Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014
Prezident ocenil osobnosti odporu proti okupácii Československa
27. október 2014
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vyznamenal účastníkov protestu, ktorý sa konal v auguste 1968 v Moskve proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Pri tejto príležitosti odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy in memoriam Natálii Gorbanevskej za mimoriadne zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a ľudských práv. Vyznamenanie, ktoré Gorbanevskej udelil exprezident Ivan Gašparovič v júni 2014, prevzal syn Jaroslav Gorbanevskij.
Andrej Kiska udelil tiež Medailu prezidenta Slovenskej republiky Viktorovi Isaakovičovi Fainbergovi za významné zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a podpore a ochrane ľudských práv. Medailu prezidenta SR udelil Andrej Kiska aj Pavlovi Litvinovovi, Vladimírovi Drejmliugovi. Štátne vyznamenania im budú odovzdané prostredníctvom veľvyslanectva SR vo Washingtone.
Hlava štátu v príhovore ocenila výnimočný prejav odvahy a solidarity mladých ruských intelektuálov, účastníkov nepovoleného a unikátneho protestu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Prezident pripomenul, že demonštrácia bola vtedy v Sovietskom zväze výnimočným prejavom odvahy a mená ôsmich statočných demonštrantov navždy ostanú symbolom statočnosti: Natália Gorbanevská, Viktor Fajnberg, Vladimír Dremljuga, Pavel Litvinov, Konstantin Babickij, Vadim Delone, Larisa Bogorazová a Tatiana Bajevová. „Aj 46 rokov od augustových udalostí roku 1968 nesie tento počin výnimočné posolstvo úprimnej spolupatričnosti. Títo mladí ľudia odhodlane a odvážne vyjadrili svoj názor na jednu z najtragickejších udalostí našich novodobých dejín. Patrí im za to naša vďaka a úcta. Žiaľ, okupácia Československa hrubo pošliapala základné princípy medzinárodného práva a zastavila demokratizačný proces na dve desaťročia. Augustové udalosti preto zostanú v našich dejinách navždy čiernou kapitolou, „ povedal Kiska.
V príhovore ďalej prezident zdôraznil, že je dôležité, aby čin ôsmich statočných pomohol dnešnej mladej generácii pochopiť, že cesta k slobode a demokracii bola ťažká a bolo treba priniesť obete. Zostávajú príkladom vysokej morálnej vyspelosti a odhodlania brániť svoju pravdu nenásilnými formami tvárou v tvár brutálnej vojenskej sile. Zanechávajú nám posolstvo, že sloboda a demokracia nie sú zadarmo.
Za ocenených sa prihovoril Gorbanevskej syn - Jaroslav. Poďakoval sa za dôstojné uctenie si pamiatky a zásluh jeho matky. Uviedol, že keby tu dnes stála jeho nebohá matka, povedala by: „ Rusko, porušuje opäť medzinárodné zmluvy a moc opäť väzní ľudí za ich politické presvedčenie.“
Viktor Isaakovič Fainberg v emotívnom príhovore zdôraznil, že „ak národ utláča iný národ, je to nesloboda, ale aj ten, kto má neutrálny postoj, tiež sa zúčastňuje na utláčaní iných národov.“ Dnes 83-ročný Fainberg sa rozpomenul na tanky spojeneckých vojsk v Československu v roku 1968. Takmer po 50-tich rokoch sa podľa jeho slov situácia opakuje a „chlapci v zelenom sú aj dnes blízko vašej hranice.“ Viktor Fainberg v príhovore viacnásobne pripomenul nedeliteľnosť slobody.
Na slávnostnom akte bol prítomný aj Ján Budaj, jeden z tribúnov Nežnej revolúcie a súčasný viceprimátor Bratislavy, ktorý toto ocenenie inicioval.
|