Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, New York 25. 9. 2007

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2007 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, New York 25. 9. 2007

Vážený pán predseda,
vážený pán generálny tajomník,
excelencie, dámy a páni
,

dovoľte mi, vážený pán predseda, aby som Vám zablahoželal k zvoleniu do funkcie predsedu 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Verím, že počas Vášho predsedníctva sa podarí pokročiť v reformách tejto organizácie tak, aby bola schopná reagovať na aktuálne výzvy medzinárodného spoločenstva.

Rád by som sa v úvode poďakoval Vašej predchodkyni pani Haya Rašída Al Chalifa za jej úsilie pri napĺňaní náročných úloh agendy 61. Valného zhromaždenia OSN.

Pán predseda,
Slovenská republika sa pripája k vystúpeniu, ktoré v mene Európskej únie prednieslo Portugalsko. Nad jeho rámec by som rád prispel do všeobecnej rozpravy v mene Slovenskej republiky.

Napriek nesporným čiastkovým úspechom, Slovenská republika nepociťuje uspokojenie z doterajšieho tempa ani rozsahu reformného procesu v rámci OSN. Považujeme za nutné zdynamizovať prácu novovytvorených štruktúr a inštitúcií. Je potrebné nastaviť OSN na adresnú prevenciu a riešenie konkrétnych problémov a konfliktov.

Pozitívne hodnotíme vytvorenie Komisie pre budovanie mieru. Veríme, že sa stane kľúčovým nástrojom post-konfliktnej stabilizácie krajín. Mala by poskytnúť medzinárodnému spoločenstvu priestor na riešenie otázok, ktoré presahujú rámec krízového manažmentu.

Slovensko tiež podporuje úsilie o celkovú reformu v systéme ochrany ľudských práv. Vítame začiatok činnosti Rady pre ľudské práva a uznávame jej primárnu zodpovednosť za podporu všeobecného rešpektovania ochrany ľudských práv a základných slobôd. V pokračujúcom procese inštitucionálnych zmien očakávame, že Rada bude účinne uplatňovať svoj mandát v zmysle rezolúcie Valného zhromaždenia OSN 60/251. Slovenská republika je zástancom idey ochrany a podpory ľudských práv na národnej i medzinárodnej úrovni. V tomto smere sme pripravení prevziať na seba aj príslušnú zodpovednosť.

Bude pre nás poctou, ak členské štáty OSN podporia kandidatúru Slovenskej republiky do Rady pre ľudské práva na roky 2008-2011 vo voľbách na jar roku 2008.

Slovenská republika víta kroky zamerané na reformu sekretariátu OSN. Sme zástancami modernizácie systému riadenia Sekretariátu, aby pružne reagoval na súčasné potreby a výzvy a zvýšila sa jeho zodpovednosť pri vyhodnocovaní plnenia svojich úloh. Ako krajina, ktorá sa podieľa na viacerých mierových misiách OSN, sme podporili aj reštrukturalizáciu odboru pre mierové operácie.

Reforma OSN nemôže byť úplná bez reformy štruktúr a metód práce Bezpečnostnej rady. Slovensko sa aktívne podieľa na tomto reformnom úsilí počas svojho nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN. Zmenenú geopolitickú realitu treba premietnuť do zastúpenia štátov v tomto orgáne. Malo by dôjsť k rozšíreniu počtu stálych a nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN a k posilneniu zastúpenia krajín globálneho Juhu v nej. Našu výslovnú podporu na miesta stálych členov Bezpečnostnej rady OSN majú Nemecko a Japonsko. Ako malá krajina podporujeme v kategórii nestálych členov návrhy, ktoré zabránia tzv. preskakovaniu medzi jednotlivými kategóriami kandidatúr.

Reformnému úsiliu sa nemôže vyhnúť ani Valné zhromaždenie OSN. Je potrebné posilniť jeho úlohu a autoritu sústredením pozornosti Valného zhromaždenia OSN na reálne a akútne problémy dnešného sveta. Valné zhromaždenie OSN by malo nájsť mechanizmy, ktoré umožnia kontrolu implementácie jeho rozhodnutí a súčasne elimináciu neaktuálnych opatrení, ktoré zaťažujú jeho činnosť. Treba sa zamyslieť aj nad reprezentatívnosťou orgánov, ktoré zriaďuje Valné zhromaždenie OSN. Slovensko, ako člen východoeurópskej regionálnej skupiny, privítalo zvolenie pána Srgjana Kerima za predsedu 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Súčasne však treba zdôrazniť, že východoeurópska regionálna skupina je najdynamickejšie rastúcim regionálnym zoskupením v rámci Valného zhromaždenia OSN. Jej zastúpenie na riadiacich manažérskych postoch Sekretariátu OSN a tiež v samotných orgánoch OSN však tomu nezodpovedá. Príkladom tohto stavu je fakt, že regionálna skupina, kam patrí aj Slovenská republika, nedisponuje v tomto roku ani jedným miestom podpredsedu Valného zhromaždenia OSN.

