prijatím eura za národnú menu sme sa stali účastnejšími na dianí a záujmoch Európskej únie. No aby sme sa neuspokojili parciálnymi úspechmi, nesmieme poľaviť z nášho úsilia.

Všetko teda závisí najmä od nás samotných – od zodpovednej práce vlády a parlamentu, od dôslednej práce celej verejnej správy, od uvážlivosti a citlivosti podnikateľov, ale aj od prispôsobivosti samotných občanov. Som presvedčený, že je to ďalšia výzva, v ktorej Slovensko obstojí. Aj s vašou pomocou a vašim pričinením.

Vážené primátorky a primátori, starostky a starostovia,
vo vnútornej politike nás čakajú v tomto roku voľby prezidenta republiky, voľby do európskeho parlamentu, aj voľby do orgánov vyšších územných celkov. V kontexte rastúceho významu európskeho parlamentu, i významného postavenia a právomocí vyšších územných celkov je dôležité, aby občania využili svoje volebné právo na zvolenie takých svojich zástupcov, ktorí budú presvedčivo obhajovať záujmy svojich voličov, i záujmy Slovenskej republiky.

Slovensko sa vďaka poctivej práci našich občanov zaradilo medzi ekonomicky vyspelé krajiny sveta. Svojou uváženou a principiálnou medzinárodnou politikou si získalo uznanie i vedúce pozície vo viacerých medzinárodných organizáciách. V prudkom kontraste s tým stojí pred nami nízka úroveň domácej politickej kultúry. Jej občasným svedkami sme na všetkých úrovniach politického života. V tejto súvislosti apelujem na zvýšenie politickej kultúry, na rešpektovanie prirodzenej kultúrnosti vo vystúpeniach politikov pred verejnosťou. Aj keď – ako ukázali aj prvé dni tohto roka – podaktorí sa už nezmenia.

Bolo by veľmi žiadúce, aby sa nám v budúcnosti podarilo viac zblížiť rovinu vrcholovej politiky, ktorá je často odtrhnutá od problémov bežných ľudí, s rovinou regionálnej a miestnej politiky. Vrcholoví politici by – podľa môjho názoru – mali viacej spolupracovať s vami, s miestnymi politikmi, aby nežili v úzkom svete svojich politických záujmov, aby dôvernejšie poznali skutočné problémy našich občanov.

Väčší dosah občanov na chod vecí verejných priniesla reforma verejnej správy. Jej prijatie bolo dôležitým krokom najmä z hľadiska demokratizácie našej spoločnosti. Považujem však za dôležité zdôrazniť, že zodpovednosť a úlohy, ktoré reformou verejnej správy mestá a obce v rozličných oblastiach postupne získavajú, musia byť sprevádzané aj primeranou finančnou autonómiou.

Doteraz som hovoril o práci samosprávnych orgánov a o úlohách, ktoré plnia. V tomto vám významne pomáha Združenie miest a obcí Slovenska, teda vaša organizácia, ktorá plní aj funkciu prirodzeného mostu medzi mestami a obcami a najvyššími orgánmi štátu, či predstaviteľmi parlamentných politických subjektov. Rád vyjadrujem svoje hlboké uznanie, že si v tomto politickom prostredí ZMOS dokázal zachovať nadstraníckosť, čo v našich pomeroch nie je ľahké.

Oceňujem, že aj Združenie miest a obcí Slovenska so znepokojením sleduje zhoršovanie slovensko-maďarských vzťahov, že ste vyzvali obyvateľov miest a obcí, aby sa nezapájali do akcií, ktoré by zvyšovali napätie v spoločnosti. Vyvolávanie negatívnych nálad neodráža postoje obyvateľov a& ich vzájomné spolužitie v našich mestách a obciach. Stranícke záujmy musia ustúpiť celoštátnym. Najmä my, politici, si musíme byť vedomí toho, že spoločnosť ovplyvňujeme aj svojím správaním. Pokojná politická klíma prispieva k rozvoju našej vlasti. Preto sa musíme spoločne snažiť o jej udržanie. Príkladom nám môžu byť práve dobré medziľudské vzťahy občanov na národnostne zmiešaných územiach.

Vážené primátorky a primátori, starostky a starostovia,
záverom vám opätovne vyjadrujem svoju vďaku za vašu obetavú prácu, za citlivý prístup k občanom.

Prajem vám veľa zdravia, síl a entuziazmu do vašej náročnej práce, hojnosť osobného šťastia a profesionálnych úspechov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]