Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri počas oficiálnej návštevy prezidenta Maďarskej republiky Pála Schmitta, Bratislava 20. 1. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2011 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri počas oficiálnej návštevy prezidenta Maďarskej republiky Pála Schmitta, Bratislava 20. 1. 2011

Vaša Excelencia prezident Maďarskej republiky,
vážené dámy a páni, milí hostia,


pre mňa, pre moju manželku Silviu, pre všetkých mojich kolegov a občanov Slovenska je mimoriadnym potešením, s odstupom piatich rokov, opätovne privítať na oficiálnej návšteve v Slovenskej republike prezidenta Maďarskej republiky. Skutočnosť, že návšteva nadväzuje na naše prvé pracovné dvojstranné stretnutie počas ostatného prezidentského summitu V4 v Karlových Varoch naznačuje, že politický dialóg sa znova stáva hlavným nástrojom našej susedskej komunikácie. Že sme azda na prahu „novej kapitoly“ dvojstranného dialógu.

Je symbolické a príznačné, že sa stretávame v Bratislave v čase, keď Maďarsko prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ a Slovensko je predsedníckou krajinou Vyšehradskej skupiny. Uvedomujeme si spojenie osudu nášho regiónu s úspechom zjednocujúcej sa Európy a jej hodnotovej politiky. Je to jediná reálna alternatíva pre našu pokojnú a stabilnú budúcnosť. Než sme však došli do tejto priaznivej etapy nášho vývoja, naše národy prešli zložitými peripetiami histórie vzájomných vzťahov. Považujem za zodpovedné voči občanom oboch našich štátov – hľadať a nájsť v nich ponaučenia pre súčasnosť i budúcnosť.

Jedným z ponaučení je, že dospieť do tejto fázy civilizačného vývoja v strednej Európe sa nám podarilo jednak vďaka veľkému domácemu úsiliu a geopolitickému kontextu, ale aj zásluhou vzájomnej spolupráce, komunikácie a aktívnej kultúrnej interakcie. Napriek viacerým rozdielom v interpretácii niektorých historických úsekov našich vzťahov, naša vzájomná história pozná aj množstvo svetlých momentov. V čase protitureckých vojen, slovenská zem bola útočiskom pre značnú časť politických i kultúrnych elít maďarského národa.

Na druhej strane, Slovensko poskytlo vašej kultúre stovky významných osobností, umelcov a učencov. Spomedzi nich uvediem aspoň jednu veľkú postavu spoločnej histórie, na ktorú sme hrdí. Očovského rodáka, polyhistora, encyklopedistu, jazykovedca, filozofa a historika Mateja Bela, autora štvorzväzkového diela Historické a zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku (1742). V polovici 18. storočia ho nazývali Magnus decus Hungariae (veľká ozdoba Uhorska).

Je tiež dobre známe, že naši slovenskí krajania, a boli ich státisíce, pomáhali zveľaďovať Maďarsko, predovšetkým na Dolnej zemi. Pomáhali budovať aj Budapešť. My si osobitne ceníme slovenských občanov maďarskej národnosti, ktorí pomáhali budovať úspešné a moderné Slovensko. Im všetkým patrí naša úcta i uznanie.

Dobré príklady vzájomnej pomoci nám neponúka len história. Vyzdvihnúť chcem spoločný projekt budovania ipeľských mostov, ale aj pomoc, ktorú sme si navzájom poskytli v čase povodní, či v prípade nedávnej ekologickej katastrofy v Maďarsku. V takýchto situáciách sa posilňuje porozumenie, pocit spolupatričnosti medzi susedmi. Preto som aj dnes navrhol, aby sme osobitnú pozornosť venovali projektom cezhraničnej spolupráce, i skvalitňovaniu a prepojeniu logistických kapacít na predchádzanie alebo riešenie mimoriadnych krízových situácií. Považujeme za dôležité pre nás i pre región, aby sme spoločne hľadali riešenia takých problémov, akými sú rómska otázka, využitie potenciálu Podunajskej spolupráce, prepojenia energetických trás a budovanie dopravných koridorov v severo-južnom smere. Ale aj spoločný postup v otázke nelegálnej migrácie a cezhraničnej kriminality.