Dámy a páni,
okrem reformného úsilia chce Slovenská republika počas 62. zasadnutia Valného zhromaždenia venovať osobitnú pozornosť problematike reformy bezpečnostného sektora. Sme presvedčení, že práve nedostatočná alebo absentujúca reforma bezpečnostného sektora je často zdrojom konfliktov, ich katalyzátorom, alebo príčinou návratu post-konfliktných krajín späť do fázy konfliktu. Treba mať taktiež na pamäti, že dobre spravovaný bezpečnostný sektor má v prvom rade zabezpečiť ochranu záujmov jednotlivca, čo predstavuje základ pre stabilitu, dobré vládnutie a v konečnom dôsledku aj rozvoj krajiny.

Očakávaná komplexná správa generálneho tajomníka OSN o prístupoch OSN k problematike reformy bezpečnostného sektora by sa mala stať základom hlbšej diskusie o tejto otázke v rámci OSN. Preto sa Slovensko rozhodlo iniciovať tematickú diskusiu o problematike reformy bezpečnostného sektora počas 62. Valného zhromaždenia.

Slovenská republika od 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN tiež očakáva oživenie diskusie v otázkach odzbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia. Slovensko malo možnosť prispieť k tomuto úsiliu vďaka svojmu predsedníctvu vo výbore Bezpečnostnej rady OSN zriadenom rezolúciou č. 1540 z roku 2004. V tejto súvislosti Slovensko iniciovalo tiež otvorenú diskusiu Bezpečnostnej rady OSN o nešírení zbraní hromadného ničenia vo februári 2007.

Deštruktívny potenciál zbraní hromadného ničenia narastá v kombinácii s hrozbou medzinárodného terorizmu. Chceme preto venovať osobitnú pozornosť aj tejto hrozbe medzinárodnému mieru a bezpečnosti. Globálna stratégia boja proti terorizmu prijatá Valným zhromaždením OSN v minulom roku vytvára široký priestor pre medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.

Dámy a páni,
Slovenská republika venuje náležitú pozornosť aj hospodárskej a sociálnej dimenzii OSN, v ktorej sa tiež chceme aktívnejšie angažovať. V roku 2003 sme predložili našu kandidatúru do Hospodárskej a sociálnej rady OSN na roky 2010-2012. Budeme radi, ak členské štáty túto kandidatúru Slovenskej republiky podporia. Ako nový donor rozvojovej pomoci chceme prispieť k zefektívneniu spolupráce s prijímajúcimi aj donorskými krajinami, k integrácii práce medzinárodných agentúr a účinnejšie využiť súčasné kapacity OSN v tejto oblasti. Osobitnú pozornosť chceme venovať rozvoju post-konfliktných regiónov, do ktorých je v súčasnosti nasmerovaná väčšina rozvojovej pomoci. Veríme, že sa na pôde Hospodárskej a sociálnej rady vytvorí priestor aj na premietnutie poznatkov Slovenska z oblasti reformy bezpečnostného sektora do spoločnej práce s ostatnými zložkami systému OSN.

Dámy a páni,
ostatné dva roky boli obdobím historicky prvého členstva Slovenskej republiky v Bezpečnostnej rady OSN. Pri prijímaní našich rozhodnutí o citlivých problémoch súčasného sveta sme prihliadali na osobitosti jednotlivých prípadov, ale zároveň sme sa usilovali presadzovať hodnotový systém členskej krajiny európskeho a transatlantického spoločenstva. V tomto duchu bude Slovensko na pôde OSN pracovať i po skončení svojho súčasného členstva v Bezpečnostnej rade OSN. Získané poznatky primerane využijeme aj v práci ostatných orgánov OSN.

Slovenská republika je sklamaná z toho, že sa zatiaľ nepodarilo nájsť riešenie v otázke Kosova. Podľa nášho názoru Kosovo nesmie byť prekážkou zjednotenia európskych národov, avšak nesmie ani vytvoriť negatívny precedens v medzinárodnom práve. S nádejou vnímame prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá poskytuje mandát na nasadenie zmiešanej misie Africkej únie a OSN do Darfúru. Toto bezprecedentné rozhodnutie posúva spoluprácu OSN a regionálnych organizácií na novú úroveň. V otázke Blízkeho východu sa Slovensko zasadzuje za mierové, spravodlivé a trvalé vyriešenie izraelsko-palestínskeho sporu. Rokovania by mali vyústiť do vytvorenia životaschopného palestínskeho štátu, ktorý bude spolunažívať s Izraelom v trvalom mieri a bezpečnosti. V tomto zmysle vítame obnovený dialóg medzi Izraelom a Palestínou i kroky, ktoré v tomto smere podniklo Kvarteto.

Dámy a páni,
uplynulo sedem rokov od nášho miléniového stretnutia, keď sme rokovali o budúcej predstave života na našej planéte. Nebolo to sedem bohatých, ale ani sedem chudobných rokov. OSN dosiahla istý pokrok. Na druhej strane sa však s mnohými výzvami vyrovnať nedokázala. Musíme sa spoločne pričiniť, aby bilancia v budúcnosti bola priaznivejšia v prospech úspechov OSN.

Ďakujem za Vašu podporu a pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]