Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 21. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva, Ženeva 11. 9. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2012 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na 21. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva, Ženeva 11. 9. 2012

Pani predsedníčka, pani Vysoká komisárka, excelencie, dámy a páni,

je mi cťou, že môžem ako prvý prezident Slovenskej republiky vystúpiť pred Vami, len niekoľko týždňov pred 20. výročím samostatnosti mojej krajiny. Krajiny, ktorá si váži úlohu OSN v dnešnom turbulentnom svete a sama je v jej štruktúrach aktívna. V tejto súvislosti rád vyzdvihujem výsadné postavenie Ženevy ako rozhodujúcej ľudsko-právnej centrály systému OSN. 

Dnešný deň si pripomíname pamiatku obetí tragického teroristického útoku spred jedenástich rokov v Spojených štátoch amerických. Chcem zdôrazniť, že žiadna ideológia, žiadne presvedčenie neospravedlňuje takéto činy. Veľmi si želám, aby úsilie vyvinuté na pôde tejto ctenej inštitúcie naďalej prispievalo k zvýšeniu rešpektovania a ochrany ľudských práv, demokracie a právneho štátu v globálnom rozmere.

Vznik Organizácie Spojených národov bol sprevádzaný odhodlaním jej zakladajúcich členov – kam patrilo aj bývalé Česko-Slovensko – zabrániť opakovaniu hrôz, utrpenia a bezprávia, ktorému bolo medzinárodné spoločenstvo vystavené počas druhej svetovej vojny. Viera v základné ľudské práva a ľudskú dôstojnosť bola už od počiatku zakotvená medzi základné princípy jej fungovania.

Napriek nevídanému vedecko-technickému pokroku a  priekopníckym komunikačným prostriedkom, ktoré máme aktuálne k dispozícii, nezanedbateľná časť populácie v rôznych svetových regiónoch čelí nezriedka obdobným výzvam, ktoré predchádzali vzniku Organizácie. Slovensko privítalo „arabskú jar“ s nádejou v podobný scenár, akým sa krajiny strednej Európy – vrátane česko-slovenskej nežnej revolúcie – vysporiadali s ťaživým dedičstvom totalitných režimov. Neskorší vývoj odhalil podstatne zložitejšie pozadie týchto sociálnych a politických pohybov. Počiatočnú eufóriu po krátkom čase potlačilo krviprelievanie. Dnes už tisíce jednotlivcov, volajúcich po rešpektovaní ich základných práv a slobôd, zbytočne a nezmyselne položilo svoje životy v uliciach, čelilo brutálnej organizovanej sile, nevynímajúc použitie ťažkej vojenskej techniky voči neozbrojeným civilistom.

Rada OSN pre ľudské práva vykonala úctyhodný kus práce v oblasti ľudských práv, zdokonaľovala procedúry a mechanizmy ich ochrany. No stále existuje priestor na ich ďalšie zlepšovanie. Či už z pohľadu vyváženosti jej agendy, dôkladného stanovenia priorít skutočne najpálčivejších problémov, alebo schopnosti pohotovo a primerane reagovať na krízové situácie. Keďže agenda ľudských práv patrí medzi tri kľúčové piliere Organizácie, podľa názoru Slovenska – a to nehovoríme prvýkrát – by zodpovedajúcim postavením Rady pre ľudské práva bolo jej pozdvihnutie na úroveň hlavného orgánu OSN.

Chrbtová kosť pôsobnosti Rady – mechanizmus Všeobecných pravidelných hodnotení – preukázal, že prakticky žiadna z členských krajín OSN sa nemôže preukázať absolútne čistým profilom v oblasti ľudských práv. Mnohé výzvy si vyžiadajú dlhodobé, cielené a koncentrované úsilie. Moja krajina je pripravená so svetom otvorene zdieľať svoje skúsenosti a poznatky z transformačného demokratizačného procesu, napríklad aj prostredníctvom projektov oficiálnej rozvojovej pomoci.

Ubezpečujem vás, že po zavŕšení historicky prvého slovenského mandátu v Rade OSN pre ľudské práva, Slovenská republika vo svojej zahraničnej politike zostáva pevne zaviazaná aktívne pokračovať a podieľať sa na jej činnosti, vrátane subsidiárnych mechanizmov. Je pripravená pozitívne spolupracovať v konštruktívnom duchu so všetkými relevantnými aktérmi, vrátane zástupcov občianskej spoločnosti.

Som hrdý na skúsenosti, ktoré sme nadobudli v Rade v ostatnom období. Patrí medzi ne aj nedávne prijatie nového medzinárodného ľudsko-právneho inštrumentu – tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý sme podpísali ako prvá členská krajina OSN. Tieto skúsenosti hodláme plne premietnuť do nášho úsilia o opätovné získanie členstva v Rade OSN pre ľudské práva v druhej polovici tejto dekády. Vrelo uvítame Vašu podporu pre náš zámer.

Pani predsedníčka, pani Vysoká komisárka, excelencie, dámy a páni,

práve prebiehajúce 21. zasadnutie Rady OSN pre ľudské práva sa sústreďuje na rôzne aspekty širokospektrálnej rodiny ľudských práv. Ide o náročné výzvy v zložito fungujúcom svete. Želám Vám a tomuto fóru plodné, tvorivé, úspešné rokovania. Ide v nich o každodenné napĺňanie vysokej misie – rešpektovanie dôstojnosti človeka.

Ďakujem za Vašu pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]