Máme veľa príležitostí i dôvodov na rozvíjanie pozitívnych stránok našich vzťahov. Núti nás k tomu sám život. Veď ako inak majú konať krajiny, ktorých vzájomný obchodný obrat aj v čase krízy prevyšuje štyri a pol miliardy eur! Obaja sme priam zainteresovaní na vzájomnom úspechu i na prosperite regiónu ako celku. Ešte plnšie by sme však mohli využívať mechanizmus neformálnej regionálnej spolupráce – Vyšehradskú štvorku, ktorú na Slovensku vnímame ako cenný projekt skutočnej regionálnej zodpovednosti.

Vážený pán prezident,
členstvo našich krajín v Európskej únii a NATO, ako aj Základná zmluva medzi SR a MR, vytvárajú výborné predpoklady na dobrý a pokojný rozvoj našich vzťahov. Ponaučením ostatných rokov však je, že aj tie najlepšie predpoklady potrebujú k svojmu naplneniu dostatočnú politickú vôľu budovať susedský vzťah na dôvere, na zodpovednosti, na vyrovnaní sa s históriou. Na vzájomnej úcte k právam príslušníkov národnostných menšín a na budovaní modernej občianskej spoločnosti v Európe. Som pripravený budovať s Maďarskom výborné susedské vzťahy na týchto princípoch. Vzťahy založené na partnerstve a spojenectve tak, ako ich v praxi dokazujú príslušníci našich armád, našich policajných zborov, väčšina bežných občanov na oboch stranách našich hraníc.

Som rád, že i na dnešných rokovaniach sme venovali pozornosť udržiavaniu a rozvoju jazykovej a kultúrnej identity našich menšín – slovenskej v Maďarsku a maďarskej na Slovensku. Každá krajina sa má o príslušníkov svojich menšín postarať v súlade s medzinárodným právom a európskymi štandardmi. V tomto úsilí budeme pokračovať. Je nám jasné, že otázky ochrany príslušníkov národnostných menšín, rovnako ako otázky občianstva, nemožno dnes riešiť jednostranne, bez empatie a konzultácie so susedom, bez uvedomenia si citlivosti historických kontextov. Aj dnešné rozhovory ukázali, že v týchto témach nie je ľahké nachádzať zhodu. To však nesmie byť dôvodom na brzdenie spolupráce a blokovanie dialógu. Naši priatelia vo svete si nás vážia za našu spoluprácu, nie za naše hádky.

Vaša Excelencia,
je v ľudskej prirodzenosti, že človek nedôveruje tomu, čo nepozná, alebo na čom sa „popálil“. A nedôvera, osobitne v menšinovej agende, je spúšťačom kríz. Predsudky a vzájomné nepoznanie sa sú živnou pôdou pre podozrievavosť. Možno by sme sa mali poučiť od Cicera, ktorý hovorí, že je lepšie prijať krivdy, než privodiť ďalšie. Podporme naše exekutívy pri vytváraní projektov dobrej vôle, pri tvorbe lepších podmienok pre stretávanie sa a poznávanie sa našich občanov, predovšetkým mládeže a študentov. Neobmedzujme sa iba na pohraničnú zónu.

Výchova mládeže je téma, ktorá môže ovplyvniť naše vzťahy v budúcnosti. Máme veľkú zodpovednosť. Dnešná mladá generácia nemôže dosť dobre porozumieť hĺbke starých tragédií a konfrontácií v našom regióne. Hrozí, že bez vyrovnania sa s históriou nám tu môže vyrásť generácia ľudí, ktorí budú mať vštepený pocit nadradenosti a ukrivdenosti. To ľahko môže viesť k ich politickému zneužitiu na činy, ktoré nie sú v súlade s našimi zámermi – pestovať v regióne vzájomnú úctu a upevňovať porozumenie a dobré susedské vzťahy.

Vaša Excelencia,
Maďarské predsedníctvo v Rade EÚ bude musieť čeliť viacerým náročným výzvam v európskej agende. Chcem Vás ubezpečiť, že Slovensko je pripravené v tomto smere s Maďarskom úzko spolupracovať a napomôcť tak nášmu spoločnému cieľu: stabilnej, úspešnej a prosperujúcej Európe.

Vážené dámy a páni,
pripíjam na zdravie pána prezidenta Schmitta a členov maďarskej delegácie. Pripíjam na priaznivý rozvoj slovensko-maďarských vzťahov, na úspech maďarského predsedníctva v Rade EÚ, na šťastie a prosperitu občanov našich štátov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]