Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej na počesť prezidenta Bulharskej republiky Rosena Plevnelieva, Bratislava 5. 11. 2013

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2013 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej na počesť prezidenta Bulharskej republiky Rosena Plevnelieva, Bratislava 5. 11. 2013

Vaša Excelencia, vážený pán prezident,
vážené dámy a páni,

je mi potešením privítať prezidenta nám blízkeho Bulharska na jeho prvej oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Pán prezident, skutočnosť, že ste na Slovensku druhýkrát v tomto roku a že po New Yorku je to naše tretie tohtoročné stretnutie vnímam ako potvrdenie blízkosti a vzájomného záujmu o súčinnosť a spoluprácu našich krajín. Považujem to za prirodzené, veď nás spájajú spoločné historické korene a priesečníky dávnych aj nedávnych dejín. Tie symbolizujú hlavne dve výročia, ktoré si pripomíname v tomto roku - 1150. výročie začiatku veľkomoravskej misie svätého Cyrila a Metoda a 20. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskom a Bulharskom.

Veľmi oceňujem, vážený pán prezident, že súčasťou Vášho programu na Slovensku je aj návšteva starobylej Nitry, jedného z centier Veľkomoravskej ríše. S týmto mestom je úzko spätá naša cyrilo-metodská tradícia. Tradícia, ktorá spája aj naše národy. Tradícia ktorej ohromný význam pre dnešok našich krajín a národov si možno nie vždy úplne uvedomujeme. Jedno je zrejmé, solúnski bratia Cyril a Metod vytvorili písmo, ktoré umožnilo preložiť do slovanských jazykov Sväté písmo a ďalšie liturgické i svetské texty tak, aby kresťanské náboženstvo a kultúra boli lepšie pochopiteľné pre tu žijúcich ľudí. To malo zásadný vplyv na formovanie európskej civilizácie v našich krajinách.

Vzťahy medzi našimi krajinami však utkávali aj iné dejinné osobnosti. Chcem pripomenúť slovenských dejateľov Jána Kollára a Pavla Jozefa Šafárika, ktorí s bulharskými národnými buditeľmi prebúdzali slovanské povedomie v strednej a juhovýchodnej Európe. Na Slovensku žije početná bulharská komunita, z ktorej vyšli aj známe osobnosti umeleckého i športového života. Za mnohých spomeniem sofijskú rodáčku, herečku Božidaru Turzonovovú, sochára Emila Venkova, futbalistu dr. Božina Laskova či zápasníka – olympijského bronzového medailistu z Helsínk z r. 1952 Mikuláša Atanasova.

Vážený pán prezident, dámy a páni, 

spomínam si na svoju návštevu Bulharska pred takmer ôsmimi rokmi. V novembri 2005 bolo Slovensko už viac ako rok členom Európske únie, Bulharsko bolo vtedy v rozbehnutom predvstupovom procese. Už vtedy som sa pokúsil načrtnúť výhody aj nevýhody členstva v Únii. Teraz ich môžeme hodnotiť spolu. Dnes som viac než vtedy presvedčený, že výhody prevládajú. 

Obaja však vieme, že vstupom do EÚ problémy nezmizli ako šibnutím čarovného prútika. Únia nás neuchránila pred finančnou a hospodárskou krízou. Nepodarilo sa dostatočne uspokojivo pre nás vyriešiť problém dotovania potravinárskej produkcie. Na druhej strane si za niektoré problémy môžeme sami. Mám na mysli predovšetkým naše chabé čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov. Ale aj nevyužívanie potenciálu našich hospodárskych vzťahov, vedecko-výskumných kapacít, ktoré podporujú vývoj nových technológií. Ony sú dnes integrálnou súčasťou modernej ekonomiky. 
 
Nesmieme však zostať zahľadení do seba. Musíme sa pozerať aj za hranice únie, pretože aj odtiaľ prichádza časť našich starostí. A spoločne v rámci únie musíme hľadať aj riešenia imigračných problémov, ktoré sme si nevytvorili sami. Slovensko je a chce byť i v tomto procese nápomocné.

Veľmi dobre viem, vážený pán prezident, ako veľmi Vám na srdci leží integrácia históriou mnohokrát skúšaného regiónu Balkánu. A súhlasím s Vami, že integrácia, prehlbovanie regionálnej spolupráce, posilňovanie vzájomných väzieb majú zásadný význam pre ekonomickú aj politickú stabilitu regiónu.

Som rád, že naše krajiny sa zhodnú v tom, že aj vo východnej Európe sú krajiny, ktoré by mali dostať príležitosť priblížiť sa k hodnotám a štandardom Európskej únie. Priblížiť sa k nám. Zdieľanie rovnakých hodnôt v našom susedstve je v našom záujme. Povedie nielen k stabilite a prosperite našich susedov, ale aj nás samotných. A všetci dobre  vieme, že hodnota nášho domu rastie s hodnotou domu susedovho.

Vážený pán prezident, dámy a páni, 

priateľstvo medzi Slovenskom a Bulharskom je tradičné. Navyše dnes sme súčasťou jednej európskej rodiny, s ktorou spájame našu budúcnosť. Pomáhajme si v nej navzájom, lebo úspech tejto rodiny závisí od našej schopnosti pomôcť si v časoch nepohody.

Pripíjam na zdravie pána prezidenta, na prosperitu Bulharskej republiky i všetkých našich občanov, na naše spoločné úspechy a spoluprácu!

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]